"Інформаційне алібі": як протидіяти дезінформації рф [ Редагувати ]
Велика війна триває не лише на передовій, а й в інформаційному полі. росіяни постійно вигадують нові способи, як приховати або виправдати власні злочини. Використовують, зокрема, й тактику "інформаційного алібі". Фахівці Центру протидії дезінформації проаналізували ворожі дії й розповіли, що це за методика.
Ось так у березні цьогоріч росіяни атакували Дніпровську ГЕС. Ракетний удар був запланований, наголошують експерти Центру протидії дезінформації. І про це свідчила ворожа інформаційна активність у соцмережах напередодні.
Кирило Вікторов, старший аналітик Центру протидії дезінформації:
Почали з'являтися повідомлення, в якому вони посилалися буцімто на російське підпілля у Запоріжжі, яке стверджувало, що Україна готує підрив дамби Дніпровської ГЕС. Наступного ранку росіяни завдали ракетного удару по дамбі, нанесли багато ушкоджень. І відразу в інформаційних ресурсах держави-агресора почали з'являтися повідомлення про непідтверджені влучання у ДніпроГЕС.
Це так званий метод "інформаційного алібі", що активно стали використовувати загарбники від початку повномасштабного вторгнення, кажуть фахівці Центру.
Кирило Вікторов, старший аналітик Центру протидії дезінформації:
Полягає у превентивному звинуваченні однією стороною іншої в діях, які будуть вчинені нею ж. Повномасштабне вторгнення показало нам дуже багато трагічних кейсів використання інформаційного алібі.
Авіаційний удар по Маріупольському драмтеатру.
русскій мір у всьому своєму обличчі.
Ракетний удар по залізничній станції у Краматорську. Вбивство полонених українських військовослужбовців в Оленівці.
2022 року всі ці трагедії також супроводжувалися ворожою тактикою "інформаційного алібі", зазначають експерти.
Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації:
Для міжнародних партнерів ми теж перекладали англійською мовою, передавали їм інформацію, тому що важливо, щоб вони розуміли, що в принципі таке існує. І не завжди, так скажемо, попереджання чи пости чимось допоможуть, тобто треба створювати свій порядок дня і показувати, що російські військові - злочинці.
Зафіксовані факти використання росіянами методу "інформаційного алібі" фахівці Центру передають і правоохоронцям. Сподіваються: напрацювання можуть стати у пригоді у майбутньому для міжнародних судових процесів проти росії.