Три роки після звільнення Бучі: парламентарі з ЄС згадали страшні події окупації [ Редагувати ]
Представники парламентів майже всіх європейських країн приїхали напередодні на спільний саміт у Бучі. Три роки тому це місто під Києвом звільнили від російських загарбників. Численні історії катувань, пограбувань та насильства стали першим свідченням того, що міжнародне право для росії - порожні слова. Як згадували ті події учасники саміту - розкаже Єлизавета Яковлева.
Ранок 31-го березня. День визволення Бучі від російських окупантів.
На київському вокзалі Голова Верховної Ради зустрічає спікерів парламентів країн Європи.
Усі ці високоповажні гості приїхали на спеціальний форум, присвячений до 3-ї річниці звільнення Бучі від окупації. Відбувається він там, де на самому початку повномасштабного вторгнення ворог понад місяць намагався встановити свої порядки. І тепер Україна та весь цивілізований світ мають зробити все, щоби притягнути до відповідальності воєнних злочинців за вчинені звірства.
Володимир Зеленський, Президент України:
Ми не пробачимо російських злочинів та всієї цієї війни. Бо пробачити - це означало б погодитись. Погодитись, що така система як теперішня російська, має право на існування та розширення шляхом інших народів. Система, яка харчується людьми. Пам'ятайте, що Буча - це не десь там в Україні. Це те, що може статися в будь-якій європейській країні, якщо наша з вами єдність зараз не спрацює заради реальної відповідальності росії за війну.
За офіційними даними, у Бучанському районі загарбники вбили понад 1700 людей. Після звільнення міста знаходили тіла зі зв'язаними руками й слідами катувань просто на вулицях. Загалом від початку великої війни українські правоохоронці зафіксували понад 183 тисячі воєнних злочинів, скоєних росією.
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України:
Рани Бучі ніколи не загояться до кінця. Так само, як і рани Маріуполя, Ізюма, Оленівки, Краматорська, багатьох інших больових точок. Точок нашого болю на мапі України, на мапі Європи. Ми пам'ятаємо про жертв російського терору, ми шануємо героїв-визволителів, ми робимо все, щоб ворог відповів за вчинені лиходійства.
Учасники форуму наголошують: єдиний спосіб дати відсіч так званій "другій армії світу" - згуртуватися всім і діяти єдиним фронтом. Адже кожен новий метр захопленої української землі збільшує загрозу війни на території інших держав Європи.
Руслан Стефанчук, голова Верховної Ради України:
Можна бути великими за розміром, але дрібним за духом. Великим за ресурсами і наявною зброєю, але нікчемними за злочинними діями. Тому я вітаю і дякую великим у великій Бучі. І ми ніколи не забудемо вашої підтримки, без якої нам було б надзвичайно важко вистояти.
Сер Ліндсі Гойла, спікер палати громад Великої Британії:
Чи серйозно налаштована росія щодо припинення вогню? З огляду на те, що я бачу - ні. Лише мир в Україні - це питання миру в усій Європі. Ми всі хочемо бачити припинення вогню, але це має бути стійкий і реальний процес, а не просто відмовка для агресора. Українці мають право на свою землю, на мир і на демократично обраний уряд.
За підсумками саміту в Бучі, делегації ухвалили спільну заяву з чітким сигналом для всього світу: агресія не може залишатися безкарною. А справедливість має перемогти.