У Чернівцях руйнується обласний музей [ Редагувати ]

У Чернівцях мистецтвознавці борються за життя ... обласного художнього музею. Дощі пошкодили старовинну будівлю і навіть деякі експонати, але робити ремонт чиновники не квапляться. Чому - розкажуть наші кореспонденти.
Його називають серцем Чернівців. Подивитися на цю унікальну будівлю з'їжджаються архітектори з усього світу. Але зараз персоналу художнього музею - не до туристів. Нещодавні дощі значно пошкодили приміщення. Вода залила і адміністративні кабінети.
"Текло, скажімо, звідси. Тут, бачите, не до кінця йде налічник. Коли полилося, а так воно промокало якось через стіну. Почало капати зі стелі. На столі я знайшла, на папері, плями такі", - показує Валентина Любківська, заступник директора Чернівецького обласного художнього музею.
У кабінетах - віддає цвіллю. Вода дісталася й до музейних фондів. На щастя, старовинні картини не пошкоджені. А ось цьому столітньому панно пощастило менше. Унікальне полотно відомого художника Миколи Івасюка після зливи вкрилося плямами. На його реставрацію тепер знадобиться не один місяць.
"Воно було спеціально побудовано, все продумано. Це живопис, але він має свою специфіку, як живопис монументальний. Коли це сталося, і , взагалі, коли в нас йдуть дощі, думаєш: щоб у нас, не дай Боже, пішов дощ", - бідкається Олена Гужва, завідувач відділення Чернівецького обласного художнього музею.
Якщо нічого не зміниться, музей може втратити всі унікальні експонати, кажуть мистецтвознавці.
"Кожного разу я боюся і кожного разу думаю, пригадую - кому я востаннє писала листи і кому їх ще можна написати. Але результату за цими листами, на жаль, немає. Такими темпами будівля зруйнується - тому що є проблеми з усім, і з водопровідною системою, з водостічною, з опалювальною системою", - розповідає Інна Кіцул, директор Чернівецького обласного художнього музею.
В обласному управлінні культури виправдовуються - немає грошей. А якби й були - все одно допомогти музею не можуть.
"Музей як від органу управління залежить від нас, ми керуємо, а приміщення належить міській раді. Десь до 20 мільйонів гривень треба, аби відновити його", - повідомила Віра Китайгородська, начальник управління культури Чернівецької ОДА.
Доля художнього музею непокоїть і екскурсоводів. Саме звідси починається більшість оглядів визначних пам'яток. Та й туристів, охочих побачити одну з найдавніших будівель міста, щороку більшає.
"Туристи, зазвичай, не піднімають голови, але шкода, що ми мусимо ховати те, що є зараз на стінах. Тому що з часом це може відлякати туриста і додати якихось негативних емоцій про Чернівці загалом", - говорить Оксана Лелюк, голова асоціації екскурсоводів Буковини.
Чи знайдуть гроші на ремонт? Чиновники поки що мовчать. Мистецтвознавці ж бояться, що через бюрократичну тяганину про музей просто забудуть. Їм залишається лише стежити за прогнозами синоптиків - коли будуть опади. Щоб зустріти їх - із ганчірками.