Скандал на перемовинах в Лондоні: чи планують США подарувати путіну Крим [ Редагувати ]
І все ж-таки варто розібратися: як проходили лондонські консультації, що були закриті для преси? Чому змінився їхній формат, тези, що обговорювалися, і склад перемовників? Адже до Лондона не приїхали Держсекретар США Марко Рубіо та спецпосланець Стів Віткофф. Понизив статус перемовин і британський уряд, але все одно прийняв українську делегацію і представників Німеччини та Франції.
Про все розповість наша спеціальна кореспондентка у Великій Британії Світлана Чернецька.
Ця зустріч у Лондоні мала бути доленосною - від неї чекали конкретних результатів щодо наближення миру. Була надія на ухвалення рішення про повне і всеосяжне припинення вогню в Україні. Його потім мали представити росії. Та очікування не справдилися. Тож з'ясуємо, що планували, а що вийшло по факту.
Слідами паризької зустрічі, яка відбулася минулого тижня, у британській столиці чекали високопосадовців із США. Голову Держдепу Марко Рубіо, спеціального посланця Стіва Віткоффа та представника президента у справах України Кіта Келлога. З українського боку делегація теж була незмінною. Голова МЗС Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров та голова Офісу Президента Андрій Єрмак. Від Європи за столом перемовин мали сидіти міністри закордонних справ Британії, Франції та Німеччини. Порядок денний спустив Вашингтон. За витоками в пресі стало зрозуміло, що в рамках мирного плану Штати пропонують визнати Крим російським, зняти санкції з рф, забрати в України шанс на членство в НАТО і залишити під російським контролем окуповані території.
Цей перелік цілковито змінив хід зустрічі. Бо Київ твердо стоїть на позиції територіальної цілісності і спрямував дипломатів до Лондона не торгуватися з приводу земель, а домовлятися про припинення вогню, яке прокладе шлях до подальших переговорів. У такому вигляді зустріч не становила інтересу для Рубіо та Віткоффа. Статус перемовників знизився - за протоколом, скасували приїзд міністрів Франції та Німеччини. Вони відправили своїх представників. В результаті українська делегація провела три окремі зустрічі. Двосторонню: з міністрами закордонних справ та оборони Великої Британії. Багатосторонню: з радниками з питань національної безпеки та зовнішньої політики Великої Британії, Франції і Німеччини, та окремо зустріч зі спецпредставником США генералом Кітом Келлогом.
Відсутність топчиновників Вашингтон пояснив проблемами логістики. Хоча Лондон не приховував: рішення американців застало зненацька і було цілковито незрозумілим.
Орися Луцевич, керівниця українського форуму аналітичного центру Chatham House:
Той факт, що держсекретар Рубіо не приїхав до Лондону на переговори, може означати один дуже небезпечний факт. Це той, що немає єдності в позиції між Європою, Україною і Сполученими Штатами щодо цього, як можна вийти з цієї війни. Щоб з одного боку зберегти принципи міжнародного права, на яких стоїть Європа, і з другого боку дати можливість Трампу здобути якусь перемогу.
За результатами зустрічі, єдиний представник США Келлог назвав перемовини "технічними". Жодних заяв після їхнього завершення Вашингтон не публікував. Лише під вечір Трамп розкритикував категоричну позицію Зеленського про невизнання анексії Криму у своїй соцмережі. Мовляв, такі заяви ускладнюють врегулювання війни.
Тімоті Еш, британський економіст, експерт з питань України та росії:
Очевидно, що Трамп хоче укласти угоду з путіним за будь-яку ціну. Він любить владу й силу та експлуатує те, що вважає слабкістю. Крім того, Трамп вважає, що найкращий спосіб досягти швидкої угоди - це просто віддати путіну все, чого він хоче, а потім довіритися йому. Але ж українці знають вже багато років, що путіну не можна довіряти.
Провал переговорів у Лондоні продемонстрував, що Україна й далі не піддається шантажу США. Адже в нинішній версії мирного плану Трампа немає жодних реальних поступок москви. Він радше схожий на набір подарунків агресорці. Бо Штати не лише офіційно погоджуються визнати Крим російським, а й віддають москві більшість окупованих територій. Натомість Україні відмовляють в членстві в НАТО і водночас не дають гарантій безпеки. Американці хочуть, аби Європа та інші країни організували спеціальну військову місію. Запевняють: відбудовувати Україну допоможуть, але не кажуть, яким чином. І обіцяють повернути лише невелику частину Харківської області, яка зараз в окупації.
Орися Луцевич, керівниця українського форуму аналітичного центру Chatham House:
Ці сім пунктів плану, які оприлюднені, вони провал для всіх. Вони провал як для України, як для Європи, так і для США. Вони насправді виграш тільки для кремля. Що зміг зробити путін - це фактично нав'язати свій погляд на цю війну Білому дому. Це насправді Сполучені Штати не відіграють на сьогодні роль чесного медіатора, який пробує зрозуміти і інтереси України, і інтереси росії. Інтереси росії мають перевагу над інтересами і України, і, на жаль, європейських союзників Сполучених Штатів. І в цьому є якраз проблема.
Європейці наразі не поспішають виголошувати заяв щодо перебігу мирного процесу. Обережні висловлювання щодо територіальної цілісності України прозвучали від Франції та Великої Британії. Але без категоричних висловлювань. Бо сваритися з Трампом ніхто не хоче, особливо на тлі ситуації з болісними тарифами.
Орися Луцевич, керівниця українського форуму аналітичного центру Chatham House:
Є момент, точка правди для Європи. Чи вона дійсно захищає, так як вона говорить, нормативну базу в Європі, де кордони не змінюються силою. Чи вона готова піти на компроміс і знову ж таки підіграти агресору, погіршуючи свою ж безпекову ситуацію, можливо, не в найшвидшому майбутньому, але в короткостроковій перспективі ця ситуація, визнання російської окупації, однозначно погіршить безпекову ситуацію в Європі.
Тімоті Еш, британський економіст, експерт з питань України та росії:
Якщо Захід погодиться, що росія забирає Крим, забирає Донбас, Запоріжжя і так далі. То що буде наступним? Адже в Європі є дуже багато територіальних претензій. В Угорщини - до Румунії, України та Сербії, у Сербії - до Хорватії чи Боснії, Італії - до Словенії. Тобто досить багато. Лише подумайте про Данію. Бо якщо ця угода відбудеться і Україна втратить Крим юридично, то, певно, Гренландія стане наступною. Є багато держав Європейського Союзу, які розуміють, що їхня оборона залежить від України.
Попри попередні погрози Вашингтона вийти з перемовин - Трамп заявив, що досі сподівається досягти угоди. Хоча й звинуватив президента Зеленського в тому, що з ним складно домовлятися.
Тімоті Еш, британський економіст, експерт з питань України та росії:
Мені здається, що Зеленський намагається втримати ці переговори якомога довше. Але розуміє, що зрештою йому, імовірно, доведеться вийти з них. Та доки вони тривають, надходять і військові постачання США - з останнього пакета допомоги Байдена на 61 мільярд. Водночас Зеленський залучається якомога більшою підтримкою європейців. Але я не думаю, що Зеленський може прийняти угоду за будь-яку ціну. І що люди погодяться на те, що нічого не дає Україні.
З іншого боку - все ще залишається ймовірність того, що Штати таки вийдуть з перемовин. І головне питання: наскільки гучно гримнуть дверима. Бо вже зараз схоже на те, що постачання американської зброї припиниться в будь-якому разі. Без угоди - як покарання, з угодою - бо нібито вже непотрібно. Утім, завжди існує ймовірність кардинального розвороту подій, тож Україна повинна й надалі воювати, розбудовувати армію та відстоювати свої позиції і на землі, і на дипломатичному полі.