Угода України та США про рідкісноземельні метали: чи підпишуть її на Мюнхенській конференції [ Редагувати ]
Ще одне очікування від мюнхенської конференції - можливе підписання угоди між Україною та США щодо доступу американців до рідкісноземельних металів на нашій території.
Напередодні в Київ з офіційним візитом прибув новий міністр фінансів Сполучених Штатів. Скотт Бессент привіз проєкт угоди, яка передбачає співпрацю двох країн в галузі видобутку корисних копалин.
Документ зараз ретельно вивчає українська влада. Подробиць поки що обмаль. Ми ж намагалися дізнатися, яка користь Україні від цієї співпраці та який формат угоди нас найбільше влаштує? Усі подробиці далі в сюжеті.
Міністр фінансів США Скотт Бессент на зустріч із президентом України Володимиром Зеленським приїхав не з порожніми руками. У дипломатичному кейсі - чернетка угоди про доступ до українських рідкісноземельних металів в обмін на допомогу Вашингтона.
Володимир Зеленський, президент України:
Ми вивчимо цей документ і зробимо все, щоб наші команди могли дійсно дуже швидко домовитися і підписати цей документ. І ми дуже хочемо, бо це наші головні партнери - Сполучені штати Америки, наші стратегічні партнери.
Власне, угода Києва з Вашингтоном, про яку каже Президент, це частина фундаменту для великої мирної угоди, резюмує міністр фінансів США.
Скотт Бессент, міністр фінансів США:
Це важливий сигнал для світу, і, зокрема, для російського керівництва, що ми об’єднуємося. Розширення наших економічних зобов’язань через партнерство з урядом і народом України, це забезпечить. А щойно конфлікт закінчиться - стане довгочасним щитом безпеки для всіх українців.
Що саме цікавить американського президента?
Насамперед це викопні ресурси, які використовують в аерокосмічній, військовій, електронній, атомній та хімічній промисловості. Приміром, літій і титан, запаси яких в Україні, за словами міністерки економіки Юлії Свириденко, найбільші в Європі. Україна взагалі входить в 10 держав за покладами цих копалин. А за обсягами родовищами графіту - ми в п'ятірці світових лідерів. Бо в наших надрах близько 19 мільйонів тонн. Перше місце в Європі посідаємо і за покладами уранової руди.
Підполковник Френкі Матісек, викладач з національної безпеки, професор військово-морського коледжу США:
На Заході та в США не вистачає літію. І, звичайно, Китай легко контролює принаймні 90 відсотків його виробництва та видобутку, а також торгує ним. Таким чином, це насправді інтерес національної безпеки США бути набагато активнішим у виявленні найважливіших мінералів і рідкісноземельних елементів для економіки, а також для оборонно-промислової бази.
Угода між Києвом і Вашингтоном вигідна і для України. Розглянемо кілька аспектів. Перший - економічний. Передовсім, вітчизняним компаніям бракує потужностей та капіталу для реалізації потенціалу родовищ. Натомість США мають необхідні досвід, технології та спеціалістів. Якщо відповідні американські компанії зайдуть в Україну та створюватимуть необхідну інфраструктуру для видобутку і перероблення рідкісноземельних металів, в український бюджет надходитимуть великі інвестиції. Ще одна очевидна вигода - робочі місця. Про це в ефірі "Єдиних новин" заявив Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки України.
Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки України:
Світова практика каже, що, зазвичай, у великих проєктах з отаких корисних копалин на кожен мільярд інвестицій створюється 10 000 робочих місць. Ми кажемо, що наші поклади і ті інвестиції, які потрібні, і які вже можна робити зі Штатами, оцінюються в кілька десятків мільярдів доларів, тобто ми кажемо, що робочих місць може бути 100 000.
Другий аспект - безпековий. За оцінкою Forbes, у 23 році сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає $15 трлн доларів. Понад 70% загальної суми припадають на три області - Донецьку, Дніпропетровську та Луганську. Тобто частина родовищ уже під контролем росії, але частина зараз під загрозою окупації. І якщо США будуть зацікавлені в доступі до рідкісноземельних металів, це потрапить вже в зону їхніх національних інтересів. А отже, стане додатковим чинником для активного захисту цих територій.
Підполковник Френкі Матісек, викладач з національної безпеки, професор військово-морського коледжу США:
Якщо Сполучені Штати зацікавляться, США можуть побачити справді вагому причину не дозволити певному регіону України фактично потрапити в руки росії. Оскільки це безпосередньо впливає на економіку та оборонно-промислову базу США.
Експерти радять, аби співпраця з американцями базувалася на повному циклі виробництва. В Мінекономіки більш детально розказали, який саме формат цікавить Україну.
Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки України:
Ми дуже зацікавлені у співпраці зі Штатами і ми зацікавлені в переробці. Нас, як країну, не цікавить просто експортувати руду голу. Нам цікаво вбудовуватися в ланцюжки постачання і виробляти додану вартість. Тобто переробляти те, що можна видобути в Україні, переробляти в щось, з чого роблять ракети, або зброю, або електромобілі. Тому нам цікаво зі штатами займатися розвідкою цих матеріалів і далі переробкою тут.
А от чи буде підписана угода, проєкт якої презентований міністром фінансів США, можливо, стане відомо вже в наступні кілька днів. Адже, за словами президента України, зафіксувати домовленості сторони прагнуть вже під час Мюнхенської безпекової конференції, яка стартує завтра.