Лікарі розповіли, як не допустити ранньої деменції та слабоумства [ Редагувати ]

Розгадування кросвордів уповільнює втрату спогадів та скорочення обсягу мозку у пацієнтів з легкими формами деменції, причому у цьому відношенні вони перевершують комп'ютерні ігри. Робота нейрофізіологів з Колумбійського університету опублікована у журналі NEJM Evidence.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, зараз у світі мешкає 55 млн людей з деменцією. Одна з найпоширеніших причин - хвороба Альцгеймера. Її виявляють у 60-70% випадків.
Це неврологічне захворювання призводить до загибелі клітин мозку, внаслідок якої в людини постійно знижуються розумові, поведінкові та соціальні навички. Вона може забути недавню розмову, подію чи імена родичів, заблукати у знайомому місці тощо.
З цієї причини медики шукають нові підходи для профілактики та уповільнення розвитку деменції. Зокрема, вони виявили, що роботу мозку людей похилого віку покращують різні форми стимуляції пам'яті та уваги: ребуси, кросворди, комп'ютерні та настільні ігри.
Користь ігор та кросвордів
Американські нейрофізіологи перевірили ефективність підходів на 107 літніх добровольцях, які страждали від легких форм деменції, та простежили за їхніх станом впродовж півтора року.
Фахівці попросили добровольців пройти набір тестів ADAS-Cog, який оцінює симптоми деменції. Тест дозволяє дізнатися, наскільки добре учасники тестування запам'ятовують слова, називають імена об'єктів, виконують завдання, пам'ятають своє ім'я та виконують інші завдання.
Перший тест вчені провели через три місяці після початку "тренувань", а згодом організували ще кілька випробувань. Спостереження показали, що розгадування кросвордів гальмує втрату пам'яті краще, ніж комп'ютерні ігри.
Обидва способи уповільнили скорочення обсягів мозку, однак кросворди і в цьому випадку виявилися ефективнішими за відеоігри.
На думку дослідників, це говорить про те, що такі інтелектуальні вправи справді покращують стан пам'яті та розуму людей з деменцією.
Нагадаємо, вчені знайшли нову причину хвороби Альцгеймера.