У Португалії запрацював реабілітаційний центр для українських військових [ Редагувати ]
У Португалії розпочав роботу реабілітаційний центр для поранених українських військових. Відкрила його громадська організація, що надає допомогу нашим біженцям. Приватну ініціативу фінансують португальські компанії та місцеві меценати. Поки що це перший такий заклад у Європі. Але, як сподіваються організатори, не останній. Більш докладно - в матеріалі Ольги Жидецької.
Новенький реабілітаційний центр "Фенікс" для українських військовиків у мальовничому містечку Орень, неподалік Лісабону, прийняв перших пацієнтів. Процедури для відновлення після поранень розпочали 16 бійців. У кожного з них своя історія.
Ігор, військовослужбовець ЗСУ:
Я отримав поранення під час чергового завдання. Це було під Бахмутом, під Кліщіївкою. Я був командиром групи "зачистки", ми їхали на "зачистку" і ворожа артилерія почала атакувати нас.
З ініціативою створити реабілітаційний центр для наших бійців ще два роки тому виступила українська діаспора в Португалії.. Її представники кажуть: ідея ця відгукнулася місцевим жителям і бізнесу.
Приміщення їм надали у безоплатну оренду. Ремонт проспонсорували португальські компанії та небайдужі люди.
Анджело Нето, керівник НГО Help Uapt:
80% коштів надійшло від приватних португальських компаній, а решта 20% - від місцевого населення, яке пожертвувало від 100, 200 до 500 євро. Загальна вартість будівництва центр був в районі 2 мільйонів євро.
Нині будинки мають вигляд новобудов. У найбільшому - триповерховому - житловий корпус. У кожній кімнаті є телевізор, холодильник, кондиціонер, санвузол. На першому поверсі - кухня, камінна зала для відпочинку та бібліотека з українськими книжками. В інших будівлях - кабінети фізпроцедур та спортивна зала з тренажерами. З пацієнтами працюють українські та португальські медики, а також один лікар з Америки. Допомагають і волонтери з діаспори та біженців.
Антон Гулідін, радник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:
Ми не можемо повноцінно займатися реабілітацією в Україні, не вистачає спеціалістів, не вистачає лікарів. Багато лікарів зараз на передовій або багато реабілітологів переїхали до Європи. Тому Україні дійсно необхідно, щоб такі центри відкривалися в європейських країнах, щоб привозити сюди людей.
Перші пацієнти центру умовами та терапією задоволені. Кажуть, сюди б ще зараз їхніх побратимів, які в полоні росіян.
Максим Павлів, військовослужбовець ЗСУ:
Не можна забувати про військовополонених, деякі з них три роки в полоні. Я навіть можу вам показати фото останнього обміну полоненими, ви побачите, як вони виглядають, це жах. Росіяни кажуть: борються з нацизмом в Україні, хоча самі поводяться як нацисти, тому що те, що вони роблять, можна порівняти з тим, що німці робили з євреями під час Другої світової війни.
Центр "Фенікс" розрахований на 50 пацієнтів. Однак його засновники вже думають про розширення. А також заохочують інші країни переймати досвід, адже такий заклад поки що перший у Європі. А наші захисники відновлюють сили й мріють про повернення додому і перемогу.
Ігор, військовослужбовець ЗСУ:
Повертаюся на фронт, як тільки закінчу реабілітацію. Головне, щоб нога відновилася, милицю залишив. Мене чекає моя бойова група, обов'язки.
Максим Павлів, військовослужбовець ЗСУ:
Я просто хочу сказати, що світ не повинен забувати про підтримку України. Якщо Україна впаде, російська агресія може продовжитися в Європі.