Відновлення інфраструктури України: Шуляк — про необхідні вкладення для відбудови [ Редагувати ]

Для відновлення житлової інфраструктури нашої країни, необхідно витратити майже 40 млрд доларів на будівельні матеріали. Голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк наголошує: стан української економіки значно покращиться, коли для цього використовуватиметься продукція, вироблена в нас.
Про це пише видання Економічні новини.
Так, держава отримає формування валової додаткової вартості на 21 млрд доларів із 180 млрд доларів валового внутрішнього продукту, пояснила Шуляк коментарі РБК-України. За даними Торгово-промислової палати (ТПП), до початку війни потребу нашої країни в будівельних матеріалах майже повністю закривали вітчизняні виробники. На той час працювало близько 3500 підприємств із виготовлення відповідної продукції, проте наразі роботу відновили орієнтовно 2 тис.
Голова партії “Слуга народу” розповідає: за попередніми оцінками, загальна сума збитків у випадку цих руйнувань сягає щонайменше 157 млрд доларів на 2024 рік; 71% цих коштів — обʼєкти нерухомості, житлова інфраструктура і, відповідно, на будівельні матеріали припадає основна частина суми. Так, 52% — відновлення житла, 33% — інфраструктура, 9% — заклади охорони здоровʼя та освіти.
Як поділилася парламентарка: відновлення застарілих обʼєктів житлової інфраструктури відбудовуватимуться вже за новими, сучасними характеристиками. Варто зауважити, що здебільшого це стосується багатоквартирних, приватних будинків, гуртожитків тощо.
Шуляк наголосила: згідно з попередніми підрахунками, аби відновити 1 кв. метр будівництва такого типу обʼєктів, потрібна 31 позиція матеріалів загальною сумою близько 40 млрд доларів. Примітно, що 80% витрат припадає на ключові позиції, такі як: бетон, цемент арматура, вікна, цегла. За 4 місяці 2024 року потреба тільки в бетоні оцінювалася в 4,7 млрд доларів.
Як зауважила Голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, ми отримаємо валової доданої вартості на 21 млрд доларів, виробляючи продукцію на зазначену суму, якщо будівельні матеріали вироблятимуться в нашій країні. До того ж увесь валовий внутрішній продукт складає 180 млрд доларів. Іншими словами, виробництво українських будматеріалів — це важлива частка, що сприяла зростанню нашої економіки.
У ТПП вважають: головними перешкодами для розвитку виробництв будівельних матеріалів в Україні є дефіцит працівників. Зокрема причиною тому є мобілізація, дефіцит енергозабезпечення і внутрішній попит, каже Шуляк.
Варто зауважити, що однією з перешкод у цьому є можлива монополізація будівельного ринку. Компанія CRH хоче захопити його, викупивши активи свого конкурента Dyckerhoff (Buzzi). У медіа пишуть, італійська компанія прагне продати свої цементні заводи в Україні ірландцям і розвивати бізнес на території російського окупанта. Річ у тім, фактично CRH, володітиме найбільшою часткою цементного ринку України, у такому випадку. Це дозволить ірландцям диктувати власні умови та завищувати ціни на продукцію.
“Якщо буде монополія на цемент, буде зростання цін, ми будемо змушені піднімати ціни на свій продукт, і звісно звідси буде подорожчання квадратного метру житла”, – стверджує виконавчий директор Всеукраїнської асоціації виробників автоклавного газобетону Олег Сиротін.