Засідання Ради ЄС та саміт лідерів Євросоюзу: що вони принесуть Україні [ Редагувати ]
Черговий пакет санкцій проти росії, покарання агресора за гібридні атаки, пошук мирних рішень для України. Такі теми домінуватимуть на дипломатичних зустрічах у Брюсселі наступного тижня. Зокрема, уже завтра відбудеться засідання Ради ЄС із закордонних справ, а в четвер - саміт лідерів Євросоюзу. До яких рішень уже готові країни ЄС і що вони принесуть Україні? Дивіться далі.
Брюссель готується до зустрічі міністрів закордонних справ країн Євросоюзу. На столі 15 пакет санкцій проти росії, який Рада ЄС має остаточно затвердити. Він націлений на тіньовий флот агресора.
Розшириться чорний список танкерів, з допомогою яких росія торгує нафтою в обхід встановлених цінових обмежень. Як розповів журналістам на закритій зустрічі європейський дипломат, санкції поширяться на старі судна, які становлять велику загрозу для довкілля, працюють без страхування та без увімкнених транспондерів. Цим загрожують навігації, а ще приносять гроші путіну, і ЄС хоче це припинити.
Урядовці не під запис зазначають, що цей комплекс обмежень проти росії буде значно слабшим за попередні. Водночас, як сказав один із представників дипкорпусу, марно було сподіватися на суворіші санкції проти росії за угорського президентства в Раді ЄС. І наступний, 16 пакет, який розглядатимуть вже за головування Польщі, буде серйознішим.
Також Євросоюз готує окремий комплекс заборон проти росії через дезінформацію та гібридні атаки - і у Євросоюзі, і по всьому світу. Обмеження поширяться на державних посадовців, представників розвідки та російських медіа, причетних до інформаційних гібридних операцій, які спрямовані на підрив демократичних процесів.
Міністри закордонних справ мають обговорити посилення військової допомоги для України та розблокування Європейського фонду миру. З нього Євросоюз компенсує своїм країнам-членам надану Україні зброю. Через позицію Угорщини - виплати заморожені вже понад рік. Ідеться по шість мільярдів 600 мільйонів євро.
За словами кількох дипломатів, нова очільниця служби зовнішніх відносин ЄС Кая Калас докладає максимум зусиль у цьому напрямку, і, ймовірно, наступного тижня виплату коштів вдасться розблокувати. Як розповів один із представників дипломатичного корпусу, країни ЄС працюють над тим, щоб знайти інший механізм чи інструмент, котрий би дозволив продовжити фінансування військових потреб України. Але не був заручником волі однієї держави, яка безпідставно блокує роботу фонду.
Україну на зустрічі міністрів закордонних справ у понеділок представлятиме очільник нашого МЗС, Андрій Сибіга долучиться онлайн. А в середу до Брюсселя приїде Президент Володимир Зеленський. Він візьме участь у зустрічі з лідерами ЄС та НАТО на запрошення генерального секретаря Марка Рютте. Як повідомляє "Політіко", головною темою стануть мирні плани та можливе розміщення миротворчої місії в Україні.