В Ивано-Франковске прошел конкурс традиционной рождественской атрибутики [ Редагувати ]
Дідухи, вінки та солом'яні павуки - на Прикарпатті відбувся традиційний конкурс різдвяної атрибутики. До Івано-Франківська з'їхалися понад 20 народних умільців. Експонати можна не лише побачити, а й придбати. Дедалі більше прикарпатців на різдвяні свята прикрашають оселю не лише ялинкою, а й народними оберегами.
Постійна учасниця конкурсу різдвяної атрибутики Ганна Розсипайло щороку дивує журі своїми неординарними композиціями. Цього разу зробила дідуха - у людський зріст і посіла почесне друге місце.
Дідух, розповідає бабуся, символізує життя і добробут. Без нього у її родині на Святий вечір за стіл не сідають.
Ганна Розсипайло майстриня:
- Перший раз заносять сіно, під стіл. Потім цього дідуха, потім сідають всі до вечері. Ці традиції в нашому селі від давен-давен. Ще мої батьки, то шо мені сказали, так і я пам'ятаю.
Пшениця, жито, льон і цілющі трави. З них плетуть дідухів на Покутті. Після Водохреща його вимолочують і... спалюють.
Любов Плетенко, майстриня:
- Ми можемо все зерно спалити. А оті всі трави і квіти, які є потрібнити і з того запарювати чай. Воно йде та як для зцілення душі і тіла людини.
У кожному краї - свої різдвяні атрибути і символи. У гірському селі пані Люби - більше традиційні обереги. Їх плетуть із льону - аби в сім'ї народжувалися красиві діти. Та маку - аби в сім'ї був спокій. А жито - означає життя.
Любов Чічак, завклубом села Небилів Рожнятівського району:
- В нас на коляду, на святий вечір вивішуються такі обереги на хату, щоб відлякувати злих духів.
Обласний конкурс різдвяної атрибутики відбувається вже 5-й рік поспіль. Авторів кращих робіт відзначили дипломами. Пізніше обіцяють виплатити і грошові премії. А оригінальні композиції милуватимуть око іванофранківців аж до завершення різдвяних свят.
Ольга Соколовська, Ольга Вихованська Андрій Пришляк "Новини" ТК "Інтер", Івано-Франківськ.