Кембридж заговорив українською [ Редагувати ]
Найвідоміший навчальний заклад світу - Кембридж заговорив українською. Тут відкрили курс, де вивчатимуть українську культуру та літературу. Все сталося у дні, коли "Британський Кембриджський університет" відзначає 800-от-річчя від дня заснування. За таку багату історію йому є чим похвалитися - випускниками Кембриджа свого часу були Ісаак Ньютон та Чарльз Дарвін. Саме студенти цього навчального закладу найчастіше ставали Нобелівськими лауреатами. Хто-зна, можливо хтось із тих, хто почне вивчати українську у Кембриджі - колись теж прославиться науковими здобутками світового значення. Принаймні, такі сподівання є у викладачів закладу. Ними вони поділилися із нашим кореспондентом в Британії - Ганною Гороженко:
800-ліття Кембриджського університету у Великій Британії пишно відзначається. А тим часом у навчальному закладі впроваджують нові предмети - серед них українська мова, література та культура. Тепер британські студенти вивчатимуть і Котляревського, і Андруховича.
У Роял Альберт Холл у Лондоні вишикувалася черга. В ній люди стоять годинами, аби потрапити на святкове дійство на честь ювілею Кембріджського університету. В черзі й звичайні британці, й меценати, що фінансово підтримують один з найдавніших університетів світу.
У Великій Британії черги вдивовижу. Однак всі ці люди прагнуть потрапити на концерт, присвячений 800-літтю Кембриджа. Майже всі вони випускники цього ВИШу. Він вважається найкращим серед британських університетів. До речі, 83 його випускники стали нобелівськими лауреатами - і цей рекорд не побив ще жоден вищий навчальний заклад світу.
Відзначати ювілей у Великій Британії будуть кілька місяців. Організатори святкувань влаштовують концерти, звані вечори, спортивні змагання - і все це на честь Кембриджа.
Джеремі Сандерс, голова комітету з організації святкувань 800-літнього ювілею університету Кембріджа:
- Відбудеться чотири великих заходи зі святкування ювілею університету. Три з них пройдуть у Кембриджі. Це такі, як світлові шоу та концерти. Всі вони мають відтворити у різних формах історію Кембріджа. Усі наші заходи є в інтернеті на нашому веб-сайті. Таким чином ми прагнемо показати - Кембридж відкритий для світу.
Кембридж не є університетом у класичному вигляді. Це ціле місто, в різних кварталах якого розташовані три десятки коледжів. І у кожного - своя спеціалізація. Студентські кампуси облаштовані на території коледжів - в приміщеннях, зведених кілька століть тому. Кожен коледж відокремлений стіною - в них свій статут і свої традиції. Та всі заклади об'єднані в один університет - із загальною навчальною програмою і обов'язковими предметами.
Кембридж завжди змагався із ще одним британським університетом - Оксфордом, який заснований раніше. Це далекого 1209-го року Кембриджський навчальний заклад відкрили студеї та професори, що втекли з Оксфорда через сутички з місцевими мешканцями. Та попри це саме університет Кембриджа останні кілька століть вважають кращим серед британських ВИШІВ.
У професора-словяніста Саймона Френкліна була мрія - відкрити в Кембриджі український курс. Російський тут існує вже понад півстоліття. Найулюбленіша тема Саймона - Київська Русь. Про цю епоху він може говорити годинами. Мрія викладача здійснилась - у 800-тий рік існування Кембриджського університету. Тут відкрили обов'язковий курс із вивчення української мови, культури та літератури.
Саймон Френклін, перший декан кафедри української мови, директор школи мистецтв та гуманітарних наук у Кембріджі:
- Я удивился в приятном смысле когда читал первые студенческие работы по литературе. Хотя они не знают Украину, к литературе есть уже пристрастие, если не страсть. К литературному анализу они привыкли.. вполне интересные и научные и тонкие нюансированные сочинения были об украинской литературе всех периодов - от начала 19 века до современности.
Емма Віддіс - новий декан українського курсу. Вона пояснює - за правилами університету у Кембриджі випускники гуманітарних факультетів мають бездоганно знати дві мови. Студентам на вибір пропонують 9 європейський мов - тепер серед них й українська. І як не дивно, за таку екзотику частіше беруться студенти, що народилися у Британії.
Емма Віддіс, декан українського курсу:
- И вот большинство наших студентов - англичане. Так как мы государственный университет. Значит это англичане, которые изучают и русский, может быть, и потом украинский. Но это не обязательно.
Британець Адам Льюїс - один з 14-ти студентів, які вивчають українську мову. Його улюблені українські письменники - Шевченко та Андрухович. Їх він читав в оригіналі.
Адам Льюїс, студент українського курсу у Кембріджі:
- Спочатку я вивчав російську мову, читав дуже багато літератури російською, але захотів вивчати більше словянських мов. Вивчаючи українську я збільшив свої знання цього регіону, зміг читати книги українською. Мені цікаво вивчати цю культуру, історію.
- Чи могли б ви щось сказати українською?
- Так трошки говорю по-українськи. Я був в Києві та Одесі. Одеса- це дуже гарне місто, історичне також.
Ідея запровадити новий курс належала громадянину України Дмитрові Фірташу. Тривалий час меценат вів перемови з керівництвом Кембриджського університету, - аби українську мову та культуру почалИ вивчати в одномУ з найпрестижніших ВИШів світу. Тепер він й сам приїхав до Кембріджа, аби особисто зустрітися з викладачами кафедри словянських мов.
Дмитро Фірташ, меценат:
- Считаю, что важно, чтобы весь мир знал что такое Украина …Что бы в этом университете преподавался украинский язык, потому что это не просто украинский язык, это же и культурна Украины. Если вы заметили, то действительно сегодня очень много иностранцев не русскоязычных, а именно иностранцев-англичан пошли на этот курс и изучают английский и изучают украинский язык. То есть я считаю, что для Украины это очень важное событие и поэтому я рад, что это получилось и думаю, что это будет неплохо
Потрапити на навчання до Кембриджа не так вже й складно, - якщо рівень освіти достатньо високий. Тут значна квота для обдарованих студентів, вони навчаються безкоштовно. Щоправда, на охочого чекає чимало екзаменів та співбесіда із керівництвом факультету.
Навчатись у Кембриджі мріє більшість абітурієнтів світу, а ось отримати в ньому науковий ступінь - бажання, яке може здатися нездійсненним. Адже наукове звання тут слід заслужити. Минулої суботи доктором історичних наук став Аллан Брігхем. Він роздивляється фотографії з церемонії нагородження і показує газети зі своїми світлинами. Аллан - нині найвідоміший мешканець Кембриджа. Він уже 30 років працює двірником. У вільний від роботи час влаштовує безкоштовні екскурсії містом і пише наукові статті у найкращі історичні журнали світу.
Аллан Брігхем, доктор історичних наук, двірник:
- Я радію зі свого життя. Я двірник, я екскурсовод, я директор місцевого музею. Ця робота дає мені час для того, що я дійсно люблю. Мені вона подобається. Подобається спілкуватися з людьми. Робота двірника дає змогу бачити все місто - його головні вулиці, його двори. Мені справді подобається прибирати сміття з вулиць мого улюбленого міста.
Щоранку о четвертій годині Аллан одягає спецодяг, бере до рук мітлу й виходить на вулиці. Він любить своє місто і свій університет. Та попри вчений ступінь, роботу міняти не збирається. Пояснює просто - він щасливий бути єдиним у Кембриджі двірником-доктором наук.
Ганна Гороженко, Сергій Коваль, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер".