Стабпункти на передовій: як підземні госпіталі допомагають бійцям [ Редагувати ]
Міністерство оборони України започаткувало масштабний проєкт з удосконалення системи стабілізаційних пунктів на передовій. Мова іде про підземні госпіталі, оснащені сучасним обладнанням, та можливістю проведення складних операцій. Перший такий шпиталь вже запрацював. Про нього наступний матеріал.
Одна із сучасних напрямків боротьби із шоком. Тобто пацієнт повинен бути зігрітий, який в шоці знаходиться. І це маємо такі матраци, підключається до нього обігрівач або навіть якщо потрібно - може бути й холодний обдув.
Спеціалісти військової медицини показують нам місце, де тепер приймають наших поранених захисників поблизу лінії фронту. Для продуктивної роботи тут є все необхідне, кажуть лікарі, починаючи від сучасної техніки та закінчуючи власною лабораторією.
Євген Антонюк, майор медичної служби:
Звісно, пацієнт поступає вкрай важкий, починаємо з цільної першої негативної крові. Маємо підігрів плазми, маємо мікроскоп для визначення сумісності. Загалом, класна лабораторія, яка розміщається в полі та дуже круто функціонує.
Це підземний госпіталь для надання первинної меддопомоги та стабілізації стану воїнів після поранення. Він став першим в межах масштабного проєкту, що реалізовується Міноборони у координації з Медичними силами "Схід".
Євген Антонюк, майор медичної служби:
Завдяки японським партнерам, ми отримали систему телемедичного комплексу, який дозволяє нам передавати дані пацієнта з нашого етапу на наступний етап, якщо ми потребуємо консультації та не маємо вузького спеціаліста - можемо передати по інтернет-зв'язку і буде бачити його провідний узіст або провідний хірург.
Шпиталь побудований на базі шести збільшених сталевих бункерів, кожен з яких має довжину майже 8 метрів та діаметр 2 з половиною. Для забезпечення функціонування стабілізаційного пункту встановлені системи вентиляції, водопостачання, водовідведення та альтернативні джерела живлення. Крім того, він оснащений системами радіоелектронної боротьби.
Олег Варивода, Головний спеціаліст відділу аналітичної підтримки МОУ:
Враховуючи обмеженість фінансування бюджетного, завдяки зусиллям міністерства було залучено відповідальний бізнес український, який згодився виступити партнером міністерства в цьому заході. Окрім того, був вивчений досвід Командування медичних сил, відповідно на підставі синергії цих трьох структур було запроваджено і реалізовано цей перший пілотний проєкт.
Кошторис проєкту склав 20 мільйонів гривень. Тепер тут є можливість надавати медичну допомогу понад сотні пацієнтам щодоби.
Тетяна, медична сестра, анестезистка:
Тут треба робити все швидко, не обдумуючи, ти свою роботу знаєш, як 2 на 2. Тобто ти свою роботу іноді продумуєш на 2, 3 ходи вперед, що тобі потрібно зробити.
У госпіталі є можливість не лише стабілізувати поранених, а й проводити одночасно до чотирьох операцій. Такий підхід допоможе рятувати сотні життів українських захисників, наголошують в Міноборони. Тож у планах урядовців будівництво більше двох десятків подібних підземних стабпунктів.