Вибухи біля будівель ТЦК: як працює ворожа диверсія [ Редагувати ]
Спецслужби рф намагаються відкрити фронт в українському тилу. Агенти, підриви, диверсії - фірмовий почерк ФСБ.
Менш ніж за тиждень по Україні прокотилася хвиля вибухів біля будівель ТЦК.
Рівне, Павлоград, Кам'янець-Подільський... У двох випадках загинули самі виконавці. Замість обіцяних грошей вони отримали смерть. Для вербувальників - очевидна користь: а ні свідків, а ні витрат.
Справи в усіх трьох містах співробітники СБУ розкрили в лічені дні. Як працює схема вербовки, хто "ведеться" на ворожий гачок, чому саме ТЦК стали об'єктом диверсій?
Близько першої години гучний вибух, від якого прокинулась дитина. Решту прочитала вже в новинах
Потужний вибух пролунав вдень 5 лютого на території Кам'янець-Подільського районного ТЦК. На місце події прибули працівники силових структур та бригада "швидкої".
Наталія Смолінська, лікарка з невідкладних станів:
Побачили поранених людей травмованих, які лежали на землі. Почали їх оглядати. Надавати допомогу. Сортувати, викликати бригади на допомогу. У жінки серйозний перелом ноги відкритий. В другого чоловіка, лікаря, на жаль, нашого, травма голови тяжка.
Загинув сам "підривник". Ще троє людей шпиталізовані у відділення міської лікарні.
Борис Сирота, директор Кам'янець-Подільської міської лікарні:
Всім проведено оперативні втручання, проведено первинну хірургічну обробку, відповідно вийняті осколки. Це двоє людей, які було на нижніх кінцівках, відповідно ще раз зауважу, що одна людина відмовилась, звернулась в інший заклад.
Розслідують злочин Служба безпеки України й Національна поліція. Залучали й кінологів.
Іван Вигівський, голова Нацполіції України:
Особа підійшла до контрольно-пропускного пункту територіального центру комплектування і соціальної підтримки з сумкою в руках і попросила ніби-то передати передачу. В цей момент стався вибух. Є потерпілі - чотири особи. І особа, яка вчинила цей злочин, загинула.
Силовики кажуть: своїм агентам, виконавцям теракту, спецслужби рф обіцяють чималу винагороду.
Іван Вигівський, голова Нацполіції України:
Хочу сказати, що росіяни в більшості випадків не платять гроші, які обіцяють цим особам. Крім того, цих два випадки останніх – Рівне і сьогоднішній випадок – говорять про те, що вони ліквідують завербованих осіб.
Нагадаємо, першого лютого два теракти сталися в центрі Рівного. Вибух прогримів у місцевому ТЦК. Інцидент підтвердили у місцевій поліції, але без жодних подробиць.
На місці вибуху в Рівненському ТЦК та СП працює поліція. Відомо про одну загиблу людину, ще шестеро дістали поранення.
Подія сколихнула все місто, а соцмережі вибухнули коментарями. Більшість співчували пораненим, а загиблому зичили вічної пам’яті, бо спочатку не знали хто він. Згодом СБУ повідомила, що жертвою вибуху став сам завербований агент рф.
Анна Свінціцька-Савчук, речниця управління СБУ в Рівненській області:
Терористом виявився 21-річний безробітний із Житомирщини, агент прибув до Рівного. По геолокації забрав зі схованки заздалегідь підготований саморобний вибуховий пристрій, що був замаскований у туристичному рюкзаку. Встановлено, що вибухівка була оснащена мобільним телефоном, до якого мали віддалений доступ спецслужби рф. Його навмисно підірвали разом із вибухівкою, з якою він зайшов всередину будівлі.
Не встигли рівняни оговтатися, як теракт ледь не стався у місцевому відділку поліції. Щоправда, у цьому випадку спецслужби змогли запобігти злочину і затримати виконавців, коли вони тільки принесли вибухівку до будівлі поліції.
Анна Свінціцька-Савчук, речниця управління СБУ в Рівненській області:
Зловмисниками виявилися двоє 19-річних молодиків, які шукали легких заробітків на телеграм-каналах. Фігуранти мали залишити біля адмінбудівлі правоохоронного органу замаскований у сумці саморобний вибуховий пристрій. У момент закладки вибухівки окупанти планували підірвати його за допомогою виклику на мобільний телефон.
А другого лютого пролунав вибух біля ТЦК у Павлограді. 24-річний військовослужбовець дістав осколкове поранення. Вже за добу правоохоронці затримали агентурну групу. Троє хлопців знову ж таки захотіли "легких грошей". Заробіток шукали в телеграм-каналах. Там і потрапили на гачок російських спецслужб.
Один з підозрюваних ‒ житель Павлограда ‒ самостійно зробив вибуховий пристрій. Його начинив цвяхами та гайками для збільшення дії ураження під час детонації. Ще двоє агентів ‒ жителі Одещини ‒ отримали вказівки, де взяти й куди віднести смертельно небезпечний пакунок.
- Увечері нам сказали сумку передати, там поставити. Зробили. Все. Пішли, поставили біля паркана ТЦК.
- Приїхав вже із сумкою. Бомба була. Телефон був примотаний.
Підривників затримали у помешканнях, де вони й чекали на гроші окупантів. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
У силових відомствах впевнені: всі теракти – це спроби спецслужб російської федерації розхитати суспільство та створити негативне ставлення до Сил безпеки й оборони України.
Сергій Андрущенко, перший заступник голови СБУ:
Сьогодні ворог використовує нову тактику. Влаштовує дистанційний підрив саморобних вибухових пристроїв, коли виконавець, який встановлює вибухівку, ще знаходиться поруч. Фактично росіяни ліквідовують завербованого агента в темну, щоб прибрати свідка злочину і не виплачувати йому обіцяні гроші, тобто кожен, кого завербував ворог, повинен розуміти: російські спецслужби просто використовують вас у своїх цілях як розхідний матеріал.
На Хмельниччині медики другу добу рятують життя поранених. Двоє потерпілих в реанімації. Ще двоє у стані середньої важкості. Силовики розслідують теракт і закликають українців бути пильними.
Сергій Андрущенко, перший заступник голови СБУ:
Підриви будівель ТЦК та інших об’єктів – це серйозні злочини, які ККУ класифікує як терористичний акт, і за них передбачена сувора відповідальність. Навіть для неповнолітніх. Йдеться про ув’язнення до 15 років або довічне позбавлення волі.
Про факти спроб вербування для скоєння злочинів та всіх підозрілих осіб просять повідомляти в СБУ.