Київ та Черкаси об'єднуються у хвилині мовчання: які нові ініціативи для вшанування героїв [ Редагувати ]
Від сьогодні у Києві на діджитал-білбордах, сіті-лайтах та інформаційних стендах у метро з'являтиметься повідомлення про початок загальнонаціональної хвилини мовчання о 9-й ранку. До ініціативи доєдналася більшість рекламних операторів.
Привчати людей реагувати на загальнонаціональну хвилину мовчання вирішили і в Черкасах. У центрі міста поліція о 9 примусово зупиняє рух. А рідні полеглих захисників виходять на вулицю і роздають перехожим листівки як нагадування. Як реагують містяни - покаже Станіслав Кухарчук.
Так зранку оживають Черкаси. На центральних вулицях година пік - утворюються затори, відкриваються кав’ярні, офіси та комунальні установи, а містяни поспішають у своїх справах.
Та цю ранкову метушню черкасців віднедавна почали переривати. Не на довго, всього на одну хвилину. Принаймні тут, у центрі міста рівно о 9 годині на бульварі Шевченка поліція примусово зупиняє рух транспорту, аби вшанувати пам’ять загиблих захисників України.
Ближче до дев’ятої на бульварі з’являється патрульна поліція. Вона забезпечить дотримання на дорозі ритуалу "загальнонаціональної хвилини мовчання". Майже одночасно сходяться і рідні героїв. Матері, дружини та сестри полеглих воїнів роздають перехожим листівки-нагадування, аби ті вчасно зупинилися і склали шану всім загиблим українцям. Щоправда, не всі містяни реагують на це з розумінням.
- Доброго ранку, хвилинка мовчання. - Да я знаю, дякую! - Ви не можете, ні? - Я можу постояти. - Ви одну хвилину не можете виділити для того, щоб стати й вшанувати пам’ять...
Саме завдяки ініціативі рідних загиблих Героїв кілька тижнів тому міська влада Черкас і погодила зупиняти на "хвилину мовчання" рух транспорту в центрі. Пані Олена каже: якщо водіїв хоча б змушують це робити, то пішоходам доводиться нагадувати про скорботний захід.
Олена Казміренко, удова військовослужбовця:
Намагаємось достукатись до свідомості, щоб знали всі, що о 9 годині хвилина мовчання по загиблих. У нас їдуть: дев’ята, не дев’ята, люди не розуміють, що війна... Але цих людей треба пам’ятати, які віддали життя, які лежать в кожному місті на Алеї героїв.
І ось рівно о дев’ятій патрульні зупиняють рух. Разом із водіями стоять у скорботі й більшість перехожих.
Та, попри це, дехто з пішоходів не реагує, а декому з кермувальників навіть сигнал регулювальника - не перешкода.
Але таких прикрих ситуацій щодень меншає, констатує вдова військовослужбовця Олена Ложежнікова. Можливо, їх би й взагалі не було, аби під час хвилини мовчання був ще й акустичний супровід.
Олена Ложежнікова, удова військовослужбовця:
Кожна людина іде у своїх справах і буває так, що вона просто не помічає, скільки часу зараз. Я вважаю, що було б дуже гарно, якщо б по всьому місту, навіть по тому гучномовцю, який оголошує повітряну тривогу, якщо, звісно, немає повітряної, можна б було оголошувати про це.
Рідні полеглих воїнів вважають: традицію щоденного вшанування потрібно виховувати. Тож доки немає акустичного супроводу - жінки щоранку планують виходити на вулицю і нагадувати суспільству про тих, хто офірував своє життя за незалежність держави.