Не допустити втручання у вибори: як США протистоїть кремлю [ Редагувати ]
Фейки й кібератаки як зброя. У Сполучених Штатах спеціальна команда контррозвідників та фахівців з кібербезпеки готується завадити москві втрутитися у президентські вибори та впливати на настрої через пропаганду або напряму. Оскільки у Вашингтоні не виключають можливість кібератак, на які наважиться кремль. Подробиці з перших рук отримав наш спеціальний кореспондент у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко.
Держдеп США уперше дав можливість журналістам, і зокрема нам, поставити запитання фахівцям, завдання яких - не дати росії втрутитися в американські вибори.
Це співробітники трьох структур: Національної розвідки, Американського агентства із кібербезпеки та ФБР. Вони зараз працюють командно у тісній координації, обмінюючись інформацією.
Зважаючи на специфіку роботи цих людей, ми не можемо показувати їхні обличчя, розголошувати прізвища та посади. І навіть не можемо лишити в сюжеті голос - його змінять. Для мене - це теж уперше, але тільки за таких умов вони готові були говорити.
Щодо фактів. Розвідники зізнались, що зараз, за 60 днів до виборів, іноземні "гравці" - це термін, який вони використовують, коли кажуть про втручання ззовні - посилюють спроби вплинути на результати.
І вони, тут цікаво, розділяють таку діяльність на influence, тобто вплив, та interference, тобто пряме втручання. І от на зараз саме втручання не було. Але спроб впливу чимало.
На моє запитання, чи є ризик, що від пропаганди і спроб вплинути на громадську думку, москва може перейти до прямих хакерських атак на штаби кандидатів чи, наприклад, компʼютерні системи для підрахунку голосів, розвідники відповідають схвально: "Так!".
Високопосадовець Офісу директора Національної розвідки США:
Ми поки що не бачили прямого втручання якихось іноземних субʼєктів у вибори. Але це те, що ми постійно відстежуємо, і це зараз пріоритет, бо такі "гравці" можуть змінити свої методи.
Коли в розвідці у множині кажуть "гравці" - так це вони відстежують дії не тільки росії, але ще й Китаю та Ірану - це три найбільші країни, що намагаються зараз впливати, бо всі вони зацікавлені у зміні влади у штатах США, і відповідно зміні американської політики. Але тут є велика різниця.
Співробітниця Офісу директора національної розвідки США:
росія - головний гравець, який зосереджений на поширенні наративів, мета яких підірвати підтримку Вашингтоном України. Цього немає в інших.
Як це працювало? Лише один приклад із розсекречених зараз матеріалів кримінальних проваджень. Двоє працівників Russia Today через тіньові рахунки перерахували 10 мільйонів доларів провінційній американській компанії. А та найняла найвідоміших американських консервативних блогерів.
Зокрема Дейва Рубіна, у нього майже два з половиною мільйони підписників, кожне його відео дуже активно обговорюють… Рубін запросив гонорар у 5 мільйонів доларів за весь цей рік, зійшлись на півмільйона у місяць! Чи от, приміром, Тім Пул має майже півтора мільйона фоловерів, його дивляться топполітики, підписані багато конгресменів-республіканців. Він попросив сто тисяч доларів за відео - теж погодились.
Блогерам розповіли, що гроші дає приватний інвестор, на прізвище Григорян, схоже на тонкий тролінг, бо фінансування йшло через RT - структуру Симоньян, схожість очевидна. І так формувалася громадська думка, бо одного з блогерів, із яким працювали таким чином, особисто Трамп перепощував.
Високопосадовець Офісу директора Національної розвідки США:
росія прагне приховано розпалювати внутрішні розбіжності, які є у штатах, щоби забезпечити бажані для себе результати виборів. І створивши інформаційну мережу для поширення потрібних їй наративів, Москва намагалась замаскувати це прикриваючись свободою слова. Хотіла змусити виборців підтримати експрезидента і водночас зменшити шанси нинішнього віцепрезидента, діючи через соцмережі та вебсайти, які мали вигляд неупереджених новинних ресурсів.
Ще один важіль, який використовує москва - хакери. Причому і "штатні", тобто ті, хто працює у російській військовій розвідці, і "позаштатні" - це формально незалежні групи й товариства хакерів, за якими, за даними американської розвідки, стоять російські спецслужби. І ось зараз ФБР та Мін'юст США зʼясували, що саме "відділ 29155" стояв за нещодавніми нападами на низку обʼєктів в Україні. Не на камеру пояснюють, що до військових структур хакерам дістатися не вдалося. Але вони штурмували МЗС, Мінфін та Міненергетики, сподіваючись, що цивільні структури гірше захищені. Так само були напади на урядові структури США та партнерів Америки по НАТО. І тут "обовʼязки" розділили: штатні хакери атакують, нештатні намагаються компрометувати політиків через зламані імейли та бази даних.
Підсумовуючи, американські державні структури зараз у постійному контакті, є робоча група "розвідка/ФБР/кібербезпека". І робиться все, аби не дати вплинути на те, хто стане новим президентом Америки.
Хоча таких спроб, як бачите, чимало, і це кілька кримінальних проваджень, зокрема щодо хакерів, ще ведуть, про них не можуть говорити публічно. Ну і головна тема для москви - підтримка Україні в цій війні, її намагаються підірвати, чи хоча б зменшити. Що важливо: американська розвідка та силові структури не відстежують інформаційні атаки росії в Україні, лише на території Америки. І тому можна тільки уявити, скільки москва проводила інформаційних спецоперацій проти Києва, про які ми не знаємо, чи про які не розповідають в інформпросторі, якщо вона вже наважилася діяти просто "під носом" у ФБР і купляти американських топблогерів.