єОселя: хто та що може купити за пільговою іпотекою [ Редагувати ]

Особливості державної програми доступного іпотечного кредитування "єОселя" проаналізувала колишня голова комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.
"Укрфінжитло"
Виконавця програми "єОселя" - структуру "Укрфінжитло" - створили наприкінці 2020 року паралельно до вже існуючого багато років "Укрмолодьжитло".
Засновником та єдиним акціонером "Укрфінжитла" є держава в особі Мінекономіки. Керівником призначили скандально відомого колишнього голову правління "Укрексімбанку" Євгена Мецгера.
Статутний капітал (СК) грошовими коштами сформований в сумі 10 мільйонів грн. У 2021, 2022, 2024 роках уряд додатково "влив" в компанію ОВДП на суму більше 70 млрд грн (більша частина за ставкою до 19,5%). Виплата купонного доходу для державного бюджету складає 10,8 млрд грн щороку.
Для виконання своїх завдань "Укрфінжитло" отримує в комерційних банках кредити за ринковою ставкою - 18,8% річних. "Укрфінжитло" передає кошти комерційним банкам, які кредитують "єОселю" під 3-7% річних.
На сьогодні взяти кредит за програмою "єОселя" можна у 11 банках: Ощадбанк, Приватбанк, UGB, Глобус банк, Sky Bank, Sense Bank, Банк Кредит Дніпро, МТБ Банк, ТАСКОМБАНК, BISBANK та Радабанк.
Яка вартість соціальної підтримки
Кредити за програмою "єОселя" банки видають населенню за двома типами ставок - 3% (окремі категорії) та 7% (масова іпотека) на перші 10 років, а з 11-го року 6% та 10% відповідно. Крім погашення тіла і відсотків за кредитом, треба щороку сплачувати 0,25% страхового внеску.
А в разі страхування додаткових ризиків пошкодження житла внаслідок воєнних дій - 1% на рік погодженої кредитором вартості нерухомості.
Окрім того, при отриманні іпотеки потрібно одноразово сплатити комісію в 1% від суми кредиту та внести мінімальний перший внесок у розмірі 20% вартості обраного житла.
До переліку разових платежів входять ще й оплата послуг оцінювача, нотаріуса і збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Є "підводний камінь" програми, яку реалізує держава через "Укрфінжитло":
- у "єОселю" закладена винагорода банку (з кожної угоди 4% річних), який безпосередньо видає кредит і з ким громадянин підписує договір іпотеки;
- ще 3% спрямовуються на покриття посередницьких витрат "Укрфінжитла", яке за своїм статутом є прибутковою організацією.
Отже, загальна сума початкового платежу виходить суттєвою навіть для родини, де всі її члени працюють, що ставить під сумнів відповідність цієї програми критерію соціальної.
Що можна купити в "єОселі"
Для первинки коло будівельних компаній обмежене тими, які акредитовані банками-партнерами "Укрфінжитла". Наразі таких забудовників 95.
Для військовослужбовців за контрактом, учителів, медиків, науковців і ветеранів війни житло, розташоване у Києві чи обласних центрах, має бути введене в експлуатацію не більше 10 років тому, для інших категорій позичальників - не більш ніж три роки тому. Фактично це найдорожчий сегмент житла на ринку.
"Укрфінжитло" дасть кредит: до 52,5 м² на 1 особу і 21 м² додатково на кожного наступного члена сім’ї. За більшу площу треба буде сплатити повну вартість: умови кредиту на неї не поширюється.
Тобто, якщо у людини вже є квартира чи невеликий будинок, держава через "єОселю" дозволяє купити ще (за умови, що у власності покупця є менш ніж 52,5 м2 на 1 особу і 21 м² додатково). Тобто навіть маючи де жити, можна скористатися державною іпотечною програмою.
Днями до переліку можливих об’єктів інвестування за пільговою програмою "єОселя" влада додала приватні будинки, таунхаузи та дуплекси.
Тепер можна придбати житло навіть на дорогому карпатському курорті Буковель (об'єкти нерухомості на сайті "Укрфінжитла").
ВПО та "єОселя"
За даними Міністерства соціальної політики, наразі кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб (ВПО) сягає 4,9 млн. З них 2,5 млн людей з різних причин втратили житло.
1500 родин ВПО отримали компенсації за втрачене житло через житлові сертифікати за програмою "єВідновлення".
Уряд звітує, що "єОселя" більше ніж за три роки забезпечила 16 тисяч українських родин, з яких 468 ВПО. У 2024 році 8,5 тисяч родин отримали кредити "єОселя" на 14,6 млрд грн. У 2025-му - 856 кредитів на 1,5 млрд грн.
Кредит під 3% річних отримали військовослужбовці та силовики, що становить більше половини всіх позичальників, або 8 545 кредитів.
Також пільговою ставкою скористалися 1 290 медиків, 1 301 педагог та 339 науковців. За загальними умовами під 7% кредити отримали:
- 3 724 громадяни, які не мають житла;
- 468 внутрішньо переміщених осіб (ВПО);
- 349 ветеранів.