Тренування під сильним вітром: як оператори БпЛА 122 бригади вдосконалюють навички [ Редагувати ]
Точність рухів під час пілотування, міцний вестибулярний апарат та вміння керувати дроном навіть за умов сильних поривів вітру. Такі вимоги до операторів БпЛА у Сто двадцять другій окремій бригаді територіальної оборони. Саме тому пілоти регулярно проводять навчання, а крім того випробовують новітні зразки безпілотників українського виробництва. На одному з таких вишколів побували й наші кореспонденти.
За легендою навчань, з допомогою групи операторів БпЛА піхота має захопити ворожі позиції. Спочатку до окопів вирушає дрон-бомбер і робить скиди, так би мовити, зачищає локацію.
Штурмова група миттєво захоплює позиції і знищує ворога. У цьому піхотинцям допомагають оператори наземних БпЛА типу "Мангал". Такі дрони здійснюють дистанційне мінування або використовуються як камікадзе.
Позивний "Фаст", оператор БпЛА 122 ОБрТрО ЗСУ:
Дрон-камікадзе бере на себе дві протитанкові міни ТМ-кі, під’їжджає на позицію в добре укріплений бліндаж, наприклад, і шляхом дистанційного активування запобіжника підриває і знищує потрібний об’єкт.
Тим часом ворог контратакує на техніці. Її роль виконують легкові авто. На допомогу бійцям знову приходять оператори повітряних дронів. FPV-камікадзе та бомбери не залишають противнику шансів. Таким чином пілоти відпрацьовують маневри із заходом БпЛА на ціль.
Позивний "Бариста", оператор FPV-дронів 122 ОБрТрО ЗСУ:
Тобто перед тим, як зайти, ми обов’язково продивимося, що є навкруги нас, чи нам щось заважає, можливо, ставлять сітки: сітки - це вже невелика новина для всіх, те, що наш противник їх активно використовує, і щоб не використати дрон впусту, ми робимо розвідку самим дроном. З якої сторони, з якого кута краще зайти і вже заходимо на ціль і знищуємо її.
Ці пілоти лише днями повернулися зі справжніх боїв, але щоденно продовжують тренування. У Сто двадцять другій окремій бригаді тероборони кажуть: оператори відточують майстерність керування БпЛА та зміцнюють вестибулярний апарат.
Валерій Ткачов, командир 181 окремого батальйону 122 ОБрТрО ЗСУ:
Плюс зараз ви бачите: в нас не дуже гарні погодні умови, бо сильний вітер і обладнання зносить. Це теж випробування для пілота, що не завжди буде ясна, сонячна, безвітряна погода.
Сьогодні бійці випробовували ще й новітній дрон українського виробництва "R-34" - це молодший брат легендарного "R-18". Бомбардувальник розроблений з урахуванням викликів сучасної війни. Здатний літати на двадцять кілометрів і нести боєзаряд вагою в п’ятнадцять кілограмів.
Вадим Юник, директор компанії-розробника дрона "R-34":
Третя його велика перевага - це спроможність працювати, де працює дуже щільно РЕБ. Ми розуміємо, що РЕБ для дрона - це найголовніший ворог в повітрі, тому що якщо у вас немає можливості керувати дроном, немає можливості отримувати якісну навігацію - ви фактично не можете проводити задачу.
До того ж вивчали зразки й інших вітчизняних систем. Приміром, ці безпілотники (за винятком камер), зроблені повністю з українських компонентів.
Позивний "Фаст", оператор БпЛА 122 ОБрТрО ЗСУ:
Це означає, що ми маємо незалежність від іноземних компонентів, які можуть по тих чи інших причинах не приходити в Україну, але фронт буде отримувати дрони. Це дуже важливо - мати розуміння, що ми в будь-якому випадку будемо мати зброю.
За навчаннями з цікавістю спостерігає Джеймс, громадянин Швеції. Він уже два місяці в бригаді на посаді оператора БпЛА. Вважає, що Україна - нині саме те місце, де військові різних країн можуть отримати унікальний бойовий досвід для протистояння російській агресії.
Джеймс, військовослужбовець 122 бригади:
Так, звичайно! Бо всі ці війни безпілотників отримали свій розвиток саме тут, в Україні. І якщо порівнювати з країнами НАТО, то це величезний технологічний прогрес! Отже, війна - це одна справа, а її еволюція у форму протистояння дронів - це, так би мовити, вістря списа.
Командир бригади каже: ворог постійно розвивається, тож нам треба діяти на випередження. Саме тому гасло Сто двадцять другої зараз "Воюємо не людьми, а сучасними технологіями". Бо інновації зберігають життя бійців і підвищують ефективність бойової роботи.
Денис Носіков, командир 122 ОБрТрО ЗСУ:
Я думаю, що це наше майбутнє: новітні технології саме з використанням штучного інтелекту - з функціями ідентифікації, захвату цілі, підрозділи, які займаються цим напрямком, постійно вивчають, знаходять їх, комунікують з виробниками постійно, запрошуємо їх, навчаємось і використовуємо.