Афера путіна: що насправді стоїть за "перемир'ям" на 9 травня [ Редагувати ]
Пропозицію про повне й безумовне припинення вогню росія ігнорує вже 50 днів. Про це заявив Президент Володимир Зеленський. кремль демонструє повне небажання рухатися у бік сталого миру, не відмовляється від ударів по цивільній інфраструктурі, ігнорує ініціативи щодо тиші в небі, на морі й на землі. Натомість путін намагається "проштовхнути" короткочасні режими зупинення вогню.
Два тижні тому Великдень. Тепер от 9 травня. В Україні такі ідеї називають "мирним популізмом". Ніна Коломієць проаналізувала пропозиції кремля і спіймала російського диктатора та його оточення на черговій брехні. Про маніпуляції на тиші - розкажемо далі.
Від стриманого оптимізму до розчарування й погрози вийти з перемовин.
Ситуація лишається дуже крихкою.
Спецпредставник США Віткофф зустрічається з путіним.
А вже наступного дня Трамп тет-а-тет спілкується із Зеленським.
І чи не вперше за останні місяці Трамп кардинально змінює риторику щодо дій кремля!
Можливо, він [путін] не хоче зупиняти війну, а просто водить мене за ніс, і з ним треба діяти інакше - через банківські чи вторинні санкції? Занадто багато людей гине!
Формула переговорів від кремля зазвичай виглядає так: згода, але із певними "але", як правило, або занадто розмитими, або геть неприйнятними. Будь-яка пропозиція України чи партнерів до російської сторони завжди натикається на додаткові умови, а значить маніпуляції з боку кремля. Компоненти формули переговорів і те, як росія їх системно підтасовує – розберемо далі.
Триденне перемир’я на честь 80-річчя перемоги оголосив на початку тижня путін. Мовляв, із гуманітарних міркувань із півночі 8 травня до півночі 11 російська сторона припинить бойові дії. І закликає Україну зробити те ж саме. В українському МЗС нагадали про зустрічну пропозицію.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Якщо росія справді хоче миру, вона має припинити вогонь негайно. Для чого чекати 8 травня? Якщо можна припинити вогонь зараз з будь-якої дати й на 30 діб, щоб це було реально, а не просто для параду. Україна готова підтримати тривале, надійне та повне припинення вогню. І ми постійно пропонуємо це. Щонайменше на 30 діб.
На тому, що росія ховає страх за безпеку під час параду під маскою турботи про гуманітарні питання, наголосив і Володимир Зеленський.
Володимир Зеленський, президент України:
Вони повинні робити чіткі кроки до завершення війни, і ми наполягаємо, що безумовне й повне припинення вогню має стати першим кроком. росія повинна це зробити. Зараз вони переживають, що в них парад під питанням, і правильно переживають. Але повинні переживати, що ця війна досі триває. Вони повинні закінчити війну.
Усі попередні роки росія проводила паради без вимоги перемир’я. Втім, за останній рік ударні безпілотники все частіше успішно долітають до цілей вглибині росії.
Олег Охредько, аналітик Центру громадянської просвіти "Альменда":
Тут ще й успіхи ЗСУ, успіхи України у створенні безпілотної й ракетної техніки, яка може впливати. Тобто москва вже не стає ось цією обороною. Недарма вони починають масово скасовувати в інших містах і Паради перемоги, і цей "Безсмертний полк", який відбувається, і багато інших заходів. Тому що вони бачать можливості України й можливості того, що захистити вони не можуть.
Поки до москви стягують системи ППО і тестують систему сповіщення про небезпеку, у кремлі зробили нову заяву: мовляв, путінське травневе перемир’я – це початок прямих перемовин з Україною.
Кілька днів тому президент путін підтвердив свою готовність до прямих переговорів з українцями без будь-яких початкових умов. Тож ця готовність все ще активна, все ще дієва. На жаль, ми не чули жодних заяв у цих контактах з Києва, тому ми не знаємо, чи готовий Київ, чи ні.
І знов маніпуляція. Адже конкретні дати й терміни перемир’я – це вже умова з боку росії. Це підкреслюють і американські партнери.
Теммі Брюс, речниця Держдепартаменту США:
Якщо це справді гуманітарні зобов'язання, то навіщо чекати 10 днів? І річ не у тому, що просять президент США та держсекретар, а в тому, що нам потрібні реальні дії, які покажуть, що ці сторони, особливо путін, серйозно налаштовані зупинити кровопролиття.
Вірити діям ворога, а не його словам – закликають і військовослужбовці. Бо вже мають досвід оголошеного путіним перемир’я на Великдень, яке геть не відчувалося на лінії бойового зіткнення.
Андрій Іванов (позивний "Прокурор"), командир батальйону безпілотних систем 30 ОМБр:
Стоїмо на Бахмутському напрямку, не відчули ми якогось перемир'я. У нас бойова робота. З нашого боку вона була на стримання дій агресивних з боку супротивника у ці дні умовного перемир'я. Були намагання висуватися на передові позиції наших військ з боку військ супротивника малими піхотними групами. Успіху не мали, відійшли.
Юрій Федоренко, командир 429 окремого полку безпілотних систем "Ахіллес":
Полк "Ахіллес" виконує завдання на Куп'янському відтинку. Перемир'я не відчувалося ніяким чином. Безпілотники противника продовжували бути в повітрі, за винятком того, що не летіли керовані авіабомби. Так, це маємо констатувати. Обстрілів керованими авіабомбами не було. Але після завершення умовного перемир'я, яке було оголошено в односторонньому порядку, противник викинув ту всю норму, яка була накопичена.
Інформаційною операцією з боку кремля назвав великоднє перемир’я екскомандувач армією США у Європі Бен Ходжес. В інтервʼю спецпроєкту Інтера "Червоні лінії" наголосив: путін розуміє лише мову примусу.
Бен Ходжес, командувач армією США у Європі (2014-2018):
Звісно, ніхто не вірить, що росіяни коли-небудь виконуватимуть будь-яке перемир’я, якщо їх не змусити. Тож це була чиста інформаційна операція з боку кремля. Звісно, ми побачили, що були повідомлення про російські удари по українських позиціях в містах одразу після цього. Тож це була повна інформаційна операція, яка, думаю, була спрямована на те, щоб, можливо, привернути увагу Білого дому або якось показати, що вони дотримуються перемир’я.
На пропозиції більш тривалого перемир’я в росії миттєво знаходять чергові контраргументи. Мовляв, тривалу тишу на фронті нікому контролювати!
На всей линии соприкосновения необходимо для того, чтобы это перемирие сработало и достигло своей цели, необходимо обеспечить чёткий повседневный объективный транспарентный мониторинг того, кто и как себя ведёт. Мы не видим возможностей честного мониторинга для честного соблюдения этого перемирия.
Олексій Гетьман, ветеран російсько-української війни, військовий аналітик:
Неможливо контролювати? Та нема питань. Ми пропонували привести спостерігачів чи точніше миротворців, які б знаходились поблизу лінії зіткнення, і вони б дивилися. Ми пропонували, ну, це неприпустимо для російської сторони. Давайте зробимо повітряний контроль. Ми пропонували. Є згода європейських країн контролювати повітря. Є супутники, і можливо з космосу це фіксувати, побачити, хто що стріляє, і хто рухається.
Коли дипломати говорять, зброя повинна мовчати. На цьому вчергове наголосили в адміністрації Трампа.
Кіт Келлог, спеціальний посланник президента США в Україні:
Президент США хоче постійного всеохопного припинення вогню у морі, повітрі та наземній інфраструктурі щонайменше на 30 днів, а потім ми можемо продовжити цей термін. І якщо подивитися на все, з чим готові співпрацювати українці, то тепер справа за росіянами, за путіним. Я думаю, що ми близькі.
Ніна Коломієць, кореспондентка:
Позиція США щодо перемир’я, співзвучна із позицією України, може стати ключовою константою у формулі мирних перемовин. І росії підтасувати її чи змінити – стає усе складніше. Відтак тривале й безумовне перемир’я може стати передумовою для вирішення головної задачі – припинення війни в Україні й встановлення сталого миру.