У США лікарі вперше видалили пухлину хребта через очницю [ Редагувати ]

У США лікарі вперше видалили пухлину хребта через очницю. Операція тривала 19 годин і не залишила на обличчі пацієнтки жодного помітного дефекту.
Жителька Меріленда Карла Флорес у 18-річному віці пішла на курси водіїв і помітила, що у неї дуже двоїться в очах.
Дівчина звернулася до медиків і зрештою опинилася на прийомі у нейрохірурга Мохамеда Лабібу. Під час обстеження лікарі виявили пухлину в області передньої ямки черепа розміром з куряче яйце, яка стискала ліве око дівчини та його зоровий нерв. Цю пухлину видалили у два етапи через трепанаційний отвір у черепі та носові ходи.
Однак після цього у дівчини знайшли ще одну пухлину, яка охоплювала спереду верхні шийні хребці та звужувала хребетний канал, загрожуючи важливим центрам мозку.
Коли лікарі почали шукати спосіб видалення цієї пухлини, одразу стало зрозуміло, що доступ до неї через м'які тканини вкрай небезпечний - ризик пошкодити сонні артерії, яремні вени та черепні нерви, а підхід через ротову порожнину визнали небезпечним через інфекції.
Тоді Лабіб вирішив дістатися пухлини через орбіту ока - він кілька років тренував такий спосіб на трупах і опублікував дослідження.
Лікар залучив своїх колег - оториноларинголога Андреа Херберта та фахівця з щелепно-лицевої, пластичної та реконструктивної хірургії Калпеша Вакхаріа. Разом вони провели кілька тренувальних операцій на трупах, а потім розповіли про запропонований метод пацієнтці. Дівчина погодилася.
Операція Карли тривала 19 годин. Вакхарія під мікроскопом зробив мініатюрні розрізи на нижньому віці пацієнтки, відсунув очне яблуко на кілька міліметрів, потім видалив кілька кісткових фрагментів стінки очної ямки та верхньощелепної кістки і цим забезпечив шлях до основи черепа.
При цьому через праву ніздрю пацієнтки лікарі за допомогою ендоскопа стежили за перебігом операції, а через ліву виводили тканини, що видаляються.
Після цього через створений Вакхарією вхід Лабіб і Херберт ввели дисектори та видалили пухлину. Після цього лікарі відновили втрачені кісткові фрагменти титановими пластинками та сіткою.
Через два дні лікарі знову провели Карлі операцію, цього разу вони стабілізували титановими стрижнями основу черепа та хребет і скріпили 1-й та 2-й шийні хребці.
Реабілітація зайняла півтора місяці. Через рік дівчина досі страждає від болів у шиї та носить ортопедичний нашийник, однак пухлинні клітини більше не розмножуються і лікарі оцінюють результат як відмінний.