Обходить санкції та продає нафту: як рф заробляє на пальному [ Редагувати ]
росія продовжує обходити санкції та продавати нафту. Для цього використовує лазівки в санкційних обмеженнях та тіньовий флот застарілих нафтових танкерів. А ще кремль укотре знаходить собі союзників: цього разу на торгівлі підсанкційною нафтою викрили Туреччину. Через усе це, попри санкції, росія заробляє на пальному дедалі більше грошей. Про схеми кремля розкажуть мої колеги.
Активісти "Greenpeace" протестують у Балтійському морі через експорт російської нафти старими танкерами. Адже цим суднам по 20 років. Вони протікають і часом навіть горять. Крім того, аби заплутати сліди, росіяни часто переливають нафту із танкера на танкер, посеред моря, не завжди успішно. Далі діють через лазівки у санкціях ЄС. Наприклад, нинішні обмеження не забороняють реалізовувати продукти з російської нафти після істотної переробки. Так росія тільки за рік і лише через турецькі порти продала палива на кілька млрд євро країнам ЄС. З шахрайською схемою, після статті в "Політіко", нібито розбираються в Європі.
Офіс ЄС з питань боротьби із шахрайством OLAF розпочав розслідування лазівки, яка дозволяє таким країнам як Туреччина, експортувати підсанкційну російську нафту до блоку під іншою маркою, за словами двох людей, знайомих із цим питанням.
Туреччина - не єдина, кого цікавить російське паливо. Західні ЗМІ уже називають Індію величезним нафтопереробним заводом для росії. Вона купує сировину, обробляє її та продає країнам Заходу. Зараз на російську частку припадає близько 40% від загального імпорту Індії. І цифра може зрости до 50%.
Хардіп Сінгх Пурі, міністр нафти Індії:
Я не можу говорити від імені нафтопереробників, бо це рішення, які залежать від ринку. Нафта, яку ви видобуваєте з певного джерела, має бути придатною для використання на певному нафтопереробному заводі. Але я скажу, що якби ціна була правильною, і якби ситуація того вимагала, це можна було б зробити.
Ще один постійний клієнт - це Китай. Нафтогазовий сектор рф збільшує потужності арктичних і східних морських портів та розбудовує інфраструктуру Північного морського шляху. Щоб торгувати з китайцями скрапленим газом. Єдина проблема, запевняють у кремлі, це розрахунки. Однак і це питання якось вирішать. Та поки росія активно освоює крижану Арктику - США намагається обійти її план. Через санкції Білий дім зірвав реалізацію флагманського проєкту кремля - будівництво величезного берегового заводу для виробництва скрапленого природного газу в Арктиці. Цього тижня Арктик СПГ 2 втратив останнього іноземного постачальника танкерів льодового класу. Покупців у нього немає теж. Та цей успіх лише точковий, тому Штати працюватимуть у цьому напрямку і надалі.
Джеффрі Паятт, помічник міністра енергетики США:
Ми уважно стежимо за тим, куди прямують російські вантажі, що потрапили під санкції. І запевняю вас, що адміністрація Байдена й далі посилюватиме контроль щодо російського експорту СПГ.
росія має проблеми не лише із продажем нафтопродуктів. Через санкції на постачання західних технологій одразу три російські НПЗ не змогли завершити плановий ремонт у жовтні. А зупинка підприємства - це завжди гроші. Однак, навіть попри низку санкцій, кремлю вдається і виробляти, і торгувати. У 2024-му росія заробить від продажу нафти та газу 240 млрд доларів, це більше аніж торік. Такі прибутки дозволяють росії виробляти достатньо зброї, щоб не тільки знищувати Україну, а й підтримувати Іран, "Хезболлу" та хуситів, які ведуть війну на Близькому Сході.