400 українців отримали гранти на відкриття бізнесу: як скористатися допомогою [ Редагувати ]
Понад 400 українців цього року стали переможцями грантової програми від держави на початок власної справи. Лише у Чернівецькій області зо пів сотні підприємців отримають гроші на розвиток свого бізнесу. Серед них і жителька Маріуполя Карина Ворожеєва. Вона почала життя у Чернівцях спочатку і вже відкрила кав'ярню.
Як одержати допомогу? Які труднощі можуть виникати у підприємців - Ольга Лучек дізнавалася.
Лютий 2022-го. Маріуполь... Ворог нищить усе навкруги. Одного дня стає настільки гучно, що Карина вирішує покинути рідне місто.
Карина Ворожеєва, переселенка з Маріуполя, підприємиця:
Будинок ходив, я думала, що це в наш будинок попали, а це був драмтеатр. Наш будинок знаходився в іншому районі міста взагалі. І воно так було чутно. Я не знаю, що то були за бомби, але реально думала, що це в нас прилетіло.
Карина з двома доньками виїхала до Чернівців. Одразу вирішила часу не гаяти й вступила до медуніверситету. А після занять саме за цими дверима вона працює в другій половині дня. Це її кав'ярня, відкрила завдяки грантовій програмі "Власна справа".
Карина Ворожеєва, переселенка з Маріуполя, підприємиця:
Я придбала за кошти гранту столи, дивани, стільці, кавомашину взяла в оренду за кошти гранту і оплатила три місяці оренди. Також придбала кавомолку, придбала холодильники, морозильну камеру, яка в нас є.
А решту облаштовувала поступово, і хоча це вартувало чималих зусиль, нині тут комфортно та затишно. А головне - кожен куточок у закладі нагадує про рідний Маріуполь. Карина непокоїться, чи зможе втримати кав'ярню на плаву й надалі.
Карина Ворожеєва, переселенка з Маріуполя, підприємиця:
Зараз я плачу податків за себе 4 620, я не знаю, як все зможу витягнути, бо коли я подавала на грант, то оформила двох людей і за них треба податки платити, я рахувала, що в принципі це потягну. Коли підняли податки й коли сказали, що єдиний внесок треба ще платити, я вже думала відмовитися від гранту, але мені на наступний день зайшли кошти на рахунок.
Понад 400 українців стали переможцями четвертої хвилі програми "Власна Справа" вже цього року. Загалом отримають допомогу на старт або розширення бізнесу на 106 мільйонів гривень. Більшість планує витратити кошти на придбання обладнання, закупівлю сировини та матеріалів або ж оренду приміщення.
Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки України:
Українці подали близько 75 000 заяв і з них ми розуміємо, що приблизно 30-35% є успішними. Тобто загалом заявки подають якісні. Єдине, що є найбільшою такою перепоною для отримання гранту, це дуже часто є нереалістичність бізнес-плану і негативна ділова репутація, тобто якщо якісь проблеми, там не сплачені податки чи проблемні кредити, податковий борг, то можлива відмова також з цієї причини.
Головна умова допомоги від держави - отримувач гранту бере на себе зобов'язання створити нові робочі місця! За 150 тисяч гривень потрібно працевлаштувати одну людину. Якщо 250 тисяч - мінімум двоє працівників.
Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки України:
Починається все з 75 000 грн для людини, яка працює одна і не планує наймати найманих працівників. І завершується сума гранту 1 млн для ветерана, який хоче здійснювати підприємницьку діяльність. Інші суми, звичайно, може бути 500 000 грн для другого з подружжя ветерана, може бути 250 000 грн для людини, для підприємця, який планує створити два робочих місця.
За три роки дії програми понад 25 тисяч українців отримали гранти. З них майже дві тисячі - це переселенці. Кожен вболіває за свою власну справу.
Карина Ворожеєва, переселенка з Маріуполя, підприємиця:
Я хочу, щоб ця кав’ярня масштабувалася, щоб вона стала більша, щоб люди приходили, щоб могли побачити, щоб, по-перше, люди знали, що якщо навіть ти втратив все, ти завжди можеш почати з початку, головне - мета, ціль і повний вперед, як кажуть на кораблі.
А подати заявку на отримання гранту можна через портал "Дія".