Аномальна спека: як в Одесі рятуються від сонця [ Редагувати ]
Аномальна спека в Україні. Синоптики фіксують рекордні показники температури повітря за всю історію спостережень. Прохолоду прогнозують лише наступного тижня. В Одесі стовпчики термометрів перевищили вже відмітку у сорок градусів. Як місцеві жителі рятуються від сонця та які поради дають лікарі - Андрій Анастасов розкаже.
Сорок п'ять градусів на сонці! Від неймовірної спеки в Одесі страждають і люди, і тварини! У зоопарку кілька разів на день зі шланга поливають улюбленицю дітлахів, слониху Венді.
Ігор Бєляков, директор Одеського зоопарку:
Ви ж бачите: вона це дуже полюбляє - вона підставляє різні боки, вуха, лоба, показує, де її поливати, і вона так релаксує - це такий релакс, спа-процедури - у слонів все, як у людей!
Люди масово вирушили до моря! Від нещадного сонця рятуються у воді.
Олександр Октябрський, пенсіонер:
Кожні п'ятнадцять, двадцять хвилин, щоб не перегріватися! Ось зайшов, охолодив організм - вийшов, потім знову зайшов - і так воно добре виходить!
Та у ДСНС застерігають про небезпеку такого відпочинку. Приміром, цей пляж, як і більшість інших в Одесі - наразі офіційно не відкритий. Тут немає ані рятувальних постів, ані укриття від ракет.
Марина Аверіна, речниця ГУ ДСНС в Одеській області:
В першу чергу тут не перевірена вода, не перевірене дно на наявність якихось вибухонебезпечних предметів або інших предметів - наприклад, це може бути якесь каміння, якісь коряки, через які можуть люди травмуватися.
Окрім цього, нагадують про елементарні правила. Під час спеки є велика спокуса з берега одразу шубовснути у воду, але через перепади температури цього робити категорично не можна.
Забігши різко у воду, тобто не зайшовши повільно, поки тіло буде звикати, а забігши різко у воду, може трапитися судома, і людина може просто загинути, навіть перебуваючи на берегу, не заходячи глибоко.
Те саме стосується і приміщень. Лікарі попереджають: з надзвичайної спеки, приміром, не можна відразу сідати у прохолодний салон автівки, де працює кондиціонер. Різниця температур має становити не більше як шість градусів.
Тетяна Кенгельян, лікарка КНП "Дитяча міська поліклініка № 6" Одеської міськради:
Може піднятися тиск, може виникнути запаморочення і навіть втрата свідомості. Теж саме може виникати, коли ви з машини прохолодної виходите на вулицю - у вас теж можуть бути такі скарги.
Головна загроза - сонячний та тепловий удари. Причому, останній може трапитися, навіть якщо людина перебуває у затінку. У пляжному медпункті кажуть: від такого потерпають передусім літні люди та ті, хто вживає спиртне.
Богдан Іванцович, працівник медпункту:
Ми вимірюємо тиск їм відразу, відразу забираємо їх в тінь, даємо водички, як правило, люди за пару хвилин відходять. Якщо щось там уже взагалі важке, то викликаємо швидку допомогу.
Щоб уникнути таких небезпечних станів - лікарі радять під час спеки пити якомога більше рідини. Найкраще - простої води. Але вкрай важливо, щоб вона була не надто холодною, бо спрагу вгамовує саме тепла вода.
Тетяна Кенгельян, лікарка КНП "Дитяча міська поліклініка № 6" Одеської міськради:
Тому що коли ми п'ємо теплу водичку - вона в нас випаровується з потом і, скажімо так, ви відчуваєте полегшення. Якщо ж вона холодна, то ви не так спітнієте, і вона не так випариться, і вам не так буде добре.
Ще одна загроза - харчові отруєння, адже спека та відключення електрики - небезпечна суміш! Медики кажуть: знеструмлені холодильники здатні зберігати продукти протягом чотирьох годин.
Любов Ковальчук, лікарка КНП "Дитяча міська поліклініка № 6" Одеської міськради:
Є рекомендація обкладати найбільш вразливі такі продукти - наприклад, молочні продукти, сире м'ясо, сира риба в морозильнику або в холодильнику льодом довкола, особливо це стосується вже готових страв - супів, рагу тощо.
Симптоми кишкового розладу - блювота, підвищення температури та діарея. Якщо такі ознаки вже з'явилися (особливо це стосується дітей) - треба відразу відпоювати недужого гідратувальними засобами.
Це спеціальні розчини, які містять в собі соль, цукор - ви розводите це водою, і ви можете поповнити запаси не тільки рідини, але й електролітів, і я не раджу більше нічого приймати без лікаря.
Узагалі на період аномальної спеки лікарі радять віддавати перевагу продуктам довготривалого зберігання: макаронам, крупам, консервам тощо. Та зазначають, що їжа має бути не солона, не копчена та не гостра - вона затримує воду в організмі, викликає набряки та ще більшу спрагу.