росія хоче захопити Суми та Сумську область заради буферної зони, - ISW [ Редагувати ]

Російське керівництво може розглядати можливість наступу на місто Суми та частину Сумської області, однак здійснити такий план найближчим часом буде вкрай важко. Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики припускають, що візит володимира путіна до Курської області 20 травня міг мати на меті створення політичного підґрунтя для подальших зазіхань на українську територію. Зокрема, під час зустрічі з місцевими чиновниками очільник Глушковського району Павло Золотарьов запропонував створити «буферну зону» на території Сумської області, заявивши, що росія має захопити принаймні Суми.
На думку ISW, така заява могла бути заздалегідь скоординованою, щоб путін виглядав як лідер, який прислухається до ініціатив з регіонів. У звіті також зазначено, що це частина ширшої стратегії Кремля, яка передбачає використання потенційних територіальних здобутків як важелів тиску на Україну під час майбутніх перемовин.
Аналітики нагадали, що схожі тези озвучувала й російська делегація під час переговорів у Стамбулі 16 травня, коли прозвучала погроза про можливе захоплення Сумської області для створення так званої «зони безпеки».
Попри риторику Москви, ISW вважає, що російські війська не здатні швидко захопити Суми, з огляду на їхню нездатність протягом останніх років встановити контроль навіть над меншими населеними пунктами. Так, із липня 2022 року, після захоплення Лисичанська, рф не вдалося окупувати жодного українського міста з населенням понад 100 тисяч осіб.
Згідно з оцінками ISW, на Сумському напрямку діють підрозділи 18-ї та 72-ї мотострілецьких дивізій, а також елементи 83-ї десантної бригади і кілька полків із мобілізаційного резерву. Проте цих сил недостатньо для захоплення обласного центру з довоєнним населенням понад 250 тисяч осіб.
Також зазначається, що навіть захоплення Лисичанська у 2022 році відбулося внаслідок повільного й виснажливого наступу, а не ефективної операції, що ще раз підтверджує обмежені можливості російської армії.
У Генеральному штабі ЗСУ, тим часом, повідомили, що українські військові продовжують активні бойові дії в Курській області, попри заяви Кремля про нібито повне витіснення Сил оборони з регіону.