После скандального голосования на Кипре пока не работают банки [ Редагувати ]
На Кіпрі завмерло фінансове життя. В країні не працюють банки і валютні обмінники - влада хоче не допустити масового зняття коштів з рахунків. Євросоюз та МВФ були готові надати Кіпру 10 мільярдів євро екстреної допомоги, якщо банківські депозити обкладуть податком. Однак парламент напередодні відхилив цю пропозицію. Тепер керівники країни мають представити міжнародним кредиторам альтернативний план порятунку економіки.
Українські та російські олігархи поки що можуть зітхнути спокійно. Їхні гроші у кіпрських банках залишатимуться недоторканними. Парламент цієї острівної країни сказав Євросоюзові "ні". Депутати не підтримали драконівські антикризові заходи щодо податків на депозити - з рахунком тридцять шість "проти", вісімнадцять "утримались".
Яннакіс Оміру, голова парламенту:
- Хочу підкреслити - цим рішенням ми захистили громадян усього Євросоюзу. Подальші кроки парламентарі обговорять із президентом під час зустрічі.
На вулицях майже святковий галас. Народ радіє - Кіпр лишається офшором. Але кризу ніхто не відміняв. У лідера опозиції свій антикризовий рецепт.
Андреас Кіпріану, лідер партії трудового народу:
- У нас є власні ресурси для розв'язання цієї проблеми. Наприклад, випуск акцій родовищ газу, і я буду говорити про це з президентом уже найближчим часом.
Запаси блакитного палива країна виявила нещодавно. І постає питання, хто його видобуватиме. Саме кіпрський газ цікавить Білокам'яну в обмін на фінансову підтримку, якої потребує острів Афродити.
Аби детальніше обговорити умови надання допомоги, міністр фінансів Кіпру сьогодні прибув до Москви. Проте перемовини не принесли жодного результату.
Міхаліс Сарріс, міністр фінансів Кіпру:
- Поки що немає жодних конкретних пропозицій. Однак початок був дуже добрий і протягом кількох наступних годин ми продовжимо переговори.
Європа прохолодно відреагувала на те, що Кіпр побіг із простягнутою рукою до Москви. Адже це питання острівна країна повинна вирішувати лише з їхніми міжнародними кредиторами - заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.
Ангела Меркель, канцлер Німеччини:
- Мене прикро вразили результати голосування парламенту. Проте ми поважаємо це рішення і чекаємо на нові пропозиції Кіпру. Кіпр є партнером Єврозони, саме тому ми змушені шукати вихід разом.
У ці хвилини президент Кіпру та лідери партій мізкують над альтернативним рішенням. Пізніше глава держави зустрінеться з представниками ЄС, Міжнародного валютного Фонду та Європейського центробанку.
Анна Третяк, Андрій Цаплієнко, Володимир Дєдов, "Новини", телеканал "Інтер"