Масований напад на Ізраїль може статися вже цієї ночі [ Редагувати ]
Масований напад на Ізраїль може статися вже цієї ночі, повідомляють деякі ЗМІ. При чому Ліван може вдарити незалежно від намірів Ірану. Тим часом міністерство цивільної авіації Єгипту наказало своїм авіакомпаніям уникати іранського повітряного простору протягом трьох годин четверга після відповідного звернення від Тегерана. В Ірані пояснили своє прохання проведенням військових навчань. Як розвивається протистояння між Іраном та Ізраїлем - далі у матеріалі.
Очікування нападу - це теж напад. Заявив лідер ліванської "Хезболли" Гассан Насралла, який вже тиждень разом з Іраном погрожують Ізраїлю початком "великої війни" на Близькому сході. Що, утім, все ніяк не розпочнеться.
Гассан Насралла, лідер "Хезболли":
Окремо або у складі об'єднаної відповіді, але це буде велика битва! Це буде грандіозне пролиття дорогоцінної крові! Ворог чекає на це у великому страху та замішанні!
Іран хоче помститися за вбивство на своїй землі лідера політичного крила ХАМАСу Ісмаїла Ганії. "Хезболла" - за ліквідацію в Бейруті Фуада Шукра. Він був військовим головнокомандувачем "Хезболли", "правою рукою" Гассана Насралли.
Сергій Ауслендер, військовий оглядач, автор телеграм-каналу "Війна з Ордою":
Головна причина, чому Тегеран відтерміновує удар у відповідь, полягає в тому, що вони шукають таку формулу, як би помститися за загибель Ганії в їхній столиці. І при цьому не нарватися на дуже потужну відповідь та на "велику війну", під час якої Ірану буде непереливки. А про Ліван взагалі нема чого казати. Для нього ця війна мала б фатальні наслідки. Тому іранці зараз вигадують, як би їм витонченіше "злізти з того дерева, на яке вони забралися."
Сполучені Штати звернулися до Ірану та Ізраїлю із закликом утриматися від дій, що призведуть до ескалації ситуації у регіоні.
Ентоні Блінкен, державний секретар США:
Наша відданість безпеці Ізраїлю непохитна. Ми продовжуватимемо захищати Ізраїль від атак терористичних груп або їхніх спонсорів так само, як ми продовжуватимемо захищати наші війська. Але кожен у регіоні повинен розуміти, що подальші атаки лише продовжують конфлікт і нестабільність, подальші атаки лише підвищують ризик небезпечних результатів, які ніхто не може передбачити і ніхто не може повністю контролювати. Необхідно, щоб усі в регіоні проаналізували ситуацію, усвідомили ризик прорахунку та ухвалили рішення, що заспокоять напругу, а не посилять її.
Напередодні Іран скликав термінове засідання Організації ісламського співробітництва, аби обговорити відповідь для Ізраїлю та водночас заручитися підтримкою інших ісламських країн. Вашингтон закликав учасників заходу скористатися цією можливістю, аби вплинути на сам Іран.
Метью Міллер, речник Державного департаменту США:
Є низка країн, з якими ми розмовляли. Вони члени Організації ісламського співробітництва і присутні на цій зустрічі. У кожній нашій розмові ми чули від них, що вони поділяють нашу думку про те, що ескалація лише загострить проблеми, з якими стикається регіон. І тому, ми сподіваємося, що представники цих країн на цій зустрічі доведуть це до Ірану.
Та разом із закликами про мир та утримання від агресії, Штати продовжують посилювати позиції Ізраїлю - озброєнням та власною військовою присутністю у регіоні. Сюди стягнуті американські ракетні есмінці. А до однієї з американських баз перекидають додаткову ескадрилью винищувачів F-22. До ймовірної війни з Іраном готові і в самому Ізраїлі.
Сергій Ауслендер, військовий оглядач, автор телеграм-каналу "Війна з Ордою":
Підготовка до війни, а це може бути не лише Іран, а і його проксі: хусити, "Хезболла", йде наповну. До Ізраїлю потоком суне зброя від союзників. Ізраїль привів у стан максимальної боєздатності свої сили ППО та ВПС. Готовий тил, наскільки це можливо. Готова армія, особливо на північному напрямку. Тому що є загроза спроби прориву з ліванської території. І частина озброєнь, які отримали від союзників, вони мають не оборонний, а наступальний характер. Це свідчить про те, що у разі масштабної іранської атаки, Ізраїль вдарить у відповідь по іранській території.
Готові в Ізраїлі й далі полювати на палестинських та проіранських бойовиків. За останні кілька діб таких знищили понад пів сотні. Нова ціль для Цахалу - Іх'я Сінвар. Новий очільник політбюро ХАМАСу, призначений замість ліквідованого Ісмаїла Ганії. Американці тепер пов'язують з ним надії на укладення перемир'я в Газі. Для ізраїльтян - це один з натхненників та виконавців терористичного нападу 7 жовтня 2023 року. Тоді було варварськи вбито понад тисячу ізраїльтян. 250 потрапили в полон палестинців. Більше сотні й досі у заручниках, серед них малі діти.
Герці Галеві, генерал-лейтенант, начальник штабу Армії оборони Ізраїлю:
Іх'я Сінвар вчора отримав нове звання, тепер він очолює Політбюро "ХАМАС". Цей політичний титул не звільняє його від того, що він є вбивцею, пов'язаним із плануванням та виконанням того, що сталося 7 жовтня. Тому зміна посади не тільки не заважає нам його переслідувати, але мотивує. І ми докладатимемо зусиль, щоб його знайти та знищити, щоб вони знову змінили голову Політбюро.
Тим часом путін вирішив виступити "голубом миру", закликавши Тегеран "стриматися" у відповіді Ізраїлю. російський диктатор нібито порадив верховному іранському лідеру аятолі Алі Хаменеї "уникати нападів на мирних ізраїльтян". Він прагне стати миротворцем на Близькому сході, натомість отримавши від Заходу зняття санкцій, припускають аналітики. Водночас військове співробітництво москви та Тегерану неабияк посилилося. кремль пообіцяв іранцям допомогти "Іскандерами". В Ізраїлі до цього поставилися скептично.
Сергій Ауслендер, військовий оглядач, автор телеграм-каналу "Війна з Ордою":
Чим росія може допомогти? "Іскандери"? Не розумію, для чого вони потрібні Ірану. Для удару по ізраїльській території? Так вони фізично не долітають, їм бракує дальності. Там лише 500 кілометрів. До того ж у самих росіян дефіцит таких ракет, щоб, скажімо, взяти й сотню передати Тегерану. У іранців повно своїх ракет, куди більш далекобійних, потужніших за "Іскандери".
Невисокої думки в Ізраїлі й щодо ефективності російських засобів ППО та авіації.
Сергій Ауслендер, військовий оглядач, автор телеграм-каналу "Війна з Ордою":
Радари, засоби радіоелектронної боротьби, системи ППО, росіяни, звичайно, можуть передати. Але доставити швидко і багато - не можуть. Так, там прилітають літаки і щось привозять, але знову ж таки - у кількостях, необхідних для відбиття, скажімо, масованої ізраїльсько-американської атаки, вже не поставиш, фізично часу не вистачає. По-друге, треба людей навчати на них працювати. А по-третє, з досвіду війни в Україні, всі ці системи себе показали, прямо скажемо, не вражаюче, не блискуче. Літаки? Теоретично, так. Але російська авіація теж не відзначається успіхами. Тому я не думаю, що щось вони там таке їм можуть поставити, що кардинально змінить перебіг подій і дасть Ірану якусь незаперечну перевагу.
Чим би не закінчилося нинішнє загострення, в Ізраїлі певні: лише повне знищення іранського режиму зможе забезпечити довготривалий мир на Близькому Сході.
Сергій Ауслендер, військовий оглядач, автор телеграм-каналу "Війна з Ордою":
Доки існує Іран у своїй теперішній конфігурації, миру тут не буде. Проблема не в "Хезболлі", хуситах, палестинцях чи шиїтських бойовиках. Проблема в Ірані. Там голова дракона, якщо її відтяти, решта відвалиться само собою. Без такого спонсора, такого "даху" усі вони майже нічого собою не представлятимуть.