Освіта без тривог: як працює українська гімназія в Будапешті [ Редагувати ]
Далеко від рідного дому, але серед своїх. У державній українсько-угорській школі в Будапешті рідною мовою мають змогу навчатися діти з родин, які втікали від війни.
Там здобувають освіту понад 300 учнів, а ще працюють українські вчителі, а навчання проходить за українськими підручниками. Як таке стало можливим - Мар'яна Мартин розповість.
На біології учні 7-го "А" вивчали дафнії. Результат закріплюють під час уроку інформатики - з цієї теми мають створити мінімультик.
Ірина Криволевич, вчителька інформатики угорсько-української середньої школи та гімназії у Будапешті (Угорщина):
Це дуже стимулює, це дуже класно для того, щоб наші діти переключилися від того, який зараз світ на пізнання. От цим дітям дуже потрібні от тут от ці школи, тому що в минулий рік, коли прийшли ці діти, вони не могли наспілкуватися.
Цікаво, пізнавально, насичено, а головне рідною мовою - навчаються українські учні у Будапешті. Державна українсько-угорська школа та гімназія запрацювали з першого вересня.
Олена Безкоровайна, засновниця угорсько-української середньої школи та гімназії у Будапешті (Угорщина):
Зараз ми знаходимося між двома корпусами нашої школи: позаду мене корпус, у якому навчається початкова і середня школа. Ми маємо також і гімназійну частину - 12 клас. Наші діти в цьому році вперше зустрілися разом у своїх класах, тобто вони переселенці, вони переїхали з різних куточків України.
Пані Олена з чоловіком з 15 року організовують в Угорщині літні табори для дітей, які втратили батьків через війну в Україні. Згодом започаткували суботню школу при церкві. А у 22-му замислилися про відкриття повноцінного навчального закладу.
Олена Безкоровайна, засновниця угорсько-української двомовної середньої школи та гімназії у Будапешті (Угорщина):
Це виявився не простий процес, тому що досить багато треба було усього зібрати разом і правильно виважити програму, якою будуть навчатися діти. Ми маємо місце, де діти можуть повноцінно 5 днів на тиждень навчатися в спокої, у мирі, на сьогодні уже в дружніх, класних командах.
Про відкриття школи влітку минулого року домовилися Володимир Зеленський та Віктор Орбан. Угорський уряд взяв на себе зобов'язання утримувати освітній заклад. Українська сторона допомагає із підручниками.
Євген Кудрявець, перший заступник міністра освіти та науки України:
Сьогодні 310 дітей навчаються у цій школі, фактично є великим осередком для підтримки і української ідентичності, і пошуку себе, і можливістю зберігати контакт як з Угорщиною, так і з Україною.
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції України:
Мають цей зв'язок з Україною, мають зв'язок з державою, і мають можливість обирати, весь світ відкритий перед ними.
Українську мову учні вчать як рідну. Угорську та англійську - як іноземні. У школі здебільшого діти, які вимушено покинули свій дім через війну.
Ернест, учень угорсько-української двомовної середньої школи та гімназії у Будапешті (Угорщина):
Я з Кривого Рогу Дніпропетровської області. Українська програма трішки сильніша за угорську, але я не думаю, що ми якось відстаємо від українських дітей, та вивчаємо і ту, і ту програми одночасно.
У навчальному закладі працює 30 педагогів, переважно, теж біженці з України. Розповідають: програма підлаштована під двомовний формат.
Неля Болог, вчителька хімії угорсько-української двомовної середньої школи та гімназії у Будапешті (Угорщина):
Ми не повністю відійшли від української програми, в нас переплітаються теми з угорськими. Що стосується викладання, то воно не відрізняється від викладання в Україні.
Після закінчення школи учні отримають документи державного зразка Угорщини та український атестат. Нині тут уже розпочали набір на новий навчальний рік, можуть прийняти 700 учнів. Діти братимуть участь у проєктах, конкурсах та змаганнях. А головне - здобувають освіту у спокої та рідною мовою.
Дмитро, учень угорсько-української двомовної середньої школи та гімназії у Будапешті (Угорщина):
На мою думку, я буду жити в Україні. Коли все закінчиться та якось повернуся у своє рідне місто Запоріжжя.