"Контракт 18-24": що треба знати добровольцям [ Редагувати ]
Безкоштовна освіта в будь-якому навчальному закладі України в обмін на рік служби у війську. Це лише одна з умов контракту, за яким молоді люди до 25 років можуть добровільно долучитися до лав ЗСУ. Ніна Коломієць розкаже докладніше про те, які ще заохочення передбачені для добровольців. А також, як подібні програми діють за кордоном.
Чіткий термін служби, гідний заробіток, якісна підготовка й гарантії від держави. У Міноборони презентували умови нового контракту для українців від 18 до 24 років. Наголошують: це не мобілізація, доєднатися до війська молоді люди можуть добровільно.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Україні потрібні підготовлені воїни, вмотивовані воїни, і фінансова мотивація також є дуже важливою. Тому ця програма дозволяє швидко навчати тих людей, які готові до цього експериментального проєкту долучитися і посилити одну з шести визначених Генштабом бригад. Перша виплата одразу фактично після підписання контракту надходить - це 200 000 грн. 300 000 грн людина отримує за 5 днів після проходження підготовки. Ну, а 500 000 грн - це виплата, яка вже після того, як дія контракту закінчиться.
Крім мільйона гривень за рік служби, контракт для молоді передбачає інші заохочення, зокрема медичне забезпечення, іпотечний кредит під 0% і право виїхати за кордон після закінчення контракту. А ще можливість здобути освіту у будь-якому навчальному закладі України за державний кошт. Усе це – зізнаються військовослужбовці – дає бодай якусь упевненість у завтрашньому дні.
Позивний "Марк", командир екіпажу ударних БпЛА батальйону безпілотних систем ANTARES бригади "Рубіж", НГУ:
Я вже майже три роки у війську, і в принципі розумію, що це якась велика частина твого життя. Можливість отримати безкоштовну освіту, наскільки пам'ятаю без вступних екзаменів, то в принципі я, напевно, скористався б такою можливістю.
Безкоштовна освіта в обмін на службу в армії поширена практика у багатьох країнах.
Ось кадри з військової бази американських ВПС у штаті Юта. Тут молоді люди протягом тижня проходять тренування за відомою у США програмою ROTC.
Джессі Фернандес, викладачка військової справи:
Нам байдуже, звідки вони родом, хто їхні мама та батько, з багатих вони родин чи бідних. Усі кадети тут на рівних! І це шанс для кожного отримати своє місце у житті.
Усі вони навчаються у різних американських Вишах. І водночас проходять військову підготовку. Держава дає стипендію - повністю або частково покриває вартість навчання, включно з проживанням та підручниками. Усі витрати беруть на себе армія, флот, ВПС або морська піхота залежно від програми.
Джессі Фернандес, викладачка військової справи:
Ця програма - все моє життя змінила. Я згадую, як 13 років тому сама її проходила, а згодом захотіла стати інструктором через вплив, який я на собі відчула.
Після закінчення університету та проходження додаткової підготовки за програмою, студент стає офіцером Збройних сил Сполучених Штатів Америки. Має прослужити не менш як 8 років. Якщо відмовляється, то зобов'язаний повернути гроші за навчання. Для тих, хто не може дозволити собі платити за вищу освіту, а вона у США дуже дорога - це можливість здобути диплом безплатно або з великою знижкою.
Нейт Сентбек, військовий інструктор:
Якщо вони й залишать армію, то далі збудують блискучу карʼєру у цивільному житті, але завжди памʼятатимуть ці роки в армії - те справжнє, що обʼєднує ще зовсім "зелених" новобранців. І все, чому навчили у війську, вже назавжди із тобою. А ті, хто лишаються, то з них виростають круті командири.
Майже 40% молодих офіцерів у США щороку приходять в армію саме завдяки програмі ROTC. Багато хто погоджується на контракт лише заради вищої освіти й взагалі не бачить себе в армії. Втім, з часом втягується і лишається на службі.
Тейлор Вілмот, кадетка:
Я спочатку обрала флот, потім змінила. Хочу спробувати морську піхоту, бо це найвищий стандарт у війську, я дуже цим захоплена.
Свіжа статистика: цьогоріч більш як 30 тисяч курсантів з різних куточків США здобувають вищу освіту саме завдяки програмі ROTC і фінансовій допомозі від військовослужбовців.
Схожа освітня програма діє в Ізраїлі. Вона дозволяє молодим людям відкласти обов'язкову військову службу для здобуття вищої освіти за рахунок армії. А потім відслужити на офіцерських посадах за здобутими спеціальностями.
Марк Бабот, підполковник в запасі Генерального штабу Армії оборони Ізраїлю:
Ось цей резерв армії починають напрацьовувати вже в одинадцятому-дванадцятому класах. Є приблизно 20 різних програм і напрямів. Деякі готують технічних учнів із короткою відстрочкою від армії. Замість того, щоб піти у 18 років в армію, вони йдуть 2 роки вчитися на молодших інженерів. Авжеж, навчання коштом армії.
В Україні підписати новий "Контакт 18-24" можна на посади стрільця, гранатометника й розвідника. Після проходження курсу навчання служба у бойових підрозділах.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Передбачено, що шість місяців, як мінімум, людина, яка підписує цей річний контракт, буде виконувати завдання безпосередньо або на лінії бойових дій, або спеціальні завдання буде виконувати. Тобто це посади ризиковані, і цим обумовлюється, власне кажучи, ось така виплата, передбачена постановою Кабміну.
Подати заявку на підписання "Контракту 18-24" можна на сайті (18-24.army.gov.ua) або у додатку "Резерв+". Далі співбесіда та психологічний відбір. Лише після цього людина домобілізаційного віку може долучитися до війська.