Одна поїздка змінила все: Коцюбинське на Київщині стало частиною європейської родини [ Редагувати ]
Солідарність з Україною не лише на словах. Брюссельська комуна Волюве-Сен-П'єр, яка прийняла сотні українських біженців, тепер планує офіційно стати містом-побратимом Коцюбинського на Київщині. Як одна поїздка вплинула на долю двох громад - дивіться далі у нашому сюжеті.
Волюве-Сен-Пʼєр - одна з найбільш мальовничих комун Брюсселя. Заможний житловий район із 40 тисячами мешканців, широкою автономією, власною місцевою радою і мером. Від початку російського вторгнення у 2022 році тут приймають українців, які рятуються від війни. Синьо-жовтий прапор уже понад три роки майорить біля входу в мерію.
Бенуа Серекс, бургомістр Волюве-Сен-Пʼєр:
Ми дуже солідарні з Україною і прийняли понад 400 українців у наші сімʼї, ці біженці досі перебувають на нашій території. І ту солідарність, яку ми проявили тут, ми також хочемо передати Україні, підтримуючи мешканців громади, з якою плануємо встановити побратимство.
Невдовзі Волюве-Сен-Пʼєр побратається з містом Коцюбинським на Київщині. Меморандум уже підписали - лишилося пройти формальні рішення парламентів. Після цього міста зможуть обмінюватися досвідом. І українцям є чого повчитися у бельгійців, каже мер Коцюбинського.
Сергій Даніш, мер Коцюбинського:
Думаю, що будуть у нас і спортивні заходи, я думаю, що будуть у нас і наукові заходи. Я маю надію, що будуть у нас і якісь навчання в плані управління муніципалітетом, управління комунальними службами. Нам цікаво водоочищення, водовідведення. Ми будемо працювати й будемо просити передати нам досвід.
Дружба між містами почалася з однієї поїздки бельгійського політика в Україну. Жорж Даллемань, нині член Ради муніципалітету Волюве-Сен-П'єр, відкрив нашу країну для себе давно, під час роботи в організації "Лікарі без кордонів". Він побував тут понад 10 разів. А торік у листопаді завітав у Коцюбинське, де отримав дуже теплий прийом. Після повернення запропонував встановити побратимство.
Жорж Даллемань, член Ради муніципалітету Волюве-Сен-П'єр:
Я бачив людей, які проявляють величезну мужність, захищаючи свою свободу, а також нашу свободу тут. Ми маємо дуже багато чого в них повчитися і бути вдячними українцям. Саме тому я також хотів встановити цю дружбу між містами, бо я вірю, що українці заслуговують бути частиною родини Європейського Союзу, і що ми можемо навчатися одне в одного, можемо бути сильнішими разом.
Організувати поїздку в Коцюбинське Жоржу допомогла громадська організація "Promote Ukraine" з Брюсселя під час спільної гуманітарно-політичної місії в Україну. Очільниця організації каже, що насправді небагато бельгійських політиків їздять особисто під час війни в Україну, але саме це дозволяє їм глибше зрозуміти реальність.
Марта Барандій, голова ГО "Promote Ukraine":
Приїзд на місце, і знайомство з культурою, з людьми, з нашою музикою, з нашим духом, українським духом, я думаю, що це те, що не відпускає більше людину ніколи. Я дуже хотіла б, щоб більше українських міст ставали містами-побратимами в європейських містах, зокрема в Бельгії.
Коцюбинське та Волюве-Сен-Пʼєр планують перші спільні кроки. Бельгійці готові поділитися досвідом в очищенні води й навіть відрядити своїх експертів у Коцюбинське. Ще одна ідея налагодити звʼязки між школами для культурного обміну. Цього літа українських дітей планують запросити на відпочинок до Бельгії.