Жердицкього засуджено до 5 рокiв 10 мiсяцiв позбавлення волi [ Редагувати ]
В Українi, наскiльки нам вiдомо, порнозiрки в депутати не балотуються. А ось так, щоб "iз СIЗО - в парламентарiї" - було. I не один раз. Було й навпаки. Але вже пiсля складання депутатських повноважень. Парламентарiєм був i Павло Лазаренко, i Вiктор Жердицький. Ось тiльки Iгор Дiденко балотувався, але не пройшов. Минулого тижня вiн разом iз колишнiм керiвником "Градобанку" нарештi почули вирок суду. Нiмецького мiста Гiльдесхайм.
Аби встановити вину Вiктора Жердицького та його спiльника - одного з колишнiх керiвникiв компанiї "Нафтогаз України" Iгора Дiденка - нiмецькому правосуддю знадобилося майже два з половиною роки. Саме стiльки тривав процес. Що й не дивно. Привласнюючи 4 мiльйони марок з видiлених урядом Нiмеччини для виплат українським остарбайтерам, Жердицький та Дiденко користувалися доволi складною схемою. Вони використовувати i фiктивнi кредитнi угоди, i багатоходовi перекази на рахунки цементного комбiнату у Варбурзi, фiгурував i дивний збiг обставин з його банкрутством. Врештi-решт, усе було з'ясовано. Остаточну крапку поставив суд нiмецького мiста Гiльдесхайма у понедiлок. Жердицкього засуджено до 5 рокiв 10 мiсяцiв позбавлення волi.
Нiмецькi суддi виявилися такими ж прискiпливими, як i американськi присяжнi. Адвокати Павла Лазаренка, як вiдомо, стверджували, що їх клiєнт - лiдер української опозицiї, який не сьогоднi-завтра висуне свою кандидатуру на президентський пост. Не допомогло, бо в Сполучених Штатах полiтична дiяльнiсть на звiльняє вiд кримiнальної вiдповiдальностi.
Захисники Вiктора Жердицького намагалися довести, що їх пiдопiчний - генiальний банкiр, якого Вiктор Ющенко мрiє призначити мiнiстром фiнансiв - якщо звичайно у нього буде така можливiсть. Цю версiю навiть надрукував "Шпiгель". Але вироку це не змiнило - Жердицького судили за iнше.
В української прокуратури є привiд порадiти за колег, i певною мiрою позаздрити. Бо на берегах Днiпра "полiтична карта" i досi може зiграти. Але в Києвi все одно чекають на колишнiх посадовцiв.
Геннадiй Васильєв, генеральний прокурор України: "Чому людина, яка скоїла злочин тут, на Українi, яка тут вкрала грошi у наших людей, засуджується десь за кордом? Це стосується i Лазаренка, i Жердицького, i Дiденка зараз це стосується i Тимошенко. Чому ця людина не має бути засуджена тут?"
Питання - швидше риторичне. Бо уникнути вiдповiдальностi перед українським правосуддям декому вдається навiть не перетинаючи кордонiв Батькiвщини.
У четвер до парламенту надiйшло чергове подання Генпрокуратури про надання згоди на притягнення до кримiнальної вiдповiдальностi Юлiї Тимошенко. На цей раз мова йде навiть не про корпорацiю ЄЕСУ чи специфiчну дiяльнiсть на посадi вiце-прем'єра. Справу розпочато на пiдставi свiдчень її колишнього помiчника. Володимир Боровко, нагадаю, стверджує, що лiдерка БЮТ намагалася дати хабара суддям. Експертиза вiдеозапису, наданого Боровком, продовжується, але попереднi висновки свiдчать, що вiн - не монтований. Та й слiдчi, за словами генпрокурора, мають докази не лише по цьому, але й, щонайменше, по двох iнших епiзодах. Втiм, у Тимошенко - депутатська недоторканiсть. I без згоди Верховної Ради притягнути її до вiдповiдальностi не можна.
Геннадiй Васильєв, генеральний прокурор України: "Сьогоднi просто використовує парламент у власних цiлях. Вона ховається за ним, як за величезним парканом, який навiть Бубка не може перестрибнути".
Це американським, швейцарським i нiмецьким слiдчим легко - якщо є пiдозра, заарештують i банкiра, i колишнього прем'єра i депутата, хай вiн навiть засiдає у Парламентськiй Асамблеї Ради Європи. В Українi, вочевидь, все набагато складнiше - то ж чи варто дивуватися, що стiльки бажаючих отримати парламентський мандат?