Українці нехтують робітничими спеціальностями заради офісів [ Редагувати ]

Яку професію обрати сьогодні, аби завтра не оббивати пороги центрів зайнятості. Питання актуальне, адже 11 липня в Україні стартує вступна кампанія до вишів.
Сесії ЗНО закінчилися, випускники отримали сертифікати і настав час зробити вибір. Наталія Савченко спробує допомогти абітурієнтам та їхнім батькам.
За зачиненими дверима приймальних комісій уже готуються зустрічати абітурієнтів. Цього року знову очікують наплив майбутніх філологів, юристів та економістів. Саме ці професії роками лідирують за кількістю заяв, поданих до вишів. Але у рекрутингових компаніх запевняють: такі студенти - потенційні безробітні.
“Ми отримали з надлишком цих спеціальностей на ринку. Плюс криза вплинула на це, люди опиняються на вулиці і їм зараз дуже проблематично знайти роботу”, - запевняє експерт міжнародного кадрового порталу Ірина Брицька.
Яких фахівців потребуватиме суспільство за п’ять років прогнозують у Міносвіти, коли формують державне замовлення. Передусім оцінюють тенденції розвитку галузі. Кажуть, що кількість бюджетних місць на популярні, але малоперспективні спеціальності, зменшуюють протягом остінніх 10 років. Але абітурієнти воліють краще заплатити за навчання, ніж вступити на менш престижну, але більш затребувану спеціальність.
“Фізика, хімія, біологія. Уже не перший рік спостерігається тенденція, коли університети отримують місця державного замовлення і заповнюють їх. Просто не вистачає абітурієнтів”, - каже перший заступник міністра освіти УкраїниІнна Совсун.
Значний попит на природничі та інженерні спеціальності за 5-10 років прогнозують і рекрутери. Крім тенденцій ринку, вони оцінюють зарубіжний досвід, кількість підготовлених спеціалістів та інвестиції у галузь.
Найбільш перспективною для нинішніх абітурієнтів вважають спеціальності у ІТ, як от програмістів, розробників та тестувальників програмного забезпечення. Значний попит також очікують на лікарів, фармацевтів та спеціалістів з продажу у медичній сфері. Але справжньою "золотою жилою" називають роботу на найбільш традиційному українському виробництві.
“В агросекторі не вистачає фахівців, тому хорошому фахівцю будуть і платити досить добре. За них буде йти боротьба серед самих роботодавців”, - наголошує Ірина Брицька.
За даними Міносвіти, наразі до вишів ідуть майже 80% випускників. Тоді як робітничі спеціальності обирають одиниці. На ринку праці, кажуть рекрутери, хронічно не вистачає електриків, сантехніків, малярів, зварювальників та будівельників. Тоді як їхні зарплати вже зрівнялися із платнею офісних працівників.