Центробанк рф стримав падіння рубля [ Редагувати ]
Рубль стримав падіння після втручання Центробанку рф. Офіційний курс - 108 проти долара і 113 відносно євро. Рубль тримають над прірвою, аби росіяни не так гостро відчували інфляцію. Тим часом російські бізнесмени та олігархи критикують рішення влади. Чому і чого бояться? Мої колеги розкажуть.
Центробанк рф зупинив купівлю валюти. Обмеження через обвал рубля діятимуть щонайменше до кінця року. З початку вересня російська валюта втратила 20% відносно долара. Раніше, як тільки рубль підскакував до позначки 100 за "зелений", у курс втручалася держава і підтримувала його штучно.
Дмитро Польовий, головний економіст фонду прямих інвестицій рф, країни-агресорки (2018-2020):
Популярний цими днями заклик знову підвищити норматив продажу валюти для експортерів, щоб він був більшим за 25%, можна розглядати як додатковий захід на майбутнє, але, впевнений, він не дасть колишнього ефекту, збільшення нормативу лише погіршить їхнє становище, але курсу не допоможе.
Рубль стрімко знецінився після того, як у США запровадили чергові санкції проти пів сотні російських банків. Зокрема і для Газпромбанку, адже ця підконтрольна державі фінустанова чи не єдина приймала світові платежі за експорт російських енергоносіїв. Жорстка грошово-кредитна політика Центрального банку рф навряд чи вилікує рубль...
Олексій Мордашов, голова російської гірничодобувної компанії:
Сьогоднішня ставка Центрального банку стала дуже серйозним викликом для розвитку економіки, промисловості та реалізації промислової політики. Дуже серйозним викликом. І може так статися, що ліки будуть страшнішими за хворобу. Ми маємо великий досвід більш високої інфляції, який говорить про те, що розвиватися економіка в умовах розумної, помірної інфляції може. Звісно, інфляція має соціальні наслідки, але все-таки з ними боротися якось можна.
Падіння рубля одразу зачепило продуктовий ринок. Супермаркети мусять терміново множити цінники. Найгірше - імпортерам, які працюють напряму з іноземними партнерами. Їм через різницю в курсі звести бюджет найскладніше. Партнери теж не в захваті. Туреччина, Єгипет, Іран скасовують експорт овочів та фруктів і вимагають перегляду цін, щоб врахувати зростання валютних ризиків. Водночас попит на продукти в росії тільки падає. Решту своїх заощаджень населення панічно вкладає в автівки, побутову техніку, одяг чи електроніку - допоки рубль не здешевшав ще більше.
Людмила Семушина, співробітниця мережі магазинів:
Ми відкрили передзамовлення 10 вересня, відразу після конференції Apple в США. А сьогодні ми ведемо підрахунок, порівнюючи із замовленнями минулого року. Це на 15 відсотків більше, ніж передзамовлення на iPhone 15.
Тож поки Центробанк намагається стримати інфляцію, щоб росіяни не хвилювалися, ті намагаються витратити рублі "по старому курсу", бо прогнози для економіки рф невтішні. Адже падіння рубля - це те, що видно на табло обмінників і на полицях магазинів. Але дешевшає не лише рубль. Акції найбільшої державної газової компанії "Газпром" вже коштують менше долара за акцію. І це історичний мінімум. Тим часом в ЄС починають обговорювати черговий 15-й пакет санкцій проти рф.