Гучне зізнання у Раді: чи гріє Україну російське паливо [ Редагувати ]
Україна досі гріється російським газом? Таке припущення озвучили у профільному комітеті Верховної Ради. Мовляв, перевірити походження того, що надходить за реверсними поставками, неможливо. У Європі натомість воліють іще зменшити обсяги надходжень російського газу та розробляють відповідні законодавчі ініціативи.
Де серед цих гравців місце Китаю? І яку вигоду отримує Пекін, поки росія воює з західним світом? Анна Басова розбиралася.
Російський газ, імовірно, досі живить Україну. І тут на заваді стали закони фізики. Несподівану думку висловив перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко. Свою позицію аргументує так: із Турецького потоку російський ресурс прямує до Європи. Однак європейський ринок газу - єдиний, і відокремити суміші за національним походженням неможливо.
Кожну молекулу не підпишеш. Російський газ розподіляється різними маршрутами, зокрема, до Сербії та Угорщини. Частина його може продаватися потім в Україну через реверсні поставки.
Олексій Кучеренко, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики:
У москви Україна не купує енергоносії ось уже 10 років, натомість потреби покриває коштом західних постачань. Європа тривалий час користувалася дешевими енергоносіями та схаменулася лише з початком повномасштабного вторгнення. Нині у Єврокомісії розглядають нові законодавчі ініціативи, зокрема, чи можна заборонити компаніям підписувати нові контракти на постачання російського викопного палива. А ще, яким чином розірвати уже наявні домовленості без застосування штрафних заходів.
Ед Мілібенд, міністр енергетики Великої Британії:
Повномасштабне вторгнення росії в Україну нагадало нам і всій Європі просту істину: доки енергію застосовуватимуть проти нас як зброю, громадяни наших країн залишатимуться вразливими та незахищеними. Саме тому енергетична безпека - наріжний камінь глобальної економічної безпеки, від якої залежать рівень життя, створення робочих місць і зростання загалом.
росія ж, яка через імперські амбіції кремлівського диктатора втратила чи не найбільш прибутковий газовий ринок збуту, нині вимушена задовольнятися Китаєм. І щоб скинути бодай частину видобутих обсягів, торік трубою "Сила Сибіру" відправили 31 мільярд кубометрів газу по 267 доларів за кожну тисячу. Це на третину дешевше, ніж могли купувати клієнти з Європи. Цього року ціни впадуть іще на 20 доларів. Та навіть за роботи на повну потужність, підрахували у виданні "Москоу-Таймз", газовий монополіст відіграє хіба відсотків 20 довоєнного експорту до Євросоюзу. Щоправда, на тлі тарифної війни зі Сполученими Штатами Піднебесна наростила обсяги імпорту російського скрапленого газу, від американського ж відмовилася майже повністю. За таких тенденцій, припускають аналітики "Нью-Йорк-Таймз", невдовзі Китай може випередити США у постачаннях енергоносіїв до Європи, купуючи дешево у росіян і перепродаючи дорого на інші ринки збуту.