Пекельний Схід: чи виграє рф від конфлікту Ізраїлю та Ірану [ Редагувати ]
Чи вигідна війна між Ізраїлем та Іраном росії? Як конфлікт на Близькому Сході вплине на війну в Україні та чи є чому навчитися українцям в ізраїльського командування? Думки західних військових аналітиків збирала наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Про можливу ескалацію у конфлікті між Ізраїлем та Іраном заговорили ще рік тому. Але нині ця загроза реальніша, ніж будь-коли. Чимало українських політиків та військових аналітиків передбачають, мовляв, Тегеран більше не зможе надсилати балістичні ракети країні-агресорці, бо потребуватиме їх сам. Але насправді війна на Близькому Сході абсолютно невигідна Києву - кажуть західні військові експерти. Бо не лише забере увагу від проблем України, а ще й може відтягнути частину ресурсів.
Шон Белл, військовий аналітик, віцемаршал авіації у відставці:
Ось до прикладу: у своєму захисті Ізраїль сильно покладається на системи ППО. Так, у них є "Залізний купол", є "Праща Давида", є "Ерров". Але також є "Петріот" та інші американські системи. І якщо вони використають свої запаси, то їх звідкись треба брати. Ракет для "Петріотів" насправді обмежена кількість. І тут два варіанти, кому Америка їх віддасть - Україні чи Ізраїлю. Тож якби ви були російським президентом, то підбурювали б Іран запускати побільше ракет, бо тоді витрачатиметься більше ракет ППО, і менше залишатиметься для України.
Хусейн Алієв, доктор політичних наук, старший лектор університету Глазго:
Як ми вже бачили від початку конфлікту у Газі майже рік тому, США, які підтримують обох: і Україну, і Ізраїль - таки перенаправили частину своєї військової допомоги Ізраїлю. Навіть можна сказати, що зробили останній пріоритетом. Отже, дуже ймовірно, якщо конфлікт розшириться, то США збільшать доправку зброї до Ізраїлю.
Крім того, москва може використати розв'язання війни як демонстрацію безпорадності США у забезпеченні стабільності в регіоні. Вона продовжує просувати ідею "мультиполярного світу", де Штати мають позбутися свого впливу. Утім, попри певну користь від великого конфлікту на Близькому Сході, він все одно не вигідний росії - наполягають військові аналітики.
москва вже неодноразово намагалася понизити градус напруження. Вона тримає відкритими обидві лінії для перемовин - і Тегеран, і Тель-Авів. Уже довгий час росія позиціює себе посередницею між Ізраїлем та його сусідами. І їй вигідно продовжувати вдавати із себе миротворицю.
Хусейн Алієв, доктор політичних наук, старший лектор університету Глазго:
Втягнення Ірану у війну перетворить його із корисного союзника та постачальника зброї до росії на потенційний тягар, який сам потребуватиме російської допомоги. Як це сталося у Сирії у 2014-му, коли для захисту режиму Асада москві довелося провести наземне військове втручання. кремль точно не хоче нічого такого, бо не має достатньо ресурсів. Крім того, росія, напевно, постарається зробити все, щоби її союзники Іран, "Хезболла" та ХАМАС не були знищені, у неї чудові відносини з цими терористичними організаціями, і вони їй потрібні у цьому регіоні.
Водночас західні аналітики обговорюють ізраїльські уроки для України. Бо хоч би що там було, країни об'єднує те, що вони оточені недругами. Щоправда, Україна змагається зі значно більшим і потужнішим ворогом, тоді як Ізраїль сам є найсильнішим в регіоні. Тож і військова тактика країн відрізняється. Приміром, Тель-Авів сміливо ліквідував лідера "Хезболли". Тоді як ліквідація путіна ніколи не була варіантом для Києва - Захід не підтримає. Хоча знищення Насралли ще й сигнал для путіна: за бажання жодні бункери не рятують від розплати.
Шон Белл, військовий аналітик, віцемаршал авіації у відставці:
Насправді, якщо подивитися на історію, то більшість таких терористичних організацій як гідри. Відрізаєш одну голову - інша відростає, так що це невелике досягнення.
Хусейн Алієв, доктор політичних наук, старший лектор університету Глазго:
Україну можна позитивно порівняти з Ізраїлем у її рішучості щодо перетину так званих червоних ліній, особливо встановлених путінською росією. Київ доволі сміливий щодо проведення потенційно ефективних військових операцій на російській території, як-от у Курській області. Тут Україна діяла дуже схоже на Ізраїль.
Також Україні варто було б перейняти ізраїльську мобілізаційну програму - кажуть експерти. Коли за кілька годин військо можуть поповнити тисячі людей. Варті уваги й військові виробничі потужності єврейської держави. Хоча підтримка США для країни все ще дуже важлива.