Що можна купити на 100 доларів у різних країнах світу [ Редагувати ]
Той, хто не заробляє, - однаково має витрачати і наповнювати "споживчий кошик" своєї родини. Що в нього може потрапити, якщо грошей обмаль?
"Подробиці тижня" провели "доларове дослідження" - в різних країнах світу наші кореспонденти витрачали одну і ту ж суму - 100 доларів. За кордоном ми купували одне й те саме (стандартний набір продуктів на тиждень, витрати на траспорт і зв'язок, плюс - відпочинок). Ми зумисно не робили цього в Україні, кожен, хто тут живе і без експериментів знає, що може купити за приблизно 850 гривень. З одного боку, враховуючи нинішній курс долара в Україні, - на "сотню" можна доволі непогано скупитися навіть попри зростання цін. Та є й - інший бік медалі. Отже, що таке "100 доларів" в Росії, Німеччині та Сполучених Штатах - матеріали наших журналістів із цих країн, а потім - знову повернемося до України:
100 доларів - багато це чи мало в російській столиці? Хто може про це знати краще домогосподарки? Йдемо до звичайної московської квартири - середньостатистичної родини.
Це - молоде подружжя. Чоловік працює журналістом, дружина - господарює вдома. Сторінку з нашим переліком харчів і засобів гігієни Настя проглядає за одну секунду. Нічого нового - це її стандартні покупки.
Анастасія Соловей, мешканка Москви:
Это не так уж и мало, но и не много для Москвы. Средняя зарплата в Москве - 30 000 рублей - в районе тысячи долларов.
Для чистоти експерименту йдемо не до супермаркетів, а у так звані, "соціальні" магазини. Шукаємо, де дешевше.
Анастасія Соловей, мешканка Москви:
Здравствуйте, будьте добры, палочку "Московской" колбаски. Затем батон. Конфеты шоколадные нужны. Килограмм, вкусные, вкусные.
Купуємо ще яблука, апельсини, молоко, сметану, печиво та пиво. Все. Майже півтори тисячі немає.
Купуємо засоби гігієни - мило, туалетний папір, шампунь та зубну пасту. Ще 400 рублів (приблизно 10 доларів) - на квиток у кінотеатр. Хоча б раз на тиждень московська родина має собі це дозволити. І наступну тисячу витрачено.
Анастасія Соловей, мешканка Москви:
Для Москвы - не такая уж большая сумма. Прошлись по магазинам, купили минимальный набор продуктов, купили проездной на метро на неделю. Зашли попить кофе, съесть блинчик в кафе. Не разгоняясь 500 рублей с человека. По большому счету, слишком мало.
За один такий шоп-тур Настя витратила 3 тисячі 200 рублів - тобто сотню доларів. Придбали все, що планували. Ще 300 рублів залишилося.
100 доларів у Росії - це приблизно 3 з половиною тисячі рублів. Тобто - 5-та частина середньої зарплати.
У Німеччині - на 100 доларів - нічого не купиш. Американську валюту треба спочатку поміняти на єдину європейську. Середній курс - 1,3. Тож на витрати маємо 75 євро.
Продовольчі та побутові товари - одна із вагомих статтей бюджету німців. За даними соцопитувань, кожна родина щомісяця залишає в супермаркетах більше чотирьохсот євро. А це - 5-та частина середньої зарплатні, яка в Німеччині становить 2 тисячі євро. Ми спробуємо купити мінімальний набір продуктів на 3-4 дні і перевірити - скільки він коштує. Йдемо до магазину для середнього класу - саме у таких зазвичай скуповується більшість німців. Беремо звичайні помідори, огірки та моркву - по 2 євро за півкілограма, а ще та кілограм картоплі - за півтора. Поруч лежать біологічно чисті овочі, втім вони коштуєть удвічі дорожче. Кладем у візок буханець чорного хліба та багет. У відділі фруктів зважуємо - кілограм яблук та апельсинів - їхня ціна однакова - по 2 євро за кілограмм. Далі - м'ясні ряди - кілограм свинини - за 6 євро - та ковбаса.
Ще у нашому списку - пакет соку, молоко та сметана. На десерт - шоколадні цукерки - беремо кілограм - психологи радять: солодке допомагає побороти депресію під час кризи - і півкілограма печива.
На поличках вибираємо недорогий шампунь - 4 євро , зубну пасту та мило - на 2 євро. А також - упаковку туалетного паперу і найдешевшу пачку прального порошку - за 9 євро. Тепер - до каси.
Все купили, візок повний, настав час розплати. Виявляється, продукти харчування, яких вистачить на 3-4 дні, та побутові товари на тиждень - коштують чималу суму.
На продукти харчування та побуту ми витратили майже 60 євро. На все інше залишилося 15.
На 15 євро - в Німеччині - особливо не розкошуєш. Проїздний квиток на всі види транспорту на тиждень - коштує 25, вже на вистачає. Утім, на ці гроші - можна піти в кіно - квиток на вечірній сеанс - обійдеться у 5 євро; випити каву з тістечком - ще п"ятірка, стільки ж - поїсти в кафе швидкого харчування. Ось і витратили 100 доларів.
100 доларів у Німеччині - це приблизно 76 євро. Тобто - 26-та частина середньої зарплати.
Світова фінансова криза розпочалася в Америці - в Америці вона і починає завершуватись. Деякі товари подорожчали, інші навпаки - подешевшали. 100 доларів - перевіримо, на що їх вистачить.
У країні споживачів - Сполучених Штатах - безліч можливостей зекономити. Наприклад - ходити до супермаркетів, де харчі продають за гуртовИми цінами. Але для цього потрібно сплатити річний внесок 50 доларів.
Ми ж вирушаємо - до звичайного американського магазину.
Тут знімати усередині заборонено. Використовуємо приховану камеру. Збираємося купити мінімальну кількість продуктів і побутової хімії, яких вистачило б на тиждень. Ціна на один і той самий продукт може суттєво відрізнятися. Наприклад, ось така упаковка молока, коштує один долар 59 центів. Утім, якщо молоко натуральне, тобто "органік", як кажуть в Америці - уже чотири. Кілограм апельсинів - долар 65. Кілограм свинини - 10 доларів.
Ось такий пучок - два долари. Туалетний папір - долар за рулон. Шампунь - п'ять з половиною. Зубна паста - майже чотири. На касі до цієї суми додадуть ще кілька доларів - це податок. Віддаємо гроші - прощавай сотне.
Усе це коштує 74 долари 52 центи. На транспорт, мобільний зв'язок і розваги залишилось 25 доларів 48 центів.
Якщо порівнювати з Німеччиною і Росією - це - найбільша економія. Долар у Сполучених Штатах, навіть під час кризи - залишається твердою валютою.
100 доларів у Сполучених Штатах Америки. Співвідношення до середньої заробітної плати у цій країні - приблизно таке саме, як і у Німеччині. Це - 27-ма частина тієї суми, яку заробляють американці.
Тепер підсумуємо, - "100 доларів" для Німеччини - це 26-та частина середньої заробітної платні в цій країні. "100 доларів" у Сполучених Штатах - майже те саме, - 27-ма частина зарплати американців. У пересІчних росіян "100 доларів" - це 5-та частина середнього заробітку.
І тепер погляньмо на ситуацію в Україні. За даними Держкомстату - нині середня заробітна плата українців складає 1800 гривень. Отже, "100 доларів" у нашій країні - це половина середньої зарплати і трохи більше, ніж "середня пенсія".
Максим Драбок. Тетяна Логунова. Лариса Задорожна. "Подробиці тижня". Вашингтон-Берлін-Москва.