З уламків війни: Хмельниччина створює Музей героїчної боротьби [ Редагувати ]
Уламки "Шахедів" та ракет, шеврони й навіть російський БпЛА "Гербера". Такі експонати російсько-української війни є у навчальних закладах, музеях і кабінетах чиновників на Хмельниччині. Невдовзі вони стануть експонатами Музею героїчної боротьби українського народу за незалежність. Докладніше далі у сюжеті.
Ось такими ракетами, системи залпового вогню б'ють по наших солдатах. Ось такими ракетами, системи С-300 б’ють по наших містах.
Учасник бойових дій, капітан Збройних сил Олександр Сухозанєт - нині викладач дисципліни "Захист України". І не з чуток знає про війну.
Олександр Сухозанєт, викладач Хмельницького політехнічного коледжу:
Це не сувеніри, це не щось, щоб прикрасити наш хол. Все це звідти, з передової.
А цей касетний снаряд Назар із друзями придбали на благодійному концерті-аукціоні за 6 тисяч гривень. Допомогли військовикам, а експонат передали до коледжу.
Назар Ткач, студент Хмельницького політехнічного коледжу:
Ми будемо розповідати це дітям. Це історія, яку не хотілось би нікому прожити. І українцям, і іншим народам. Тому що це дуже страшна війна.
У Кам'янець-Подільському музеї "Стара фортеця" серед ста п’ятдесяти експонатів російсько-української війни бачимо і предмети ворожої амуніції. Це сухпайки, форма та зброя. Є й дивина для українців.
Андрій Хоптян, провідний науковий співробітник Кам'янець-Подільського музею-заповідника "Стара фортеця":
Це "Картофель целий", який нам передав один із наших співробітників, вони це знайшли на рашистській позиції. Для українців, чесно кажучи, виглядає це трошки дикувато - консервувати ось таку картоплю. Але хто ж їх тих кацапів розсудить.
У кабінеті мера Хмельницького теж близько двох тисяч різних експонатів. Про ворога тут нагадують трофейні шеврони окупантів.
Левова частина - артефакти від захисників із Хмельниччини. Ось, приміром, уламки ракет і "Шахедів", збиті нашими ППО, чи кришка від "Хаймарсу".
Олександр Симчишин, голова Хмельницької громади:
Коли вона ще стояла на установці. Я її підписав влучно, хлопці спрацювали, зазначили. Це ще було 17 січня минулого року. І зазначена ціль, по якій спрацювали. Далі уламки "Шахедів". Є шмат москальського бронежилета. Він не дуже важкий, зроблений з пінопласту,
А це російський безпілотник "Гербера". Пластиковий "Шахед", який здебільшого використовують задля виснаження нашої системи ППО.
Юрій Шкабура, начальник оборонно-мобілізаційного відділу Хмельницької міськради:
Тут можуть бути компоненти управління. А також може бути й бойова частина. Але все залежить від того, хто його буде збирати й для яких цілей. Яка задача буде для нього стояти.
Та найважливіше для українців - підтримувати живих захисників України. І ніколи не забувати про полеглих. У кожному навчальному закладі задля цього створені куточки пам'яті.
Олена Свись, студентка Хмельницького політехнічного коледжу:
Про них пишуть книжки, вони зображені на наших стендах. Це все є наша гордість, наша, мабуть, слава. Те, що завдяки їм, ми можемо жити й проживати це життя.
У Хмельницькій громаді вже видали 4 томи з історіями полеглих героїв російсько-української війни.