Верховная Рада побила рекорд принятых законов за день [ Редагувати ]

Депутаты смогли принять сразу несколько решений, которые откладывали еще с июня. Сначала - судебную реформу, потом пенсионную, а потом заговорили о Донбассе и понеслось.
Десятки оскорблений, сотни обвинений, дымовая шашка, драки - и в зале пленарных заседаний, и на улице перед парламентом.
В итоге случилось даже по-настоящему немыслимое для нынешней Верховной Рады - депутаты смогли принять аж два закона в пятницу!
Еще раз повторю - в пятницу! В день, когда большинство из них традиционно прогуливает работу.
Почему эта пятница стала не только страстной, но и результативной? И как сами народные избранники оценивают вот такую буйную работоспособность - выясняла моя коллега Екатерина Лысенко.
То, на чем коалиция могла пиариться месяцами - растворилось за дымовой завесой.
Они спокойно начинали сессионную неделю - перед этим пройдя испытание тысячами поправок к судебной реформе:
"Багато депутатів вирішили, що більш ефективно проводити час за межами залу, коли ти приходиш в зал і розумієш, що ти ні на що не впливаєш - буде ця поправка - не буде. Аж до останнього моменту жодна поправка не була врахована", - говорит Андрей Вадатурский, народный депутат, Блок Петра Порошенко.
"Розгляд і сам закон про так звану судову реформу, де вносяться зміни до 20 законодавчих актів та 4 кодексів - це є приклад того, як повертаються в життя ганебні норми ганебного впливу прокуратури на судовий прцес і повна непрозорість судового процесу в країні", - говорит Олег Березюк, народный депутат, "Самопомич".
"Ми прийняли найдовший законопроект в історії українського парламенту", - говорит Андрей Парубий, председатель Верховной Рады Украины.
Дальше - больше. Вторник - стал ударным днем. Следом за судебной реформой - депутаты принялись за пенсионную.
"Ми готові працювати без перерви, і вночі, поки пенсійна реформа не буде прийнята", - говорит Максим Бурбак, народный депутат, "Народный фронт".
Уже к вечеру привычная картинка полупустого зала - сменилась на иную, стройные депутатские ряды. Заметно, что под куполом - спорили и убеждали.
"Це відповідальне рішення дасть можливість вже в жовтні місяці не менше ніж 9 мільйонів пенсіонерів підвищити пенсії так, як ми і обіцяли, буде встановлена справедлива система, буде ліквідована урівнялівка, буде ліквідоване оподаткування пенсій", - говорит Владимир Гройсман, премьер-министр Украины.
Заметно нервничал и спикер - опасаясь нехватки голосов.
"Через 3 хвилини - голосування, прошу всіх входити в зал".
Но уже через три минуты - в зале появились другие эмоции, когда на табло засветился результат.
Нардепам есть чем гордиться - минимальную пенсию они подняли на целых 140 гривен, правда, на заслуженный отдых придется выходить позже:
"Якщо у тебе наприклад першого січня 18 року 60 років, а стажу тільки 23 - то ти будеш 2 роки, до 62 тимчасову допомогу отримувати від держави, це за рахунок державного бюджету, а не за рахунок пенсійного фонду", - говорит Людмила Денисова, народный депутат, глава комитета ВР по вопросам социальной политики.
"В нас фактично на одного працюючого є один пенсіонер, тому якби ми не намагалися наповнити пенсійний фонд - його можна наповнити тільки за рахунок або зменшення кількості пенсіонерів, тобто збільшення песнійного віку, або збільшення податків, от і все", - говорит Ольга Червакова, народный депутат, Блок Петра Порошенко.
Две фракции - "Батькивщина" и "Оппозиционный блок" - пенсионную реформу намерены оспаривать. И параллельно готовятся идти в Конституционный суд.
"Це називається підвищення страхового стажу, але в дійсності - пенсійного віку, це позбавлення цілого ряду категорій наших громадян на пенсію взагалі, ми вважаємо, що це не реформа, сам зміст ми вважаємо неконституційним", - говорит Николай Скорик, народный депутат, "Оппозиционный блок".
"З наступного року на 10 років буде піднятий страховий стаж, і кожного року він буде підніматися ще на рік, друге - коефіцієнт нарахування пенсії зменшений з 1,35 до 1, третє - звичано, це ті люди, які мають пільговий вихід на песнію, це досить великий спектр людей - починаючи від освятян закінчуючи медиками вони будуть позбавлені цього права", - говорит Вадим Ивченко, народный депутат, "Батькивщина".
Но и даже о пенсионной реформе - не было у депутатов времени поспорить. Ведь в Раде, как неотложный, появился законопроект о реинтеграции Донбасса и документ, который продлевает особый статус отдельных территорий. Вот тут трибуну и зашатало.
"Я звертаюсь до колег із Самопомічі: я в Мінську не боюсь бойовиків, вас я тим більше не боюся, на місце сіли", - говорит Ирина Геращенко, вице-спикер Верховной Рады Украины.
"Самопомич", "Батькивщина" и свободовцы вмиг взяли трибуну в осаду.
"Колеги, я прошу зупинити бійку в залі, зупиніться, я оголошую перерву за правом голови і прошу глів фракцій зайти до мене в кабінет".
Сменив настроение и галстуки - к законам вернулись сегодня. Утром, после ночи торгов - трибуну оккупировали уже нардепы из БПП. Народный фронт - одной рукой за, другой - против. В итоге - пункт о минских соглашениях из документа исчез.
"На вимогу Народного Фронту із законопроекту було вилучено усі посилання на Мінські домовленості, без наших голосів цей закон не пройде", - говорит Максим Бурбак, народный депутат, "Народный фронт".
"Хочу наголосити, це той закон, який передбачає визнання Росії агресором рівнем закону", - говорит Андрей Парубий, председатель Верховной Рады Украины.
"Країна-агресор, яка визнана нашим законодавством, не може брати участь в будь-яких миротворчіх заходах", - говорит Александр Турчинов, секретарь СНБО.
"Колеги, заспокойтель, сядьте на місце".
В зале - было уже неспокойно - у трибуны толкались, а в туалете - дымило!
А потом клубы дыма разошлись по всему парламенту. Шашку зажгли прямо в сессионном зале! По голове получил Семенченко, а признался - во всем Левченко.
"Я би цей парламент спалив, щоб він не робив те, що він робить, ті антиконституційні речі. Тому так - я ту шашку запалив і запалю ще багато разів", - говорит Юрий Левченко, народный депутат, "Свобода".
Но в итоге два закона приняты. Нардепы продлили особый статус для Донбасса и поддержали закон о реинтеграции. Россия - признана агрессором, АТО - называется самообороной, ответственный за все - объединенный штаб.
"Це дало нам можливість відповідно до 51 статті статуту ООН вказати всьому світові і Росії в тому числі, що ми самообороняємось, ми не вступаємо в війну, ми ні на кого не нападаємо, ми не оголошуємо війни, ми обороняємо суверенітет України, це означає, що нам можна доручати зброю, що до нас можна заводити цю мирну місію", - говорит Ирина Луценко, народный депутат, Блок Петра Порошенко.
"Що толку, що в десятий раз назвали Росію агресором? Що, це поверне території людей? Абсолютно пуста декларація, яка не дає механізму повернення людей, і тому ми за це не голосували, це є втілення політичних амбіції радикальних партій і всіх того гатунку, які цей закон створювали, але це не має жодного спільного з тим, щоб відновити територіальну цілісність, там немає механізмів", - говорит Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок".
Правда, закон о реинтеграции принят в первом чтении - до второго его будут менять: подбирать формулировки и акценты. Но ради этого документа депутаты в пятницу - пришли в сессионный зал, чего в Раде годами не наблюдалось. И ко второму чтению мобилизации - будет не меньше. И, судя по настроениям - шашек тоже.