Повернись на службу після СЗЧ: процедура й мотиви бійців [ Редагувати ]
Повернись на службу в режимі онлайн. У мобільному застосунку "Армія+" для військовослужбовців з'явилася нова опція - повернення з самовільного залишення частини. Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко. За її словами, такий рапорт розглядатимуть упродовж 24-х годин.
Нагадаю, часу на повернення з СЗЧ є до першого січня. Потім покарання. Тож, зараз бійці активно повертаються у свої частини або ж просять про переведення. І наша наступна історія саме про це.
Яка процедура і головно мотиви повернення бійців із СЗЧ? Тему продовжить Світлана Шекера.
Олексію всього 23. Після строкової служби підписав контракт і пішов у ЗСУ. Свідомо вирішив боронити країну. Опинився під Авдіївкою. Одинадцять днів пробув на позиціях під прицільним вогнем росіян.
Олексій, військовослужбовець:
В бліндаж залетіло. Хлопчик, який зі мною був, отримав осколкове поранення в ногу. Мені пощастило більше, опіки. Помер. Не діждався евакуації.
Пораненого Олексія із позицій забирали бійці вже іншої бригади. Розповідає, після того, як побратим помер у нього на руках, був у тяжкому психоемоційному стані. Місяць лікувався, а згодом надійшов наказ повертатися в стрій.
Олексій, військовослужбовець:
Командування не дало далі лікуватися, у мене там психологічна травма була, не розмовляв довго. Сказали написати відмову від лікування та йти воювати. Людей нема. Потрібно воювати далі. Я розвернувся і пішов додому.
Війна стала випробуванням і для Юрія. Айтівець з Харкова пішов захищати Батьківщину рядовим солдатом. У травні потрапив на Харківський напрямок, зупиняв ворога на підступах до рідного міста.
Юрій, військовослужбовець:
Після 10 років сидячи за комп'ютером, це не іграшки. Це війна. Війна страшніша, ворог також більш страшний. Зруйновані будинки, вони кожен день додаються, бо бойові дії йдуть. Так, також морально добавились ще сімейні складнощі.
Після одного з бойових завдань Юрій не витримав, пішов додому. Та коли заспокоївся, набрав номер командира.
Юрій, військовослужбовець:
Він каже: "Ну, що вже зробиш, що зроблено, то зроблено". І тут я дізнаюсь про закон.
Обидва чоловіки зателефонували до військової служби правопорядку. Тепер з ними працюють слідчі ДБР.
Повідомте, будь ласка, чи бажаєте ви повернутися на військову службу? Також роз’яснюю вам, що у разі вашого повернення на військову службу за новим законодавством України, вас буде звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного з самовільним залишенням військової частини.
Юрій і Олексій вирішили, що вже готові повертатися до війська.
Олексій, військовослужбовець:
Бажання, бажання завжди є захищати свою країну. Захищати своїх рідних, дім. Воно є.
Олексій планує, що піде до своєї частини. А Юрій воліє опанувати іншу військову спеціальність, аби використати свої уміння й навички з цивільного життя. І так зробити службу ефективнішою.
Юрій, військовослужбовець:
В чому я розуміюсь, це ремонт БпЛА, налаштування цих же БпЛА. Ну, і хто з нас в дитинстві не грав у ці денді, також можна спробувати себе як оператор БпЛА. Я можу також працювати у сфері зв'язку.
З початку набуття чинності нового закону, за три тижні лише на Харківщині повернулися понад 700 військовиків, які самовільно покинули частини.
Тетяна Сапьян, радниця ДБР з комунікацій:
Кожен військовослужбовець, який самовільно залишив частину чи дезертував, може повернутися до своїх побратимів чи на місце служби, зокрема. І командир такої військової частини зобов'язаний одразу ж або поновити дію його контракту, якщо він підписував контракт з Силами оборони, або повністю поновити його на службі, якщо він був мобілізований, і відповідно повернути усе забезпечення і матеріальне, речове, фінансове.
Усі, хто нині має СЗЧ, без кримінальних наслідків можуть з'явитися до своїх частин лише до 1 січня. Після цієї дати умови повернення стануть суворішими.
Тетяна Сапьян, радниця ДБР з комунікацій:
Уже точно доведеться пройти через умовні, звичайно, але тортури суду і кримінального провадження. Через те, що для того, щоб повернутися у військову частину, ми з вами розуміємо, потрібна згода командира військової частини, звідки боєць пішов, скажімо так, і згода командира військової частини, куди б він хотів перевестися. Якщо ж такої згоди немає, то суд швидше за все ухвалюватиме рішення, і відповідальність уже буде кримінальна. Позбавлення волі.
Усіх, хто готовий добровільно піти знову боронити рідну землю, чекають у 17 частинах ЗСУ, а також у Нацгвардії та прикордонників.