Саркофаг руйнується: що сталося на ЧАЕС після удару [ Редагувати ]
Україна вшанує пам'ять жертв Чорнобиля. Цьогорічні роковини трагедії увійдуть в історію завдяки ще одній жахливій події. Атака російського дрона на об'єкт "укриття" аварійного реактора приголомшила весь цивілізований світ.
Коли будували захисний саркофаг - інженери не могли навіть уявити, що знайдеться божевільний, який застосує зброю по ядерному об'єкту. Вибух пошкодив зовнішній шар щита, тепер конструкції загрожує корозія і руйнування.
Наш спеціальний кореспондент Ігор Левенок повернувся із зони відчуження. Як подолати наслідки російської атаки? І чи не призведуть вони до повторення катастрофи? Дивіться в його матеріалі.
Сталевий гігант Чорнобиля не витримав варварської атаки московитів.
Це, звичайно, безпрецедентна подія і звичайно це призвело до певних порушень роботи самої конструкції.
Арка, яка мала сто років захищати світ від смертельної радіації, руйнується.
По суті це тепер як шатер такий великий, який не має герметичності, яка була закладена проєктом.
Дзвін Чорнобиля знову нагадує людству: від безтурботності до вселенської трагедії може бути один удар дешевим дроном.
Те, що сюди прилетить російський дрон за 20 тисяч євро, точно ніхто не міг спрогнозувати.
У ніч проти чотирнадцятого лютого цього року росіяни вкотре приголомшили світ своїм бузувірством. Окупанти цілеспрямовано вдарили "Шахедом" по укриттю аварійного реактора Чорнобильської АЕС. Дрон пробив металеву арку-конфайнмент і спричинив пожежу всередині щита. Зайнялася внутрішня мембрана, яка горіла і тліла майже три тижні.
Роман Фальшовник, начальник зміни ЧАЕС:
Площа вигоряння, це теоретична площа, що в нас була зафіксована, це 50 квадратних метрів, це видимого, але є і та частина, яку ми не бачимо, бо ми не всі частини вскривали.
Рятувальники робили отвори в зовнішньому шарі щита, шукали вогонь і розпилювали воду всередині конструкції. Однак за задумом проєкту, вона має бути сухою, аби запобігти корозії. Українські урядовці та міжнародні експерти забили на сполох.
Світлана Гринчук, міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України:
У першу чергу, звичайно, потрібно відновити функціональність арки. Зараз важко сказати, ми не говоримо поки що про заміну цілком, ми говоримо про те, що робиться ґрунтовний аналіз і буде робитися чіткий план ремонту і відновлення функціональності.
Шон Берні, спеціаліст з питань ядерної енергетики проєкту Greenpeace "Зелене відновлення України":
Вкрай важливо, що ця мембрана, яка пошкоджена вогнем, є ключовою для захисту від потрапляння вологи, і це критично, тому що всередині укриття існує регламентована ліцензією вимога, тримати рівень вологості нижче за сорок відсотків.
Сталева оболонка над ЧАЕС - найбільша у світі рухома конструкція. Її висота дорівнює довжині футбольного поля, а вага - майже 40 тисяч тонн. Понад 45 країн та організацій витратили на її будівництво близько двох мільярдів доларів.
Ігор Левенок, кореспондент:
Захисний саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком атомної електростанції зводили з урахуванням безлічі обставин непереборної сили. Зокрема, землетруси, торнадо, сильні вітри й снігопади, але інженери не врахували одного: війни та ведення бойових дій. А також те, що цей ядерний об’єкт може стати ціллю для ворожих ударів.
Новина про те, що росіяни атакували захисну конструкцію ЧАЕС, потрясла світ. За малим-малим тут знову ледь не сталася трагедія, масштаби якої важко навіть передбачити.
Роман Фальшовник, начальник зміни ЧАЕС:
Потрапив якраз його гараж технічного обслуговування, як демпфер увібрав у себе цей удар, а якби в іншу частину... Ну, чесно кажучи, при потраплянні цих шматків і цієї вибухівки на старий об’єкт укриття, то що завгодно, от чесно.
Працівники станції кажуть: старий саркофаг, що розташований під конфайнментом, вже досяг критичного віку. Його конструкції поступово руйнуються і потребують заміни. Удар по ньому міг знову спричинити планетарне лихо.
Володимир Вербицький, провідний інженер із супроводу:
Одна частина, це там де знаходиться старий саркофаг, і зараз він у безпечному стані, а інша, це та, ось куди влучив цей дрон. Якби було навпаки, то наслідки могли б бути катастрофічними.
Наш провідник на станції, пан Володимир, запевняє: радіаційний фон нині тут такий самий, як і до атаки. Маємо змогу перевірити.
Ігор Левенок, кореспондент:
Сигнал дозиметра нас сповіщає, що критично допустимий фон тут перевищено у п’ять разів. Зараз на табло 157 мікрорентгенів, а отже, цивільним особам на тривалий час тут краще не затримуватися.
Шон Берні, спеціаліст з питань ядерної енергетики проєкту Greenpeace "Зелене відновлення України":
У випадку Чорнобиля наразі йдеться не про пряму радіологічну небезпеку. Однак наслідки можуть бути вкрай серйозними і можуть обернутися величезними неприємностями, якщо Україна та відповідальні органи не впораються із цим ядерним лихом у найближчі роки.
Ідеться про те що, настав час ремонтувати або міняти старий саркофаг. А тепер відновлення потребує ще і новий конфайнмент. Існує загроза, бо волога, яка потрапила всередину конструкції, може спричинити корозію і зруйнувати арку.
Роман Фальшовник, начальник зміни ЧАЕС:
Якщо ми нічого не будемо робити, то може на дальню-дальню перспективу таке і може відбутися, але наразі персоналом ЧАЕС, будівельного відділу, персоналом експлуатуючих цехів ведеться цілодобовий контроль за обладнанням і конструкціями, і поки що ніяких ознак, що може бути корозія і пошкодження саме об’єкту "Укриття" в нас немає.
Шон Берні, спеціаліст з питань ядерної енергетики проєкту Greenpeace "Зелене відновлення України":
Атаки не припиняються. Відновити споруду до попереднього стану - це величезна проблема. Ми не знаємо, як це зробити зараз. Але є дуже розумні фахівці, які знайдуть рішення, їх слід оцінити технічно, фінансово й практично. Як виконувати ці роботи під час війни? Прості рішення відсутні.
Вже зараз фахівці з ядерної безпеки прогнозують, аби максимально відновити арку до первісного стану, будуть потрібні сотні мільйонів доларів. Без іноземних донорів Україна не впорається.
Світлана Гринчук, міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України:
Для того, щоб відновити повністю функціональність арки, це треба завершити цей аналіз і вже з експертами й конструкторами прописати чіткий план, що треба зробити. І тільки тоді буде відомий кошторис, але ми плануємо що в червні в Лондоні ми вже представимо зі спеціалістами і кошторис, і розрахунки.
І тепер перед цивілізованим світом постав інший глобальний виклик. Як надалі не допустити проявів ядерного тероризму з боку росії?
Шон Берні, спеціаліст з питань ядерної енергетики проєкту Greenpeace "Зелене відновлення України":
Чи вважаю я, що міжнародна спільнота діє достатньо активно та рішуче? Абсолютно ні. Це один з наслідків того, що у разі вчинення воєнного злочину відсутнє покарання для винного. В цьому випадку це російський уряд, російські військові та російська ядерна індустрія. Сподіваюся, згодом відбудуться кримінальні переслідування всіх винних. А що стосується дій Європейського Союзу, то три роки тому він міг запровадити ефективні санкції проти російської ядерної індустрії. Натомість Єврокомісія та уряди Західної й Східної Європи продовжують співпрацювати з російською ядерною індустрією, плануючи все нові і нові проєкти.
За фактом атаки на ядерний об’єкт Україна вже позивається до міжнародних правових та кримінальних інстанцій. Скільки часу вони розглядатимуть цю справу? Питання наразі без відповіді.