Агонія [ Редагувати ]

Багато служб вивчають, як протистояти наркоманiї. Проте, пiднесенi виступи з трибун, та гучнi висловлювання фахiвцiв - досi не дали будь-яких вiдчутних результатiв. У деяких мiстах точки наркозбувальникiв iснують майже вiдверто. У парадних багатоповерхiвок - можна зустрiти пiдлiткiв, якi вживають зiлля не приховуючись. Невже тi органи, що мають протидiяти подiбному - нездатнi вплинути на ситуацiю? Як правоохоронцi протистоять наркотизацiї, наскiльки вiдчувається їхня дiяльнiсть? Що стоїть на завадi вирiшення проблеми?
Не роблячи глобальних висновкiв, ми поглянули на проблему з її кореня. Кореспонденти провели добу з наркозалежним парубком, спостерiгаючи за його повсякденням. Тодi як iнша група журналiстiв разом iз оперативниками вирушила до ймовiрних наркозбувальникiв.
Сьома ранку. Обидвi групи журналiстiв - i тi, хто мав намiр провести добу з наркозалежним, i хто рушив у рейд - розпочали робочий день. Пiдготувалися заздалегiдь: адресу наркомана дiстали в центрi реабiлiтацiї.
Четверта спроба лiкування завершилася для парубка фiаско. Залежнiсть вiд наркотика перетворилася на рабство; Сашко втiк iз лiкарнi, знову почав колотися. Хлопець не працював, то де ж вiн бере грошi на наркотикиi? Звiсно, що не з бабусиної пенсiї. Та не з кишенi матерi , яка вже котрий мiсяць перебуває в лiкарнi . Усе це кореспонденти тiльки мали з'ясувати...
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Какое то время родители видять, что пропадают вещи. А потом, как правило, наркоманы начинают становиться на путь преступлений."
Сьома тридцять. Друга група журналiстiв, у купi з оперативниками, отримала кiлька адрес ймовiрних наркозбувальникiв. Утiм, вiрогiднiсть даних викликала сумнiви. А нi мiлiцiя, а нi кореспонденти, не були впевнені в успіху операцiї.
Юрій Бондарь, начальник УБНОН в Київській області: "Понад трьохсот збувачiв ми виявили, по яким порушено кримiнальнi справи, та всього 93 особи засудженi та позбавленi волi."
Авжеж, вiд розслiдування, яке проводять мiлiцiонери, до моменту, коли оголошується вирок суду - пiдозрюваними займаються чимало iнстанцiй . Тож, не факт, що пiсля того, як мiлiцiя передала справу прокурорам - суд вважатиме позбавлення свободи обґрунтованим.
Юрій Бондар: "Якщо за зберiгання наркотикiв є кримiнальна вiдповiдальнiсть, то судова практика показує, що ці люди осуджуються покаранням яке не пов'язано з позбавленням волi."
До речi, у мiстах, подiбних Iрпеню в Київськiй областi, з невеликою кiлькiстю населення, чи не кожен мешканець знає будинки, де вештаються наркомани. А значить, знає i мiлiцiя. Парадокс? Можливо.
Юрій Бондарь, начальник УБНОН в Київській області: "Ну, це бiльше вiд того, що у нас наше законодавство недосконале. Повинно, щоб жорстокiшим було законодавство вiдносно до людей, причетних до обiгу наркоманiї."
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Если, скажем, сегодня в конкретном доме совершается преступление, то действия милиционеров должны быть направлены на предотвращение последствимй. На начальной стадии. Если идти по тому принципу, который сегодня существует, то надо сходить, получить разрешение в прокуратуре и так далее."
Тож, спочатку працiвники мiлиции вирiшили встановити слiдкування за хатиною, де, ймовiрно, виготовляли та збували зiлля. Адрес у нас було близько десятка, з них оперативники обрали одну. Тут зазавичай не тiльки продають наркотик, утiм ще й дозволяють наркоманам вжити його, так би мовити, не вiдходячи вiд каси. Щоб не викликати пiдозри - найняли таксi. Втiм, один iз мешканцiв будинку, все ж таки звернув на нас увагу.
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Сотрудник, получив информацию о том, что в каком-то помещении варятся наркотики, зайти туда не имеет права. Это запрещено."
Восьма ранку. Перша знiмальна група вже бiля ймовiрних збувальникiв наркотика, друга - в Ірпені, Сашковiй Батькiвщинi. Треба визнати, першої митi кореспонденти завагалися: а чи не помилилися вони адресою? Чисте, доглянуте подвiря, затишна хатинка. Нiчого спiльного з побутом наркомана, яким його заведено вважати!
Саша, наркоман: "Зачем оно тебе надо? Оно тебе надо? Я не хочу, чтоб, знаешь..." Iз цих слiв розпочалося знайомство журналiстiв iз Сашою. Вiн погодився на знiмання неохоче.
- Как обычно проходит твой день?
- Когда как, обычно выхожу в город пообщаться с людьми, встретиться свой круг общения. Как обычно, все встают, просыпаются, идут куда-то, встречаются, общаются...
Сашковi кортiло проїхатися в нашому автi, ще б пак! Ходити йому було важко, адже ноги майже не рухалися через рани, абсцеси вiд уколiв та нагноєння.
- Есть абсцессы, конечно приходится лечить их.
- Лечишь в больнице?
- Нет, сам
- Как?
- Ну вот так. Становишься, как врач. Со временем.
Дев'ята ранку. Кореспонденти завiтали до Сашиної кімнати, адже, як вiдомо - побут чимало може розказати про хазяїна. Паузка. А нi пилинки. Хiба що лiжко зранку залишилося розiбраним.
Це лiки, що Сашковi придбала мати. Бiльшiсть iз них - навiть не початi. До речi, Олександра у вузькому колi називають динозавром, адже мало хто з наркоманiв переступає межу тридцятирiччя: помирають.
- Сначала коноплю курил, как говорится, начиналось все с цветочков.
- Какие ощущения, когда покуришь коноплю?
- Ну это трудно словами объяснить. Подъем настроения, веселье. Гамма таких опущений - словами не передать.
Тепер Сашковi вже тридцять два. Сусiди та колишнi друзi - тi, хто обрав iнший життєвий шлях - не сподіваються на його одужання. Вiрить лише бабуся, яка виростила хлопця, була свiдком його успiхiв та його бiд.
Бабуся: "А что сталось с моим внуком - это горе. И не остановишь. Мама столько на него потратила!
Саша: Бабушка, идите, идите не мешайте."
Бабусю Саша досi, як у дитинствi, називає винятково на "Ви". Мабуть, п'ятнадцять уживання зiлля, не до кiнця знищили осередки виховання хлопця.
Бабуся: "Он по прежнему добрый. По прежнему. Вежливый и корректный. Вежливый. Жалко его. Дочка его и в Леваху возила, в Кичеево, лекарства нужны."
Поки перша команда журналiстiв розмовляла з Сашою, друга також узялася до конкретних дiй. Як упевнитися в тому, що в будинку виготовляють зiлля? Вирiшили ризикнути - вмонтувати у вiкно будинка камеру. Але ж як це зробити? Дозвiл суду на влаштування камери вже був, лишалося здійснити задум. Міліцію мало цікавило, хто купує зілля. Занадто довго вело суспільство боротьбу з наркоманами. Перемогти не вдалося. Та чи потрібно це було?
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Очень долго МВД и все службы, боролись с наркозависимыми, с лицами, которые по сути являются больными людьми. Сегодня задачи, которые стоят перед нами - мы должны и стараемся бороться с наркосбытчиками, людьми,которые, на мой взгляд, представляют проффесиональную преступность."
Оперативники вже склали план. Вiн був простим, хоча дещо ризикованим. Чи вдасться працiвнику мiлiцiї завiтати на подвiря - мовляв, шукає когось iз сусiдiв, та встановити камеру на вiкнi хати?
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Преступниками используются разные способы и средства, начиная от использования жд транспорта, и заканчивая мелкими партиями. которые перевозятся на автомообилях. Кроме того, мы констатируем факты, что люди употребляют внутрь наркотики, чтобы заработать денег."
Яскравий приклад, що вiдображає прозорiсть деяких кордонiв - наркомаршрут пiд назвою "Балканський". Ним наркодiльцi переправляють героїн афганського походження в Україну, Росiю, Закавказзя та Європу. Останнiм часом цим трафiком проходить шістдесят п'ять вiдсоткiв героїну, щo викликає неабияке занепокоєння щодо Державної безпеки, безпеки кожного з вас.
Звiсно, навiть якщо тут i торгують наркотичним зiллям, наркодiлерами цих людей назвати важко. Не той маштаб. На вiдмiну вiд злочинцiв, якi будують наркотичний бiзнес iз розмахом, залучаючи колег iз iнших країн.
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Наркодельцы используют Украину и бывшие страны СССР, как транзитные государства, через которые переправляются наркотики как в западную европу, так и в другиие страны. Но вместе с тем, сегодня мы можем констатировать, что нами зафиксировано 738 фактов поступления на Украину и изъятия нами наркотика иностранного происхождения."
З бесіді з Сашком:
- А первый серьезный наркотик кот ты попр после конопли? Когда ты первый раз укололся и чем? Ширкой?
- Да, ширкой.
- А из чего она состоит?
- Опий ацетилированый.
Тут у нашу з Сашком розмову втрутилася бабуся парубка. Вона - колишня вчителька, i через це, їй удвiчi боляче дивитися на онука: чужих дiтлахiв навчила розуму, а зi своїм не впоралася...
Часом, ми зважаємо на свiтовi проблеми, шукаємо виходу з кризи на високих рiвнях... Але не бачимо того, що дiється майже пiд боком. Чи не в повсякденному життi наркозалежного можна побачити причини, наслiдки та можливостi позбутися вiд наркоманії?
З бесіді з Сашком:
- А сколько раз в день надо колоться?
- В день несколько раз. Как правило, два раза в день надо найти себе.
- Сегодня ты еще не кололся?
- Кололся уже.
Попит на опій зростає головним чином через порiвняну дешевизну. Для бiльшостi населення п'ять гривень за мiлiлiтр - доступна сума.
- А де брал денег на наркотики?
- Подрабатывал, где мог.
- Ну, а когда на что то более серьезное подсел?
- Ну это позже, когда закончил технікум. Появилось больше свободного времени, новых друзей, ну так и получилось.
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "У нас пока наиболее распроостранены отечественные наркотики. Нами изъято более десяти с половиной тонн наркотиков за девять месяцев. Общая сумма - почти двенадцать миллионов гривен."
Одинадцята година. Саша втомився розмовляти. До того ж, наближався час наступної ін'єкції:
- А вот когда ты уколешься, ты дома лежишь или куда то идешь? Ты колешься дома?
- Когда как. Где придерся, в принципе.
- Когда приспичит, да?
- Ну потребности какие-то есть в организме.
Поки Сашко збирався, кореспонденти вийшли на зв'язок iз колегами, аби дiзнатися, як триває спостереження за наркозбувачами. Як раз у цей момент, оперативник, який мав намiр встановити камеру - повернувся до таксi. Вдалося. Утiм, про успiх говорити було рано. Камера знiмала тiльки з однiєї точки, тож не факт, що вдасться зняти момент продажу наркотиків.
Загалом, в Українi, за свiдченнями правоохоронцiв, зв'язок мiж наркоманiєю та злочиннiстю значнiший, нiж в iнших країнах СНД. Адже, щораз частiше наркомани не купують зiлля, втiм, отримують його як плату за послуги. У бiльшостi випадкiв - кримiнального характеру.
- Кто чем занимается. Кто что ворует. Некоторые лазят по машинам, некоторые по карманам, некоторые по домам. У каждого свой, как говорится, хлеб.
- Ну вот щас, где, в основном, приходится доставать деньги?
- Щас? Щас, как правило, ищещь спонсора.
- Спонсора? А что взамен на деньги?
- Наркотик.
Як виявилося, Саша навчився виготовляти наркотичне зiлля власноруч. Купує лише складові частини до нього, що, звiсно, також потребує певних витрат.
Опiвднi. Ми виїхали в мiсто. Пункт призначення Сашко назвав нам уже в дорозi. Як зiясувалося, в нього не було пiгулок, що посилюють дiю опiю. От вiн i вирушив по друзях, на пошуки так званого додатку до наркотика.
Саша: "А здесь:вот его дом. Сейчас покажу где, а рядом реабилитационный центр. Эти,*****, филиал. Гонят там такой бред. Послушаешь - на иных языках базарят все. Дух их прет святой!"
Такою була реакцiя Сашка на лiкувальнi центри. Авжеж, до цього ми були готовi, втiм те, що ми почули за хвилину - шокувало:
- Снимете, как я уколюсь.
Вiдверто кажучи, за день, проведений з Сашком, журналiсти розраховували якось вплинути на парубка, що той захотів позбавитися вiд залежностi. Сподiвалися, що вийде цього ж дня умовити його ще раз пройти курс лiкування. Але, Сашко наполягав на тому, щоб вживання зiлля зафiксували:
- Те, що буде завтра, мене цiкавило тодi, коли я був людиною. А зараз - нехай бачать, чим я став. Може, хтось вчасно зупиниться...
Коли б то журналiсти знали, що за план дозрiв у парубковiй головi!
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Поменяв стратегию, мы расчитываем на то, что союзниками нашими окажутся родители наркозависимых. Мы готовы сегодня оказывать помощь всем, кто будет помагать нам в борьбе с наркосбытчикамси, курьерами, людьми кот изготавливают наркотики и создают лаборатории по производству тяжелых наркотиков."
Едем по Ирпеню. Саша:
- Тут тоже. Там наркоман живет. Тут наркоман живет.
Знову таки - нонсенс. Адреси наркоманiв вiдомi чи не кожному мешканцю мiста, i така ситуацiя, не тiлькi в Iрпiнi. А що ж мiлiцiя? Не знає ситуацiї, не може з нею впоратися, чи iснують iншi аргументи тому, що наркоманiю сприймають як належне?
Юрій Бондарь, начальник УБНОН в Київській області: "Законодавство таке, що за употребление наркотикiв кримінальної вiдповідальностi зовсім нема."
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Представим себе банальную ситуацию. Сотрудник милиции идет ночью по улице, и обнаруживает человека который несет мешок. Задерживает, и в этом мешке - двадцять килограммов наркотиков. По закону, существующему ныне, задокументировано это быть не может. Парадокс в том, что нужны двое понятых в три часа ночи."
Поки Саша шукав пiгулок, перша група репортерiв знов таки зв'язалася з колегами, що в купi з правоохоронцями здiйснювали рейд iз виявлення наркозбувачiв. З'ясувалося, що перед телекамерою, достосованою до вiконної рами, вiдбувалися неабиякi подiї: варили зiлля. До закупiвлi зiлля, яка й стане остаточним аргументом для затримання, залишалися хвилини. Ось, схоже, з'явився справжній покупець. Чи зафіксує вмонтована у вiкно камера сам факт придбання?
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Когда мы боремся с наркосбытчиками, мы боремся с причиной, которая порождает это зло. С помощью, в первую очередь, граждан нам это удается. Я не думаю что мы удовлетворены должны быть ситуацией, которая сложилась в Украине, но количество лиц, которые привлечены к уголовной ответственности за наркозбыт, по сравнению с прошлым годом сегодня составляет тридцать процентов."
Тринадцята година. Саша запропонував проїхатися мiстом. Мовляв, зустрiне наркоманiв, якi зарадять йому в бiдi. Це - наркоман. Саша сподiвався, що в нього є таблетки, яких не вистачало йому, аби вколотися. Та ба - марно. Йому вiдмовили.
Остання спроба. Олександр вирушив до аптеки. Звiсно, знав, що без рецепту снодiйного засобу йому не здобути, i все ж ризикнув. Знову марно. Лiкiв йому не продали. Згодом вiн запропонував поїхати до наркодиспансеру. Навiщо - журналiсти могли тiльки здогадуватися.
- А де ты находишь контаты достаешь тот же мак? По знакомым или сам ищещь точки?
- В основном, сам. Езжу по селам. Нахожу
- Это, в основном, цыганские семьи или нет?
- Как правило, по селам - нет. Цыгане в городе торгуют обычно.
Члени обох знiмальних груп знову подiлилися своїми враженнями. Виявилося, присутнi на операцiї з виявлення мiсць збуту наркосировини - разчарувалися. Камера не зафiксувала митi купiвлi-продажу наркотика: покупець не з'явився в ракурсі об'єктиву. Тож, міліціонери, пiд виглядом наркозалежних, готувалася купити зiлля. Звiсно, все мали фiксувати на маленьку камеру, приховану на одязi псевдопокупця.
Тим часом, коли перша журналістська команда уже дiсталася з Сашком наркодиспансеру, яким же було наше здивування, коли вiн повернувся з рецептом у руках!
"Сусiдка працює тут", - пояснив Сашко. - "Вона завжди допомагає.."
Чи не яскравий приклад допомоги правоохоронцям у протистояннi наркоманiї?
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Я б не стал перекладывать ответственность борьбы с наркоприступностью на структуры, которые не связаны с правоохранительной деятельностью. И, вместе с тем, сегодня противодействие, или борьба с наркоприступностью, это задача каждого порядочного человека. Тем количеством сотрудников, которое сегодня в системе нашего департамента, вряд ли можно за короткий период времени решить проблему наркомании."
Ведмежа послуга, яку надали парубковi в наркодиспансерi, посприяла йому придбати пiгулки в аптецi. Тепер наш герой мав усе, аби вжити наркотичної дози. Тим часом, ми здiйснили останню спробу, щоб вiдмовити Сашка колотися. Не тiльки перед камерою. Взагалi. Втiм, марно. Сашко мав намiр готувати зiлля.
Микола Андрєєв, начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: "Я бы хотел, чтоб не складывалось такого впечатления, что мы растерялись в чем то, что милиция растеряна. Мы хотели б и в лице журналистов иметь поддержку. Она должна выражаться в своевременной информированности правоохранительных органов о лицах, которые занимаюся сбытом. Это только так кажется, что сегодня нас это не касается. Это безопасность нащих детей и государства."
П'ятнадцята тридцять. Оперативник пiд виглядом наркозалежного - зайшов до хати наркозбувачiв.
Швидка, на щастя, прибула на мiсце вчасно. Хлопця вдалося врятувати. Можливо, цей день стане новою відправною межею в його життi. Сьогодні Саша вiдбуває лiкування в одному з реабiлiтацiйних центрiв, куди його допомогли направити працiвники мiлiцiї разом iз журналiстами. Що до другої групи кореспондентів - то їм пощастило. Момент продажу наркотиків вдалося тавки зафіксувати.Були тут і поняті і інші формальності, необхідні судді.Черговий наркопритон знешкоджено.Пороте, радіти дещо зарано.Скільки їх ще в Україні? Сотні, тисячи, чи, можливо, десятки тисяч.
Чи виправданi тi претензiї, що часом можна чути на адресу правоохоронцiв? Мовляв, мiлiцiя у наш час бездiяльна, не в силах вплинути на прогрес наркотизацiї. Тi, хто висувають цi претензii, забувають: злочиннiсть - тiльки на десять вiдсоткiв залежить вiд правоохоронцiв. Інші дев'яносто залежать від нас з вами. Це офiцiйнi данi багатьох експертiв. Тож, боротьба з наркотиками - це сукупнiсть таких факторiв, як рiвень життя, виховання, вiдношення батькiв, сусiдiв, друзiв. Рiшення проблеми, - не вiдповiдальнiсть будь якоi iз структур, а результат дiй кожної окремої людини.