Оборонний саміт ЄС у Польщі: чого чекати Україні [ Редагувати ]
5 мільярдів євро на боєприпаси та нові пакети військової допомоги. Міністри оборони ЄС обговорюють підтримку України та зміцнення власної оборони. Саміт - неформальний, місце проведення - Варшава. Тетяна Логунова розкаже більше.
Європейський Союз оцінює власні сили в галузі оборони. Здатність європейських держав захистити себе та партнерів – головна тема зустрічі міністрів оборони Євросоюзу, що зібралися у Варшаві. ЄС не конкурує з НАТО та хоче стати сильнішим у його межах.
Владислав Косіняк-Камиш, міністр оборони Польщі:
Ми повинні ефективно захищати кордон Європейського Союзу не тільки від нелегальних мігрантів. Необхідні фортифікації, дрони та системи боротьби з безпілотниками для захисту території Польщі, для захисту території ЄС.
Андрюс Кубілюс, єврокомісар із питань оборони та космосу:
У нас є інструменти промислової політики та можливості залучити додаткові кошти. Це допоможе державам-членам реалізувати проєкти, які вони самі та НАТО вважають необхідними.
Стратегія в об’єднаної Європи є. Її детально прописали у так званій "Білій книзі" - комплексі оборонних програм Євросоюзу. Проєктів багато – від зміцнення військового потенціалу держав, що розташовані на зовнішніх кордонах ЄС, до максимальної підтримки України, яка у майбутньому стане членом союзу. Для реалізації потрібні масштабні інвестиції в оборону. І члени ЄС готові їх здійснювати.
Ханно Певкур, міністр оборони Естонії:
Ми очікуємо, що дедалі більше європейських держав збільшуватимуть витрати на оборону. Естонія готова довести їх до 5 відсотків від ВВП. Я чув, що Фінляндія згодна виділяти три відсотки. Німеччина та Данія оголосили масштабні інвестиції в оборону. Це мають робити всі. Мета зрозуміла, тепер рішення повинні ухвалити в столицях.
Антті Гяккянен, міністр оборони Фінляндії:
Зараз росія веде війну проти України. Але якщо ми не посилимо власну оборону, у довгостроковій перспективі вона стане загрозою для Європи. Можливо, через 3-5 років.
Військова допомога Україні – головний пункт порядку денного. Міністри оборони обговорюють пропозицію Брюсселя терміново виділити 5 мільярдів євро на закупівлю боєприпасів для українського війська. Йдеться про два мільйони снарядів, які потрібні на фронті вже зараз. Половину необхідних коштів уже зібрали.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки:
Ми повинні допомогти Україні якомога швидше. Президент Зеленський сказав, що їм необхідно щонайменше 5 мільярдів євро на боєприпаси. І я рада, що ми вже почули пропозиції від різних країн про готовність зробити свої внески. Фактично, ми вже маємо понад 50 відсотків від того, що потрібно. І я очікую подальшого прогресу сьогодні. Чим сильніші українці на полі бою, тим сильніші вони на переговорах.
На саміті у Варшаві обговорять і нові пакети військової допомоги. Про деякі з них імовірно оголосять одразу після завершення зустрічі.
Варшавські дискусії про підтримку України продовжаться вже за тиждень. У більш розширеному форматі. На 11 квітня заплановане чергове засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн". Головуватимуть Велика Британія та Німеччина. Представники Сполучених Штатів, за даними ЗМІ, вперше від часу створення групи у засіданні участі не братимуть. Пентагон цю інформацію поки не підтвердив.