Сумнозвісна історія берлінської клініки Шаріте [ Редагувати ]

9 травня - це не просто день перемоги у вiйнi. Це день перемоги над нацизмом, режимом, який проголосив за свою офiцiйну мету - знищення мiльйонiв людей. Саме тому 9 травня вiдзначають i в Нiмеччинi. Як День визволення. Нiмцi не вилучають зi своєї iсторiї сторiнок, про якi багатьом у цiй країнi хотiлося б забути, а, навпаки - намагаються якомога бiльше розповiсти нащадкам. Зокрема, про вчинки деяких лiкарiв, що не вiдповiдали принципам моралi.
Клiнiка "Шарiте", що в центрi Берлiна - одна з найстарiших лiкарень Європи. Їй майже 300 рокiв. У минулому та позаминулому столiттi тут лiкували майже виключно бiдних людей. "Шарiте" в перекладi з французської означає милосердя.
Будiвля, зведена 1710 року спецiально для хворих на чуму, згодом перетворилася на центр наукової думки. Закордоннi лiкарi приїздили сюди пiдвищувати квалiфiкацiю. У 1829 тут вже робили пластичнi операцiї. Саме у Шарiте професор Людвiг Траубе вперше у свiтi вимiряв температуру тiла хворого, щоб дiзнатися про його стан. А Роберт Кох вiдкрив туберкульозну паличку. Про все це тепер можна довiдатися у музеї лiкарнi.
Мешканець Берліна: "Важко одразу все збагнути. З iсторiї ми, звичайно про дещо знали, у школi вчили i у Берлiнi можна багато про що дiзнатися".
Зокрема, про те, що у 33 тут видаляли полiпи Гiтлеру. А одразу потому 145 професорiв втратили мiсце роботи - згiдно з циркуляром про цивiльних службовцiв. Через неарiйське походження чи нелояльнiсть до нацистської партiї їх вiдправили до концтаборiв. Серед вчених були й Зельмар Ашхайм та Бернхардт Цондек, якi розробили перший у свiтi тест на вагiтнiсть.
Керiвнi посади обiйняли лiкарi з нашивками СС. Втiм, наукової роботи не припинили. Дослiди, за їхнiми наказами тепер провадили - у концентрацiйних таборах.
Який тиск може витримати органiзм людини? Як довго пiсля смертi буде битися серце? Якої сили потрiбно рентгенвипромiнювання, щоб у пiддослiдного нiколи не було дiтей? Чим вiдрiзняються внутрiшнi органи людей рiзних рас? Як вилiкувати хворого на тиф та педiкульоз? Такi питання цiкавили лiкарiв у чорнiй формi.
Микита Воєвода, колишнiй в'язень концтабору ''Бухенвальд'': "Вот тебе ввели вакцину, ты знаешь, что на тебе проводят опыты. Но ты думаешь, что с организмом все будет хорошо, потому что тебя кормят хорошо, сосиски дают можешь прогуливаться".
Мешканець Берліна: "Знаєте, що найжахливiше? Багатьох лiкарiв засудили - вони отримали смертнi вироки. Але потiм випустили! Це просто не можна винести. Я сам - лiкар ".
Пiсля вiйни Шарiте довго вiдбудовували. Поновлювали прилади та виховували спецiалiстiв. Тепер це знову центр наукової думки. Тут вчать студентiв-медикiв Берлiнського унiверситету, та допомагають лiкарям з-за кордону пiдвищувати квалiфiкацiю. Цими днями в центрi проходить виставка пiд назвою "Сумлiння" - про лiкарiв, якi його втратили.