Рютте призначили генсеком НАТО: чого чекати Україні [ Редагувати ]
Майстер домовлятися, друг України і новий лідер НАТО. Це про нідерландського політика Марка Рютте. Відсьогодні він став генеральним секретарем Північноатлантичного альянсу. Замінив на цій посаді Єнса Столтенберга. Яким був шлях Рютте до головної посади в НАТО? Чого чекати від його політики Україні? Ірина Іванова про все детально.
Майстер компромісів, Тефлоновий Марк. Так у політичних колах називають Марка Рютте за вміння протистояти негараздам і шукати згоду в, здавалося б, безвихідних ситуаціях. Як досвідчений політик і дипломат, він буквально за кілька місяців зумів заручитися підтримкою союзників. Щоб змінити рідну Гаагу на Брюссель і очолити альянс на найближчі чотири роки.
Марк Рютте був головою уряду Нідерландів рекордні для країни майже 14 років. Двічі подавав у відставку через політичні кризи й обидва рази був знову переобраний. Один з небагатьох європейських лідерів, який утримався на посаді в період кризи Єврозони.
За роки керівництва Марка Рютте в уряді Нідерландів, Європа пережила міграційну кризу. Велика Британія вийшла з ЄС, в різних європейських країнах, і в самих Нідерландах, почали набувати популярності ультраправі рухи, світ пережив пандемію ковіду, росія анексувала Крим, почалися бойові дії на Донбасі, що переросли в повномасштабне вторгнення. На цій фазі Марк Рютте очолює НАТО.
Війна в Україні стане найбільшим викликом для Марка Рютте на посаді, вважає аналітикиня Марія Мартесʼют. Вона працювала в НАТО над реформами в оборонному та безпековому секторах з партнерами у Східній Європі.
Марія Мартес'ют, політична аналітикиня "Центру європейської політики" (EPC):
Війна в Україні, і не лише з 2022 року, а починаючи з 2014, я б сказала, була, мабуть, найглибшим чинником трансформації НАТО і його порядку денного на кожному саміті з 2014 року. Це головна причина, чому НАТО запровадило зобов'язання щодо інвестицій в оборону на рівні 20%. Це головна причина, чому НАТО з 2016 року має Комплексний пакет допомоги Україні для поступового нарощування спроможностей Збройних Сил України та ширшого сектору оборони та безпеки. Це також головна причина розширення НАТО на Фінляндію та Швецію і розробки нових сучасних оборонних планів.
Марк Рютте різко критикує росію та путіна. Переломним моментом у його ставленні до кремля стало збиття Боїнга малайзійських авіаліній 2014 року в небі над Донбасом, яке здійснили російські вояки. Більшість загиблих, 193 людини, були громадянами Нідерландів.
Марк Рютте, прем'єр-міністр Нідерландів (2010-2024):
Причина катастрофи рейсу MH17 має бути встановлена, а винні - притягнуті до відповідальності.
З початком повномасштабного вторгнення Нідерланди стали одним з найближчих союзників України. У червні цього року військова допомога перевищила три мільярди євро. Нідерланди приєднались до літакової коаліції та передають винищувачі Ф-16. З трибуни ООН Рютте закликав світову спільноту підтримати Україну і повернути незаконно вивезених в росію дітей.
Марк Рютте, прем'єр-міністр Нідерландів (2010-2024):
Виступіть проти путіна і порушення росією Статуту ООН. Підтримайте мирний план, підтримайте Україну, навіть якщо це займе час, навіть якщо будуть невдачі. І скажіть росії повернути викрадених українських дітей.
Рютте вважає, що альянс повинен продовжувати тиск на росію, посилювати східний фланг і підтримувати свої сили щорічними внесками у розмірі 2 відсотки від кожної країни-учасниці. При цьому йому вдається мати добрі стосунки з різними світовими лідерами. Наприклад, з Дональдом Трампом. Якось той сказав про Рютте: "Мені подобається цей хлопець". Також у нідерландця хороші відносини з президентом України. У липні цього року він вкотре приїхав у Київ.
- Де ви взяли каву? - Хочете? Нате мою. - Ні-ні-ні. У вас війна, це ваша кава. Ні-ні, ви маєте бути бадьорим. - Добре, я поділюсь. Половина ваша.
Рютте і надалі буде підтримувати Україну на посаді генсека НАТО, вважає аналітикиня Марія Мартесʼют. За її словами, він здатен вивести цю підтримку на новий рівень.
Марія Мартес'ют, політична аналітикиня "Центру європейської політики" (EPC):
Добре було б надати більше чіткості щодо довгострокового членства України в НАТО, а також особисто відвідати Україну, збільшити фінансові надходження від союзників разом з військовим обладнанням від союзників.
Слова аналітикині підтверджують повідомлення від чиновників з НАТО, з якими спілкувались журналісти "Рейтерс". На їхню думку, Рютте буде дотримуватися стратегічних пріоритетів Столтенберга, зберігатиме фокус на безпеці Європи та підтримці України.