Кетодієта та довголіття: вчені знайшли зв'язок [ Редагувати ]

Багато знаменитостей та спортсменів дотримуються кетодієти, яка передбачає відмову від вуглеводнів, але дозволяє споживати жири, щоб швидко скинути зайві кілограми та покращити метаболізм.
Але, як показало дослідження вчених з Техаського університету, при кетодієті у всіх органах починають швидко накопичуватися так звані сенесцентні клітини - клітини старіння.
Сенс кетогенної дієти у тому, що при скороченні споживання вуглеводів організм починає посилено спалювати жири. Щоб "нагодувати" клітини, які зазвичай харчуються вуглеводами, печінка синтезує кетони, звідси і назва дієти. Кетодієту розробили в 1920-х роках у клініці Майо для лікування епілепсії у дітей, і багато дітей з цим неврологічним захворюванням досі її дотримуються.
Кетогенні дієти також набули поширення серед людей, які бажають схуднути, знизити рівень цукру в крові або підвищити спортивні результати.
Люди, яка дотримуються кетодієти, зазвичай отримують від 70% до 80% калорій і жирів і лише від 5% до 10% з вуглеводів. Для порівняння, середній американець отримує майже 36% калорій з жирів та 46% з вуглеводнів.
Люди, які сидять на кетодієті, дійсно худнуть, а ще клінічні випробування показують, що кетодієта покращує стан пацієнтів з хворобою Альцгеймера.
Онколог-радіолог Девід Гіус з колегами з Центру медичних наук Техаського університету в Сан-Антоніо досліджували вплив кетодієти на потужний білок р53, що бореться з раком.
Одна з функцій р53 - керувати клітинним старінням: цей білок вимикає поділ у підозрілих або стресових клітин, перш ніж вони викликають проблеми в організмі.
Імунна система зазвичай відбраковує сенесцентні клітини. Але іноді вони наполягають і викликають в організмі буквально хаос. Наприклад, якщо серед стовбурових клітин з'являються сенесцентні, вони можуть позбавити тканини здатності до відновлення. "Старі" клітини також виділяють молекули, які можуть викликати запалення й інші шкідливі ефекти.
Гіус та його команда знайшли зв'язок зі старінням, коли посадили мишей на посилену кетогенну дієту, за якою 90% калорій надходить з жирів.
Контрольна група гризунів отримувала їжу, у якій жир становив лише 17% калорій. Після того, як миші залишалися на цій дієті впродовж 7 або 21 дня, дослідники проаналізували зразки тканин їхніх сердець, нирок, печінки та мозку.
Команда виявила, що рівень білка p53 значно зріс у тварин на кетогенній дієті. Вчені також виявили збільшення кількості інших молекул, які вказують на наявність клітин, що старіють.
Дослідники перевірили, чи зникли клітини після того, як миші перейшли на звичайну дієту. Виявилося, що трьох тижнів перерви достатньо: рівень старіючих клітин майже повернувся до норми.
Вчені також досліджували наслідки тимчасового припинення кетогенного режиму: мишей посадили на їжу з високим вмістом жирів на чотири дні, а потім давали їм нормальну їжу впродовж семи днів. Цикл повторили ще двічі. Аналіз органів тварин показав, що у гризунів сенесцентні клітини не накопичувалися.
Раніше "Подробиці" писали про найнебезпечніші для серця алкогольні напої.