Територія розміром у чотири Бельгії: як і чим розміновують Україну [ Редагувати ]
135 тисяч квадратних кілометрів. Такою є площа замінованих територій в Україні за даними Національної платформи протимінної діяльності. Це як чотири Бельгії. Для очищення від вибухонебезпечних предметів потрібні й люди, й техніка. Як у цьому допомагає співпраця держави з приватним бізнесом - дізнався Анатолій Журавльов.
Можемо керувати системою обладнання навісного, яке додається до певних задач. Також можемо керувати обертами двигуна...
Сергій розповідає про особливості роботи з машиною механізованого розмінування GCS-200. Він - оператор роботизованого комплексу майже рік. Протягом цього часу неодноразово виконував завдання з очищення території Київщини від вибухонебезпечних предметів.
Сергій Шевцов, оператор машини механізованого розмінування GCS-200:
За годину проходить півтори тисячі квадратних метрів, підготовлює поверхню для розмінування, швидкість її сягає від 0,8 метра за хвилину до 8 метрів за хвилину. Навісне обладнання може бути як з тралом молоткового типу, так і фризовий трал.
Серед користувачів таких машин - рятувальники. У Державній службі з надзвичайних ситуацій зазначають: техніка добре зарекомендувала себе у роботі не лише на Київщині.
Сергій Олійник, заступник директора департаменту із заходів протимінної діяльності ДСНС України:
Задіюються нашими механізованими підрозділами на деокупованих територіях України, розміновуються сільськогосподарські поля. На сьогодні залучаємо їх майже на всій лінії, тому дуже потужний комплекс.
І що головне - безпечний. Адже оператори виконують розмінування дистанційно. Допомагає система камер, встановлених на машинах.
Сергій Шевцов, оператор машини механізованого розмінування GCS-200:
Відстань, на яких вона працює з пультом - десь кілометр. Система камер - їх чотири. Одна знаходиться посередині, центральна, є допоміжні бокові та ззаду є камера заднього ходу.
Роботизованих комплексів GCS-200 нині в Україні - 66. Як і будь-яка техніка, а тим паче та, що взаємодіє з вибухонебезпечними предметами, вона потребує якісного обслуговування. Тож сьогодні відбулося відкриття першого українського сервісного центру, завдяки якому ці машини можна буде ще оперативніше ремонтувати.
Дмитро Салімонов, генеральний директор українського представництва компанії-виробника машин механізованого розмінування:
Вони повинні завжди бути в полі та розміновувати, приносити результат і бути ефективними. Тому саме цей воркшоп - це наші технічні спеціалісти, які зможуть надавати технічну допомогу. У цьому сервісному центрі є запас деталей, технічних спеціалістів, досвіду роботи. Другим етапом ми розглядаємо виробництво певних запасних частин в Україні для того, щоб ще швидше доставляти їх нашим клієнтам.
Загалом в Україні майже 90 приватних та державних організацій з протимінної діяльності - зазначають в Міністерстві економіки. У планах урядовців - сформувати такі умови, щоби фахівців з розмінування ставало більше.
Ігор Безкаравайний, заступник міністра економіки України:
Історично так складається, що протимінна діяльність і розмінування загалом зав'язане на донорів, на міжнародну підтримку, на безповоротну гуманітарну допомогу. У нашому випадку ми хочемо трошки змінити цей підхід і зробити сферу традиційно непривабливу для інвестицій - привабливою. Тобто ми хочемо інвестувати в гуманітарне розмінування і переходити від донорської підтримки до умовного фінансового зобов'язання двох сторін.
Велика війна триває, а масштаби забруднення вибухонебезпечними предметами українських територій чи не найбільші у світі. Тож потреба у виробниках спеціалізованої техніки та фахівцях з розмінування буде зберігатися, упевнені урядовці. За найпозитивніших нині прогнозів, на повне очищення землі можуть піти десятки років.