Захворюваність на туберкульоз зростає: як виявити та лікувати недугу [ Редагувати ]
Кашель, загальна слабкість, схуднення - це перші симптоми, що можуть свідчити про сухоти. Серед областей з найбільшими показниками ураженості - Закарпаття. Нездужають на туберкульоз і дорослі, і діти. І під час війни - питання боротьби з хворобою залишається актуальним. Скупчення людей у вогких укриттях та постійні стреси можуть сприяти поширенню інфекції. Як виявити та лікувати сухоти - фтизіатри розповіли моїм колегам.
Кілька тижнів тому Ігор відчув занедужання, яке тривало більше 2-х тижнів. Вирішив не зволікати, звернувся до лікаря.
Я відчув, що в мене не проходить температура. Втратив вагу, рясне пітніння вночі і типу зрозумів, що це, і вернувся знову ж таки сюди, і теж провели аналізи, рентгени.
У чоловіка діагностували туберкульоз. І він вже проходить лікування у Центрі легеневих хвороб в Ужгороді. Таке ж захворювання минулого року діагностували й в Андрія. Нині він повністю здоровий і проходить контрольне обстеження. Розповідає, лікування зайняло тривалий час, адже по допомогу звернувся на пізній стадії.
Ну, я палю, да більше палити начав, тому більше кашляю, подумав, більше нервів, значить апетиту нема, почав худнути і все, себе цим оправдовував, а коли вже у грудях боліти почало, тоді до сімейника, сімейник направила в поліклініку, у стаціонарі лежав 2 місяці і декілька днів, досить заразний був, бо запустив.
В Україні нині найбільші показники захворюваності на туберкульоз в Україні в Одеській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Закарпатській областях. Тільки на Закарпатті медики щорічно фіксують близько тисячі нових випадків недуги. Хворіють як і дорослі, так і діти.
Любов Марковцій, медична директорка закарпатського Центру легеневих хвороб:
Ситуація з туберкульозом на Закарпатті залишається напруженою. Триває епідемія туберкульозу. За останній 2024 рік в нашій області є незначне зниження виявлення туберкульозу. Так, у 2024 році у нас захворюваність складала 69 з половиною осіб на 100 тисяч населення. Така ситуація спостерігається і серед діток до 14 років.
У центрі легеневих хвороб області розповідають: туберкульоз легко діагностується, лікування безкоштовне, однак триває кілька місяців. Медики підбирають для кожного хворого індивідуальну схему.
Вікторія Берестовська-Кулеба, фтизіатриня-пульмонологиня Закарпатського Центру легеневих хвороб:
Лікування є короткі схеми, які тривають 4 місяці, і є стандартні, які тривають 6 місяців. У стаціонар пацієнти попадають, якщо є відкрита форма туберкульозу. Ще є якісь непереносимості або коморбідні стани, але в стаціонарах не лікуються хворі, як раніше було по 6, 12 місяців.
У лікуванні фтизіатри Закарпаття впроваджують і сучасні технології.
Вікторія Берестовська-Кулеба, фтизіатриня-пульмонологиня Закарпатського центру легеневих хвороб:
Один із як методів лікування - це є відеодот, для цього надається пацієнтам смартфон, бачите, такі смартфони, де пацієнт кожен раз записує нам відео, як він приймає ліки, відсилає на телефон доктору і так ми, лікарі, контролюємо прийом ліків пацієнтом.
Передається туберкульоз повітряним шляхом від людини, яка має відкриту форму недуги. Найчастіше вражає легені, але є випадки позалегеневої форми. Лікарі нагадують симптоми.
Вікторія Берестовська-Кулеба, фтизіатриня-пульмонологиня Закарпатського центру легеневих хвороб:
Найчастіше це є довготривалий кашель, який триває більше 3 тижнів, це є пітливість, це є субрифілітет, це є загальна слабкість, може з'явитися у хворого задишка, кровохаркання, от ці основні такі червоні прапорці, на які варто звернути пацієнту увагу.
Під час війни питання поширення недуги постало ще більш гостро. Скупчення людей в сирих укриттях, недостатнє харчування, стреси - лише кілька з факторів, які можуть збільшувати кількість випадків хвороби. Лікарі закликають не нехтувати вакцинацією у дітей, дорослих просять раз на рік проходити флюорографічне обстеження. Аби вчасно виявити та вилікувати туберкульоз.