Ядерна загроза зростає: до чого призведе протистояння між Індією та Пакистаном [ Редагувати ]
Щонайменше 16 індійських та 30 пакистанських мирних жителів загинуло. Понад пів сотні пакистанців поранено внаслідок обміну ракетними та артилерійськими ударами між їхніми країнами. Напередодні Нью-Делі розпочав військову операцію. Ісламабад не забарився із відповіддю. Як усе було. Та до чого може призвести протистояння між "ядерними" сусідами - дізнайтесь за мить.
Ніч на сьоме травня. Індійська армія завдала ракетних ударів по території Пакистану, а також районах спірного регіону Кашмір, контрольованим пакистанською владою. Це початок індійської військової операції "Сіндур". Офіційний Нью-Делі вважає свої дії "ретельно зваженими". Мовляв, цілили виключно у військові об'єкти терористів.
Вікрам Місрі, перший заступник голови МЗС Індії:
Індія скористалася своїм правом реагувати та запобігати, а також стримувати подальші транскордонні атаки. Ці дії були виваженими, неескалаційними, пропорційними та відповідальними. Вони були зосереджені на знищенні терористичної інфраструктури та знешкодженні терористів, яких готувалися відправити до Індії. За даними нашої розвідки, подальші терористичні напади на Індію були неминучі.
Індійські ракетні удари стали відповіддю на теракт у місті Пахалгам, коли два тижні тому бойовики атакували індійських туристів. Тоді загинуло 26 осіб, ще півтора десятка дістали поранення. Пакистан усі звинувачення у причетності до нападу відкидає.
Шехбаз Шаріф, прем'єр-міністр Пакистану:
Індія зробила помилку і їй доведеться відчути наслідки своїх дій. Можливо, вони думали, що ми відступимо, але забули, що, з ласки Всемогутнього Аллаха, ми нація хоробрих людей, які мають сталеву рішучість. Індія - боягузливий ворог, який вважає себе сильним, атакуючи невинних людей. Але минулої ночі ми показали, що, з ласки та милосердя Всемогутнього Бога, Пакистан знає, як належно відповісти на свій захист.
Жертвами індійських ударів, замість терористів, стали мирні жителі, заявили в Ісламабаді. Та своєю чергою завдали ударів по підконтрольній Індії території Кашміру.
Ахмед Шаріф Чаудрі, речник міноборони Пакистану:
У відповідь на цю агресію та задля своєї оборони Збройні сили Пакистану збили п'ять ворожих літаків та один бойовий безпілотник, які намагалися атакувати Пакистан. Серед збитих літаків ВПС Індії - три літаки Rafale, один МіГ-29 та один винищувач СУ. Збройні сили Пакистану могли б збити навіть понад десять їхніх літаків. Але ми проявили стриманість і жодному з їхніх літаків жодного разу не було дозволено увійти в повітряний простір Пакистану, а також жодного разу жоден літак Пакистану не увійшов у повітряний простір Індії.
У Нью-Делі збиття своїх літаків не підтверджують. Водночас зо два десятки аеропортів на півночі країни до суботи призупинили свою роботу. У районах, прилеглих до лінії зіткнення, закрито школи. В пакистанській провінції Пенджаб оголошено надзвичайний стан. По всій території Індії проводять навчання з цивільної оборони.
Ануар Ель-Ануні, речник ЄС із закордонних справ:
Ми закликаємо обидві сторони проявити стриманість і вжити негайних заходів щодо деескалації. ЄС нагадує про необхідність взаємоузгодженого та тривалого мирного вирішення конфлікту шляхом переговорів.
Лінь Цзянь, речник МЗС Китаю:
Ми закликаємо Індію та Пакистан надати пріоритет миру та стабільності, зберігати спокій і стриманість, а також уникати дій, які можуть ще більше ускладнити ситуацію.
Дональд Трамп, президент США:
Я хочу, щоб вони зупинилися. І, сподіваюся, вони зможуть зупинитися зараз. Вони отримали "зуб за зуб", тому, сподіваюся, вони зможуть зупинитися зараз. Але я знаю обох. Ми дуже добре ладнаємо з обома країнами, маємо добрі стосунки з обома, і я хочу, щоб це припинилося. І якщо я можу чимось допомогти, я буду поруч.
Ситуацію неабияк ускладнює наявність у ворожих сусідів власних ядерних арсеналів.
Вільям Альберк, експерт з оборонних питань та глобальної безпеки:
Якщо їм вдасться обмежитися застосуванням ядерної зброї лише на полі бою, глобальний ефект від цього буде відносно невеликий, тобто шкода для довкілля буде, як під час будь-якого ядерного випробування. Тобто так, будуть збитки для екології, утім, глобальної катастрофи не станеться.
Найгіршими будуть інші сценарії.
Вільям Альберк, експерт з оборонних питань та глобальної безпеки:
Якщо Індія та Пакистан застосують ядерну зброю, аби зруйнувати міста одне одного, це матиме більший ефект. Ми говоримо про масоване ядерне застосування, як наслідок - горіння з радіоактивними опадами. У порівнянні з цим аварія в Чорнобилі здаватиметься меншою катастрофою. Якщо ж на допомогу Пакистану втрутиться Китай, завдаючи ядерних ударів по Індії або Індія вдарить по Китаю, то шкода для глобальної екосистеми буде ще масштабніша. Тут вже ідеться про глобальне "ядерне похолодання", велику кількість смертей від радіації. І це все пошириться далеко за межі цього регіону.
Останнього разу подібне загострення між сусідами відбулося 2019 року. Після теракту із півсотнею жертв з індійського боку, Нью-Делі завдав удару по табору пакистанських бойовиків. Тоді все завершилося повітряними боями та збитим індійським винищувачем.