У Харкові геодезисти й аерокриміналісти фіксують наслідки воєнних злочинів [ Редагувати ]
Наслідки воєнних злочинів на місцях прильотів у Харкові фіксують геодезисти та аерокриміналісти. За допомогою сучасних технологій: лазерного сканера та аеровідеограм фахівці створюють детальну тривимірну модель понівечених будівель. Що далі робитимуть з цими матеріалами - розкаже Світлана Шекера.
Ракетний удар по будівлі торговельно-офісного центру на Салтівці росіяни завдали 1-го вересня.
Дмитро Яциченко, начальник відділу Харківської обласної прокуратури:
На цьому місці російськими військовими задано ракетного удару по торгово-офісному приміщенню, через деякий час завдано повторного удару, внаслідок якого травмовано велику кількість осіб, та навіть медичний працівник помер надалі в лікарні. За попередніми даними, застосовувалась ракета "Іскандер".
Нині коли вже немає загрози повторних ударів, а комунальники розчистили підходи, до будівлі прийшли експерти, щоби зафіксувати результати воєнного злочину. У небо підіймають дрон.
Василь Білоус, аерокриміналіст:
Я буду забезпечувати аерозйомку, вона полягатиме у виконанні декількох тисяч аерознімків і декількох десятків аеровідеограм, щоб потім об'єднати ці матеріали й зробити цифрову трансформацію, тобто виготовити цифрову модель цієї будівлі з сантиметровою точністю на точній геодезичній основі, яка дозволить провести низку експертиз.
Безпілотник побачить все, до чого не дотягнеться людина.
Ми зараз робимо напівобліт такий. Я перейду в режим відео, і ми з вами робимо зараз обліт цієї будівлі, плавно, роздільна здатність 4К на 50 кадрів в секунду. Ми з такої відеограми можемо потім на стоп-кадрі виготовити декілька тисяч фотознімків повітряних, з яких побудувати 3D-модель.
Одночасно фахівці вмикають лазерний сканер на землі.
Віталій Головачов, фахівець навігаційного геодезичного центру:
Коли ви натискаєте кнопку, відправляється промінь світла, фіксується час, за який він відправився і повернувся, і таким чином ви дізнаєтесь, яка відстань від приладу до певного об'єкта, він робить таких 2 млн вимірів в секунду, тобто за одну секунду ви отримуєте 2 млн точок, і таким чином він обертається навколо себе, і в 360° повністю знімає все, що він бачить навколо себе.
З мільйонів точок поступово промальовується зображення всієї будівлі, деталізоване до найменших ліній.
Віталій Головачов, фахівець навігаційного геодезичного центру:
Нам важливо зафіксувати будівлю в тому стані, в первинному, яка вона залишилась після прильоту, потім пройде там місяць, рік і так далі, ми змогли будь-який час до нього повернутись і не впустити жодної деталі. Ми можемо побудувати повністю тривимірну модель цього об'єкта, і таким чином також робити певний аналіз, наприклад, звідки прилетіло, на яку відстань був розліт, як постраждала будівля, чи вона взагалі може бути реконструйована.
Після фіксації інформацію оброблятимуть, щоб отримати максимально деталізовану модель будівлі та навколишньої розв'язки.
Олександр Єфименко, декан механічного факультету Харківського національного автодорожнього університету:
Ми створимо робочу групу, яка буде аналізувати дане зображення, яка буде створювати 3D-модель, зшивати протягом там двох-трьох тижнів, а потім залежно від того, для чого це буде використовуватися надалі, ми передаємо цю інформацію або криміналістам, або прокуратурі, або архітекторам.
Надалі, кажуть експерти, добре було б мати такі цифрові копії усіх архітектурних пам'яток Харкова.
Василь Білоус, аерокриміналіст:
Щоб їх легше було відбудовувати, так, за прикладом Дрездена або Варшави, за результатами Другої світової війни, завдяки чисельним фотознімкам, які виготовлялися аматорами й професіоналами, будівель, вони відновлені з точністю до міліметрів.