Рік назад на Кавказі почалася війна [ Редагувати ]
"Грузинські війська почали масований обстріл столиці не визнаної республіки Південна Осетія. На Кавказі почалась війна!" Повідомлення такого змісту з'явилися у інформ-агенціях рік тому.
Війна тривала 5 днів. І Грузія її програла. Під повним контролем керівництва самопроголошених республік та російської армії опинилися дві колишні провінції країни - Південна Осетія та Абхазія. Уже рік на грузинсько-осетинському кордоні перемир'я, але періодично лунають поодинокі постріли і взаємні звинувачення у провокаціях. Разом з тим пролунали заяви і про повернення бунтівних республік, і про переозброєння Тбілісі і можливий початок нової війни. Із зони замороженого конфлікту повернувся наш кореспондент Роман Недзельський.
Грузино-осетинський кордон нині повністю закритий. На всіх підїзних шляхах до Цхінвальського регіону встановлені отакі добре укріплені пункти поліції. З іншого боку на них теж через бруствери дивляться солдати російської та осетинської армій. Між самопроголошеною республікою та Грузією досі працював лише один пропускний пункт. Та й той офіційний Цхінвалі вирішив закрити напередодні річниці конфлікту.
З обох сторін кордону стверджують - побоюються провокацій.
Ще тиждень тому Грузія та Південна Осетія почали навипередки повідомляти про обстріли своїх блок-постів. Тут у грузинському селищі Нікозі поліція розповідає - 29 липня з околиць Цхінвалі по них цілили з гранатомета.
Сосо Монджеладзе, віце-полковник поліціі:
Стреляли с вот этих домов, что видно в переди. Єто было, где-то после одинадцати, полдвенадцатого, ночью, стреляли в нашу сторону, наш пост в эту сторону, и, видимо, снаряд не долетел и попал в этот дом.
Сосо Монджеладзе показує навіть фрагмент снаряду. Каже - ніхто не постраждав, а вогонь у відповідь не відкривали бо це заборонено. Та, своєю чергою, військові Південної Осетії повідомляють про мінометні обстріли з грузинського боку.
Із заяви міністерства оборони Південної Осеті, 3 серпня 2009 року:
"О 22:05 було завдано три мінометних удари по селу Отрев Цхінвальського району. Вогонь вели із грузинського села Плави, що в кілометрі від Отрева, у прикрдонній зоні... Це вже третій мінометний обстріл за останні кілька днів."
Чи були постріли і хто стріляв - остаточно не можуть встановити й міжнародні експерти. Так само все починалося і минулого року. Сторони конфлікту спочатку звинуватили одне одного в обстрілах, а тоді перейшли до повномасштабних бойових дій.
Цьогоріч російські та осетинські війська у зоні конфлікту теж приведені у підвищену боєготовність. Міноборони Росії заявило - за рік Грузія переозброїлася і готова до нового вторгнення.
Анатолій Наговіцин, заступник начальника Генштабу збройних сил РФ:
Мы четко видим, что восстанавливается боевой потенциал до прежнего уровня, а по некоторым направлениям и значительно выше. В отношении образцов вооружения - они действительно поставляются, финансирование есть, и серьезное по разным направлениям. Направления оперативной подготовки говорит о том, что направлена против угрозы с севера, т.е. со стороны России.
Російське оборонне відомство на початку серпня ще й попередило - у разі потреби застосує війська для захисту жителів Південної Осетії та своїх солдатів. В Грузії натомість називають такі заяви - провокацією. Але не заперечують, що їхня армія активно відновлюється після минулорічної війни. В Тбілісі кажуть - це не підготовка до нового конфлікту.
Тимурі Якобошвілі, державний міністр Грузії з реінтеграції:
То, что Грузия хочет вступить в НАТО, по-моему, не секрет, то что российская агрессия наши планы не изменила - тоже, наверное, не секрет. И, естественно, грузинская армия будет восстанавливаться для защиты своего отечества и для того, чтобы она подходила под стандарты НАТО. Мы не вооружаемся против кого-то, это должны все хорошо понимать.
Тімурі Якобошвілі - міністр, що відповідає за повернення Цхінвальського регіону та Абхазії до складу Грузії. Він переконує - Тбілісі буде домагатися цього лише шляхом переговорів. Одна з перших умов - виведення російських військ з територій самопроголошених республік.
Тимурі Якобошвілі, державний міністр Грузії з реінтеграції:
Вариант один - русские уходят к себе домой, наши беженцы идут к себе домой. И мы будем нормальными соседями - будем дружить, любить, будем ходить друг к другу в гости.
Сергій Багапш, президент самопроголошеної республіки Абхазії:
Руководство Грузии сегодня - это агресивное, это люди, у которых руки по локоть в крови - и абхазской, и югоосетинской, поэтому с ними говорить мы не будем. Как будут выстраиватся отношения в будущем - мы будем отслеживать ситуацию в Грузии.
За рік після війни Грузія, Південна Осетія та Абхазія не провели жодних переговорів. Хоча у Тбілісі вважають - вони ще не втратили свої території. Та керівник Південної Осетії вже говорить про вступ до Російської Федерації.
Едуард Кокойти, президент самопроголошеної республіки Південна Осетія:
Мы будем в союзе с Россией и вместе с Россией. Наступит тот период - я не исключаю такой момент, что мы будем входить в состав РФ - я это не исключаю. Потому что это волеизъявление подавляющего большинства, ведь сегодня, понимаете, на территории Южной Осетии более 90 процентов ограждан имеют гражданство РФ.
Москва активно допомогає відбудовувати регіон і прив'язує його до себе економічно. Приміром зараз до Цхінвалі тягнуть газопровід від Північної Осетії. Окрім Росії самопроголошення незалежності Абхазії та Південної Осетії, не визнала жодна країна світу. За міжнародними нормами це територія Грузії. Та в Кремлі запевняють - республіки незалежні.
Дмитро Мєдвєдєв:
Решение Российской Федерации о признании независимости Южной Осетии и Абхазии было единственно возможным. Только так мы могли обеспечить безопасность людей и стабильность в кавказском регионе. Подчеркну - это решение пересмотру не подлежит
Натомість Президент Грузії впевнений - самопроголошені республіки ще повернуться під владу Тбілісі. Михаїл Саакашвілі вважає - єкономічний розвиток його країни ось що притягне назад бунтівні території.
Та покищо між республіками залізна завіса. По обидва боки кордону активно облаштовують військові бази. А через такі блок-пости не пропускають один до одного навіть родичів. Тисячі біженців бояться повертатися у прикордонні села. З обох сторін тут лише солдати, які постійно очікують від супротивника нових провокацій.
Роман Недзельский, Павло Лисенко, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер" із Грузії.