Зниклі безвісти та полонені: за яких умов можливе швидке повернення воїнів та цивільних [ Редагувати ]
Як пришвидшити процес повернення додому полонених бійців та цивільних заручників кремля? Відповідь у Києві шукали учасники конференції з нагоди 3-річчя роботи Координаційного штабу з питань поводження з полоненими.
Представники штабу наголошують: провели вже 62 обміни, визволивши з російської неволі понад 4 тисячі людей. Детальніше про підсумки роботи підрозділу Головного управління розвідки - Роман Барашев.
Богдан Охріменко, керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
На цих роботах ви можете побачити сльози радості, посмішки, але разом з тим тут є і біль, і розпач.
Ці світлини - лише миті зафіксованих страждань полонених у російських тюрмах. Свідчення тяжких катувань українців у неволі. Один із важелів юридичного тиску на країну-агресорку.
Богдан Охріменко, керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
Зафіксовано стан, в якому повернувся військовослужбовець. Це фото з обміну 31 травня 2024 року. Наступний обмін, який відбувся через місяць, хлопці, які поверталися, були в трошечки кращому вигляді, ніж цей військовослужбовець. росіяни були змушені покращити харчування та умови утримання хоч трішечки для полонених. Ці фотографії долучаються до кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, які чинить рф стосовно наших полонених-оборонців. Ті умови, в яких перебувають українці в російських катівнях, не відповідають жодній європейській конвенції.
Повертається все більше людей з досвідом полону 2 і більше років. Це дуже специфічні стани, дуже специфічні історії.
Дмитро захищав "Азовсталь" у Маріуполі. У російському полоні пробув кілька місяців. Наголошує: колишні бранці після повернення потребують психологічної допомоги.
Дмитро Андрющенко, звільнений з полону:
Я не так багато пробув у полоні. А бійці, які повертаються зараз, через 2-3 роки, у них психіка більш зламана. Їх настільки вже там залякують, б’ють, закатовують, що вони не хочуть повертатися на військову службу. Шукають своє місце у цивільному житті, а у цивільному житті на них дивляться як на яких-то не таких. Підприємці, комерсанти, бізнеси повинні розуміти, що їхні компанії, магазини існують тільки завдяки тому, що тільки завдяки цим людям існує ця держава.
Звільнених із неволі українців часто з місця обміну везуть до лікарень, розповідають представники Координаційного штабу. На наших очах штабний автопарк "швидких" поповнюється ще однією машиною - це допомога меценатів від спорту.
Андрій Юсов, речник Головного управління розвідки Міністерства оборони України:
Під час кожного обміну є люди, які потребують транспортування спецтехнікою. І під час попереднього обміну було кілька десятків важко хворих і важкопоранених, такі автомобілі є вкрай необхідні, як і фаховий персонал, який у нас є.
Нагальні проблеми реабілітації та соціалізації колишніх бранців, захист дітей, викрадених і депортованих в росію: учасники конференції, присвяченої третій річниці роботи Координаційного штабу з питань поводження з полоненими, порушують безліч важливих питань.
Аміна Іванченко, дружина військовополоненого, засновниця громадської організації:
Ми боремося за хлопців з 80 бригади, які зникли безвісти або були захоплені в полон. У нас перший результат - позавчора звільнено було 2-х воїнів "80-ки", нашу бригаду не звільняли понад 2 роки.
Чоловік Аміни в російському полоні вже півтора року. Про нього жінка довідується в тих, кого вже вдалося визволити.
Аміна Іванченко, дружина військовополоненого, засновниця громадської організації:
Він розповідав, що він точно знає, що я буду його чекати, що я вигризу його, казав, що він витримав заради мене. Тому в мене немає варіантів, я не можу сісти й себе жаліти, я мушу за нього боротись.
Доки тривають перемовини щодо наступних обмінів, фахівці Координаційного штабу працюють і з родинами полонених.
Кирило Буданов, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України:
Створили розгалужену мережу допомоги родинам, покриває всі регіони України. У штабі працює система, яка збирає дані про наших оборонців та цивільних. Агресор утримує сотні наших цивільних в таких же нелюдських умовах, як і військовополонених.
За 3 роки роботи Координаційний штаб у взаємодії зі Збройними силами України, СБУ та іншими державними структурами провів 62 обміни, повернув додому з російських в'язниць понад 4 тисячі військовиків і цивільних.
Володимир Зеленський, Президент України:
Цієї середи у нас була дуже позитивна новина. Нам вдалося повернути додому з російського полону ще 197 наших людей. Вже більше 4 тисяч людей повернули. І повернемо всіх. Зараз, коли ми говоримо з американською стороною, як завершити війну, ми говоримо про звільнення полонених, як один із перших ключових кроків.
Ось кадри того обміну, про який розповідає Глава держави. Рідний поріг переступили 197 воїнів ЗСУ, нацгвардійців і прикордонників. Керівник Офісу Президента згадує, якими були одні з найгучніших операцій зі звільнення наших героїв.
Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента України:
Обмін державного злочинця, зрадника Медведчука. Практично добу велика команда працювала в 4-х точках світу - в Туреччині, в Україні, Саудівській Аравії, Польщі. Це обмін, коли нам вдалося повернути 5-х наших командирів "Азову", за яких боролися декілька місяців. Ми боремося за кожного українця і не залишаємо своїх.
І тепер одна з головних вимог України - перемир’я можливе лише за умови обміну полонених у форматі "всіх на всіх".
Андрій Юсов, речник Головного управління розвідки Міністерства оборони України:
Женевські конвенції передбачають повернення полонених після завершення бойових дій. Україна не чекає, повертає сьогодні.