У Великій Британії агітують за вихід з Євросоюзу [ Редагувати ]
Піти чи залишитися? Велика Британія опинилася на роздоріжжі вже влітку тут може відбутися референдум щодо безпрецедентного рішення виходу зі складу ЄС. Які настрої у простих людей і що роблять політики, щоб їх переконати - знають наші кореспонденти.
Ласкаво просимо до Клактону-он-Сі, найбільш євроскептичного міста в Англії. Цей курортний рай нині зазнає кризи. Населення старіє, робочий клас убожіє. Саме цей регіон обрав до британського парламенту єдиного депутата від праворадикальної Партії незалежності Великої Британії.
"Я не вірю, що залишатися в Європі вигідно, вони з нас просто насміхаються. Керують собі зі свого Брюсселя, а моя країна навіть не владна над своїми законами", - говорить Фред Варлі, пенсіонер.
"Забудьте про будь-які переговори, з Європи треба йти. Треба самостійно жити, як жили віками", - говорить Енді Сміт, кур'єр.
Для виходу у Британії навіть термін придумали - Брексіт. Щоби не допустити цього - прем'єр Кемерон їздить сусідніми країнами, і переконує їх прийняти новий договір між Лондоном та Брюсселем. Це особливі умови для Сполученого Королівства, без подальшої інтеграції, без пільг для трудових мігрантів і без переходу на євровалюту.
"Насправді це лише слова, а не трансформація відносин між Британією та ЄС. Маленькі поступки. Питання в тому, чи продасть їх Кемерон людям як великі досягнення", - говорить Джон Спрінгфорд, аналітик Центру європейських реформ.
Кампанії За і Проти йдуть повним ходом. Поборники цілісності Євросоюзу говорять про сильну економіку. Майже половина британського експорту йде в ЄС. І від Брексіту казна таки багато втратить.
"Люди насправді не дуже обізнані у тому, як функціонує ЄС, які блага Союз приносить їм та їхнім родинам. Це прості речі - робочі місця, нижчі ціни, вищі зарплати", - говорить Джеймс Макгрорі, представник руху "Британія сильніша в ЄС".
Соцопитування кажуть - битва буде не на жарт. Зараз 52 відсотки опитаних хочуть залишитися, а 48 вийти зі складу. І якщо останні переважать - на Європу чекає неприємний прецедент.